Na wakacyjne podróże najlepiej wybrać pociąg

Rozpoczęły się wakacje. Dla wielu z nas idealny czas na wyprawy, wycieczki i podróże. Podobnie, jak w latach ubiegłych, dobrym rozwiązaniem będzie wybór połączeń z logo przewozów regionalnych. I to w wielu kierunkach.

 Regionalnych pociągów – wzorem lat ubiegłych – będzie więcej. Składy umożliwią wygodne i szybkie dojazdy do najatrakcyjniejszych turystycznych destynacji na Pomorzu Zachodnim. To zarówno morze, jak i jeziora.

  • Planując wakacyjną wyprawę, warto wybrać kolej regionalną jako środek transportu. To nowoczesny tabor i komfort jazdy, a przy tym pozwala na uniknięcie korków – zapewnia zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

Pociągi jeździć będą w różnych kierunkach. W ofercie znalazły się m.in. połączenia dla tych, którzy chcą wybrać się do Międzyzdrojów, a także dla tych, którzy obiorą kurs na Darłowo, Drawsko Pomorskie czy Kołobrzeg.

Kierunek Świnoujście i Międzyzdroje

Na trasie Szczecin – Świnoujście przez Międzyzdroje przez większą część dnia, szczególnie w weekendy, pociągi będą kursowały przeciętnie co godzinę. W dni robocze Szczecin ze Świnoujściem przez Międzyzdroje łączyć będzie 10 par pociągów, a w weekendy 12 par.

Najszybszym pociągiem na trasie Szczecin – Świnoujście będzie pociąg o nazwie „Błękitny” (odjazd ze st. Szczecin Główny codziennie o godz. 9:13), który ze Szczecina Głównego do Międzyzdrojów dotrze już po 69 minutach, a do Świnoujścia po 83 minutach jazdy.

Mieszkańcom m.in. Stargardu i Choszczna dedykowany jest szybki weekendowy pociąg „Orkan” relacji Poznań – Świnoujście – Poznań, który kursuje z pominięciem stacji Szczecin Dąbie i Szczecin Główny, dzięki czemu oferuje on bardzo dobry czas przejazdu (z Poznania do Świnoujścia w 3 godziny i 29 minut).

Mieszkańcy Gryfina, Chojny, Mieszkowic i innych miejscowości położonych przy „nadodrzance” będą mogli skorzystać z weekendowego pociągu „Karsibór” relacji Zielona Góra – Szczecin Gł. – Świnoujście, który na odcinku Szczecin – Świnoujście będzie kursował jako przyspieszony, tj. z ograniczoną liczbą postojów.

Kierunek Kołobrzeg

W tegoroczne wakacje również na trasie Szczecin – Kołobrzeg można będzie skorzystać z wielu pociągów regionalnych, w tym przyspieszonych. Szczecin z Kołobrzegiem m.in. przez Goleniów, Nowogard, Gryfice i Trzebiatów w okresie wakacji łączyć będzie 9 par pociągów w dni robocze oraz 10 par w weekendy.

Dobry dojazd do Kołobrzegu pociągami regionalnymi będą w tym roku mieli także mieszkańcy Koszalina, do których dyspozycji będzie 8 par pociągów łączących oba miasta, a czas przejazdu z Koszalina do Kołobrzegu wyniesie jedynie około 40 minut.

Podobnie jak w latach poprzednich, do Kołobrzegu wygodnie dojechać będzie można także z Poznania przez Piłę, Szczecinek i Białogard. Ze stolicy Wielkopolski w tegoroczne wakacje w weekendy kursować będzie 7 par pociągów Regio do Kołobrzegu, w tym dwie pary pociągów przyspieszonych, tj. „Riwiera” i „Harpun”, a w dni robocze 5 par pociągów.

W bieżącym roku po raz pierwszy na trasę wyjedzie także weekendowa, przyspieszona para pociągów „Rybitwa”, łącząca środkowopomorski kurort z Bydgoszczą i Toruniem m.in. przez Białogard, Szczecinek, Piłę i Nakło nad Notecią.

Kierunek Mielno

Dobra współpraca Urzędu Marszałkowskiego z Miastem Koszalin i Gminą Mielno ponownie owocuje atrakcyjną ofertą dla mieszkańców. W tegoroczne wakacje na trasę Koszalin – Mielno w dni robocze wyjeżdżać będzie 7 par pociągów regionalnych, a w weekendy 11 par. Czas podróży wyniesie zaledwie 15 minut, będzie on więc bezkonkurencyjny wobec wszystkich innych środków transportu.

Kierunek Darłowo

W wakacje pociągiem regionalnym dotrzemy oczywiście także do Darłowa. Na stacji Sławno pociągi do i z Darłowa skomunikowane są z pociągami przyjeżdżającymi tam od strony Szczecina, Koszalina i Słupska. W tegoroczne wakacje, poza pociągami relacji Sławno – Darłowo na trasę wyjadą także 2 pary codziennych pociągów bezpośrednich relacji Słupsk – Darłowo – Słupsk.

Kierunek Pojezierze Drawskie

W wakacje zwiększone będą także możliwości dojazdu na Pojezierze Drawskie, a więc m.in. do Drawska Pomorskiego, Czaplinka, Złocieńca, Łubowa i Szczecinka. Bezpośrednie pociągi łączące Szczecin ze Szczecinkiem w godzinach porannych kursować będą nie tylko w weekendy, lecz także w dni robocze, dzięki czemu codziennie możliwy będzie wygodny dojazd pociągiem regionalnym ze stolicy województwa do ciekawych i ciągle mało znanych miejscowości położonych nad urokliwymi jeziorami w borach Pojezierza Drawskiego.

Na wyprawę nowoczesnym, wygodnym i bezpiecznym taborem kolejowym

Każdy pociąg regionalny na Pomorzu Zachodnim zestawiony jest z nowoczesnego, wygodnego i w zdecydowanej większości niskopodłogowego taboru. Wszystkie pociągi regionalne są klimatyzowane i wyposażone w gniazdka elektryczne (niektóre także w gniazda USB) do ładowania podręcznej elektroniki. Zapewniają dobre warunki podróżowania wszystkim podróżnym, w tym, osobom niepełnosprawnym oraz rodzicom z dziećmi (w toaletach są przewijaki dla niemowląt). Pociągiem można podróżować także z rowerem, choć trzeba pamiętać, że liczba miejsc dla rowerów jest ograniczona, a pociągi kursujące w najpopularniejszych godzinach bywają przepełnione. Wszystkie pociągi wyposażone są w monitoring wizyjny, dzięki czemu są w pełni bezpieczne.

Ofertę przewozową na większości linii uzupełniają pociągi dalekobieżne PKP Intercity, a na trasie Wrocław – Szczecin Dąbie – Świnoujście w wakacyjne weekendy kursuje także szybki pociąg Kolei Dolnośląskich.

Przed podróżą warto sprawdzić rozkład jazdy

Ze względu na prace modernizacyjne prowadzone na wielu liniach, rozkład jazdy pociągów najlepiej sprawdzić na dzień przed wyjazdem na Portalu Pasażera – www.portalpasazera.pl. Jest on regularnie aktualizowany oraz pozwala wygenerować bieżące informacje o sytuacji na stacji wybranej przez podróżnego czy śledzić rzeczywiste położenie pociągu na trasie.