“Sunrise Mass” Chóru i Orkiestry “Opery na Zamku” w Szczecinie na 60. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim

W piątek 28 czerwca, w Konkatedrze św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim artyści orkiestry i chóru Opery na Zamku w Szczecinie pod batutą Małgorzaty Bornowskiej wykonają „Sunrise Mass” Oli Gjeilo – duchowe, rozbudowane dzieło składające się z czterech części: „The Spheres”, „Sunrise”, „The City”, “Identity and the Ground”. Będzie to część Koncertu Inauguracyjnego Jubileuszowego, 60. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Koncert rozpocznie się o 19.00. W sobotę 29 czerwca o 20.00 koncert odbędzie się w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Zapraszamy.

 

Ze strony festiwalu https://festiwalorganowy-kamien.pl/  : „60 lat temu w katedrze w Kamieniu Pomorskim odbył się pierwszy koncert z cyklu sześciu koncertów organowo-wokalnych, które latem 1964 r. zorganizowano w naszym mieście. We wtorek, 23 czerwca 1964 r., o godzinie 20.00 pieśnią „Gaude Mater Polonia” w wykonaniu Chóru Politechniki Szczecińskiej pod dyrekcją Jana Szyrockiego i „Preludium organowym” Jana Podbielskiego, zagranym przez szczecińskiego organistę Rudolfa Rożka, zainaugurowano pierwszy z „Koncertów Organowych”. Podczas kolejnych pięciu letnich spotkań z muzyką za kontuarem kamieńskiego króla instrumentów zasiedli: prof. Romuald Sroczyński z Wrocławia, prof. Józef Pawlak z Poznania, Joachim Grubich z Krakowa nazywany wówczas „wschodzącą gwiazdą polskiej muzyki organowej” oraz dwukrotnie Rudolf Rożek. Kameralistykę reprezentowali zaś – skrzypkowie Tadeusz Mocek, Norbert Karaśkiewicz, Roman Wolf i Kazimierz Zwiercan, wiolonczelista Roman Suchecki, wokaliści Jerzy Artysz (baryton), Halina Paterak (sopran), Lidia Groś-Trzcińska (mezzosopran) oraz Chór Politechniki Szczecińskiej i Szczeciński Chór Chłopięcy. Powodzenie wieczorów muzycznych w zabytkowej katedrze kamieńskiej z 1964 r. spowodowało, iż w następnym roku  koncerty odbywały się w nowej formule – Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim (od 1979 r. oficjalnie o randze międzynarodowej), którego sześćdziesiątą edycję rozpoczęliśmy z zeszły piątek. Kamieński festiwal to kilkaset koncertów, setki wykonawców, tysiące taktów i tyleż samo słuchaczy. Przez te wszystkie lata przed publicznością zgromadzoną w piątkowe wieczory w katedrze w Kamieniu Pomorskim wystąpili wirtuozi muzyki organowej i kameralnej z całego świata”.

Orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie od 1956 jest związana ze szczecińską sceną muzyczną. W repertuarze ma wiele pozycji operowych, operetkowych, baletowych i musicalowych, wykonując repertuar od baroku i klasycyzmu aż po dzieła współczesne. Zespół występuje też z koncertami muzyki symfonicznej i oratoryjnej, szczególnie podczas takich wydarzeń artystycznych jak Wielki Turniej Tenorów, koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza…”, odbywający się w naturalnej scenerii Cmentarza Centralnego w Szczecinie. Orkiestra wielokrotnie odbywała tournées zagraniczne ze spektaklami operowymi i operetkowymi w Austrii, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech i Szwajcarii.

Chór Opery na Zamku w Szczecinie swoją działalność rozpoczął wraz z powstaniem pierwszej polskiej sceny operowej w Szczecinie. Występuje przede wszystkim w przedstawieniach operowych i operetkowych. Zespół realizuje własną działalność koncertową, wykonując zarówno utwory wokalno-instrumentalne, jak i a cappella. Wielokrotnie występował w szczecińskich kościołach oraz w ramach festiwali organowych w Kamieniu Pomorskim i Koszalinie. Ma na swoim koncie również nagrania dzieł S. Moniuszki Paria, Flis i Verbum nobile (które otrzymało w 2013 nagrodę International Classical Music Awards w kategorii opera).

Małgorzata Bornowska ukończyła Wydział Edukacji Muzycznej w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a także Podyplomowe Studia Chórmistrzostwa oraz Emisji Głosu w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od 2005 jest chórmistrzem w Operze na Zamku w Szczecinie, od 2013 również dyrygentem. Od 2013 pracuje jako wykładowca na Wydziale Edukacji Muzycznej w Akademii Sztuki w Szczecinie (od 2019 jako profesor AS). Sprawowała kierownictwo muzyczne m.in. nad spektaklami: Farfurka królowej Bony, O krasnoludkach i sierotce Marysi oraz nad widowiskiem Dla Niepodległej. Od 2017 prowadzi Chór Amatorski przy Operze na Zamku.