Konferencja “Na szlakach kołobrzeskiej historii”

W piątek, 15 grudnia, w piwnicach kołobrzeskiego ratusza odbyła się konferencja tematyczno – naukowa, organizowana przez fundację „Skryptorium”. Niesamowita dawka wiedzy, ciekawi prelegenci i zainteresowanie widzów transmisją na żywo to jedne z najważniejszych efektów spotkania. Partnerem wydarzenia było Pomorze Zachodnie.  

W pierwszej części prezes fundacji „Skryptorium” Żaneta Czerwińska podsumowała niespełna dwuletnią akcję, którą prowadziła fundacja, a która dotyczyła oczyszczania plaż i terenów przyległych. Widzowie oraz zgromadzeni mogli zobaczyć efekty tej akcji, zabytki i pamiątki historyczne przekazane do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Dane liczbowe podsumowujące te działania wywarły duże wrażenie na obecnych. Szczegółowy materiał z tej części zostanie opublikowany osobno.

W kolejnej części właściciel Muzeum Patria Colbergiensis Robert Maziarz opowiedział o  najstarszym znalezisku, jakim była radlica z okresu neolitu. Mówca skupił się na jej znaczeniu dla regionu powiatu kołobrzeskiego i dla jego historii.

Kolejna, ostatnia część spotkania to wykład naukowy pt. „Z Gostynia pod Kołobrzeg. Kampania 1761 roku”, który przygotował i poprowadził Damian Płowy, historyk wojskowości. Wykład zawierał wiele informacji historycznych, dat, dotyczących wydarzeń z okresu Wojny Siedmioletniej i do niej nawiązujących. Również i ten wykład opublikowany zostanie w wersji filmowej na kanale patrona prasowego www.szlakiem.lat, a także na stronie głównej fundacji.

Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego. Za pomoc i współpracę dziękujemy członkini Zarządu Województwa Annie Bańkowskiej. Dziękujemy również Prezydent miasta Annie Mieczkowskiej oraz staroście kołobrzeskiemu Tomaszowi Tamborskiemu za pomoc i współpracę podczas realizacji tego zadania.

Jak tylko zostaną przygotowane materiały filmowe, poinformujemy niezwłocznie.