Strajk nauczycieli a opieka nad dziećmi – miasto próbuje pomóc rodzicom i uczniom

Planowany strajk nauczycieli był głównym tematem dzisiejszego spotkania prezydent Anny Mieczkowskiej i jej zastępczyń z dziennikarzami. Przypomnijmy, że planowany na dzień 8 kwietnia strajk ogólnopolski może się wiązać z ogromnymi problemami związanymi głównie z opieką dla najmłodszych, gdyż przystąpienie do strajku zadeklarowali również nauczyciele przedszkolni.

Na dziś, tj. poniedziałek, 25 kwietnia, nie jest w stanie nikt powiedzieć tak naprawdę nic konkretnego. Więcej będzie wiadomo w momencie, gdy zapadnie ostateczna decyzja odnośnie przystąpienia jednostek do strajku, jednak dziś trzeba przedsięwziąć zdecydowane kroki w celu zapewnienia zarówno opieki dzieciom na czas strajku, jak i zadecydować o przebiegu egzaminów. Wiadomo tylko, że strajk, jeśli nastąpi, będzie bardzo dużym utrudnieniem dla każdego ucznia. Same egzaminy stoją pod znakiem zapytania odnośnie zapewnienia odpowiedniej kadry pedagogicznej.  Prezydent Miasta Anna Mieczkowska podkreśliła, że jest w stałym kontakcie z dyrektorami szkół i przedszkoli odnośnie sytuacji w poszczególnych jednostkach.

  • Robimy rekonesans, czy szkoły są w stanie zagwarantować opiekę dla dzieci – mówi prezydent A. Mieczkowska. – Wstępnie planujemy, aby w szkołach pozostały uruchomione świetlice oraz zostały zorganizowane zajęcia na salach gimnastycznych. Jednak wszystko będzie zależało od tego jaki zakres będzie miała akcja protestacyjna. Gorzej zdecydowanie jest w przedszkolach,  gdyż tam mamy do czynienia nie tylko z opieką nad dziećmi, ale i z wyżywieniem.

Obecnie mamy 500 nauczycieli w szkołach i 140 w przedszkolach. W szkołach jest 4080 uczniów, a w przedszkolach 1298 dzieci. Władze miasta spodziewają się, że w przypadku ogłoszenia strajku miejskie jednostki przyłączą się do niego. 10 kwietnia ma odbyć się planowany egzamin gimnazjalny, który trwał będzie trzy dni.

  • W naszych szkołach potrzebujemy do jego przeprowadzenia 48 nauczycieli. Stan na dziś wygląda jednak tak, że w przypadku podjęcia akcji strajkowej, żaden z dyrektorów nie daje gwarancji, iż zapewni wymaganą kadrę. Na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej jest drugi, alternatywny termin egzaminów – 4-6 czerwca, choć wszyscy zdajemy sobie sprawę, że dla przygotowujących się do egzaminów gimnazjalistów brak informacji w tym względzie jest mocno kłopotliwy

-dodaje prezydent, która chce, aby jeśli dojdzie do strajku, została zapewniona opieka dla jak największej liczby uczniów.

  • Jesteśmy po rozmowach z miejskimi jednostkami takimi jak MOSiR, Miejska Biblioteka Publiczna, Regionalne Centrum Kultury. Opiekę mogą też świadczyć świetlice środowiskowe. W najbliższy piątek dostępne będą pełne dane i będzie można zaplanować nasze działania na czas akcji strajkowej

-zapewniła. Wiadomo już, że Urząd Miasta rozważa zorganizowanie opieki w sali konferencyjnej dla dzieci pracowników magistratu. Jak jednak potoczą się negocjacje i jakie ostatecznie zapadną decyzje, będziemy informować na bieżąco.

fot. ZNP