„Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro”

Reprezentacja Bałtyckiego Hufca Morskiego ZHP w Kołobrzegu wzięła udział w ceremonii otwarcia ogólnopolskiego Zlotu Gdańsk 2018. W obozie bierze udział łącznie ok. 15 tysięcy zuchów, harcerzy i instruktorów z całego kraju.

„Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro” – to wezwanie do szerszego spojrzenia na otaczający nas świat i podjęcia prawdziwych działań. Ten zlot ma zainspirować dzieci i młodzież. Przez 10 dni wakacji tysiące harcerzy ze wszystkich zakątków Polski będzie razem uczyć się, bawić i na nowo odkrywać, czym jest braterstwo, praca nad sobą i służba.  Czas spotkania młodych ludzi jest wyjątkowy. W tym roku obchodzone jest bowiem 100-lecie powstania ZHP oraz 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Zabawa i wypoczynek to coś, na co liczy każdy podczas wakacji, ale na tegorocznym Zlocie wielki nacisk kładzie się na wspomnianą już służbę. Skorzysta z niej lokalna społeczność na terenie całych Kaszub, szczególnie w miejscowościach dotkniętych zeszłoroczną nawałnicą. Zajęcia są tak skonstruowane, by po powrocie w swoje, rodzinne rejony, harcerze wykorzystali zdobyte umiejętności i zapał.

  • Do Gdańska wyjechaliśmy w nocy z 5 na 6.08. Wczorajszy dzień cały upłynął na budowaniu obozowiska. Razem z nami, wielkim samochodem dostawczym, poza namiotami pojechała cała masa różności włącznie z drewnem do budowania bramy. Ogólnie zorganizowanie takiej imprezy na polu, gdzie jeszcze w zeszłym roku było pole uprawne jest wielkim przedsięwzięciem logistycznym. Pracy było i jest, co nie miara, dlatego nie mamy jeszcze czasu na robienie zdjęć. Ciekawskim harcerskiego życia pokażemy coś więcej jutro – zapewnia pwd Olga Korowacka. – Od jutra też zaczynamy program. Można długo pisać o tym, co składa się na siedem modułów programu by był on atrakcyjny dla współczesnych dzieci, lecz lepiej obserwować hufcowy profil na portalu Facebook. Będzie to znacznie ciekawsze. Zajęcia wodne, przyrodnicze, z nowoczesnych technologii, gry miejskie, i tak dalej.  Największe przedsięwzięcie odbyło się dziś podczas ceremonii otwarcia, gdy 15 tysięcy ludzi pobiło rekord Guinnessa w ułożeniu “żywej” flagi Polski – dodaje.

Korzystając z okazji harcerze chcą BARDZO podziękować sponsorom tego wyjazdu, dzięki którym nasze dzieci będą biwakować w luksusowych warunkach. Przychylność dobrych ludzi sprawiła, że można było pozwolić sobie na zakup świetnego sprzętu, który po zakończeniu Zlotu będzie służył harcerzom  jeszcze przez lata.


fot:  zastępca komendanta hufca ds. programowych pwd. Olga Korowacka