Dotknęli historii w Petrykozach. Poszukiwania amerykańskiego samolotu z “Poszukiwaczami historii” i Stowarzyszeniem Historycznym “Dębosz”

Dziś obecna miejscowość Petrykozy (gmina Rymań) w obecnym powiecie kołobrzeskim odgrywała główną rolę w kolejnym odcinku znanego i lubianego serialu “Poszukiwacze historii”. A wszystko za sprawą amerykańskiego samolotu, który rozbił się na pobliskim polu jesienią 1944 roku. 

Na zaproszenie Stowarzyszenia Historycznego “Dębosz” w Rymaniu znani i lubiani z programu “Poszukiwacze historii” Olaf Popkiewicz i Sebastian Witkowski przyjechali wraz z ekipą programu na realizację kolejnego odcinka. Tym razem w Petrykozach poszukiwano amerykańskiego samolotu, który spadł w tym rejonie 7 października 1944 roku. Fakt upadku widział 10-letni chłopiec, który żyje do dziś i w najbliższym czasie przyjedzie do Petrykoz. Drugą osobą, która wskazała miejsce upadku, był Walter Kuchna, mieszkaniec Petrykoz, który miał informacje z przekazu innych osób. Znalezione podczas poszukiwań części samolotu zostaną przekazane do Muzealnej Izby Pamięci, którą opiekuje się Stowarzyszenie “Dębosz”.

Pod koniec poszukiwań Tadeusz Zając, mieszkaniec Petrykoz, przekazał do Stowarzyszenia znaleziony wcześniej element od turbo sprężarki silnika rozbitego samolotu.

Poszukiwania będą uwiecznione w jednym z odcinków jesiennej serii programu, najprawdopodobniej w październiku. O terminie emisji poinformujemy.

Stowarzyszenie Historyczne “Dębosz” z Rymania poprzez prezesa Edmunda Kaźmierskiego pragnie serdecznie podziękować następującym osobom i instytucjom:

  • Janowi Nowickiemu z Warszawy, który zainteresował Stowarzyszenie tematem i przedstawił historię upadku samolotu w gminie Rymań, efektem czego były dzisiejsze poszukiwania;
  • Zajazdowi “Hasel” , który wspiera posiłkami wyprawy eksploracyjne Stowarzyszenia, w tym i za dzisiejszy posiłek dla całej ekipy poszukiwawczej;
  • wójtowi gminy Mirosławowi Terleckiemu, który na co dzień wspiera działalność Stowarzyszenia.

Za pomoc przy realizacji materiału dziękujemy Robertowi Maziarzowi z Muzeum Patria Colbergiensis Kołobrzeg.

Fotogaleria z poszukiwań i realizacji odcinka: