Granat oblężniczy, kule armatnie i niewybuchy. Eksploratorzy przeszukali kolejne tereny (foto, wideo)

Granat 130-funtowy, 172 kule – w większości kartaczowe, ale i armatnie, niewybuchy i prawie 80 kg złomu – tak w skrócie można podsumować efekty akcji z udziałem ponad 30 eksploratorów z całej Polski, która przyjechała do Kołobrzegu w ostatni weekend.

W akcji oczyszczania plaż i terenów przyległych, organizowanych przez fundację „Skryptorium” w Kołobrzegu,  w ciągu niespełna dwóch lat wzięło udział wiele osób z różnych stron Polski. Nie inaczej było tym razem – na akcję oczyszczania plaż i terenów przyległych, połączoną z poszukiwaniem zabytków, przyjechało ponad 30 eksploratorów z Łodzi, Wrocławia, Kalisza, Pogorzeli, Lidzbarka Warmińskiego, Gdańska, Torunia oraz województwa zachodniopomorskiego.  Reprezentanci Stowarzyszeń: Poszukiwaczy Śladów Historii „Denar” z Kalisza, KPE „Eksplorer” z Łodzi, Warmińsko – Mazurskiego Stowarzyszenia Historyczno – Kolekcjonerskiego, Stowarzyszenia „Templum”, Nieporęckiego Stowarzyszenia Historycznego oraz  lokalnego „Neptun – Przygoda, Pasja, Eksploracja”, pod nadzorem saperskim  z Torunia, nie zważając na warunki pogodowe przeczesywali tereny objęte niezbędnymi pozwoleniami przez cztery dni.  Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania.

Kule armatnie cieszyły jak zawsze, kule kartaczowe różnych wagomiarów również, ale największą niespodzianką okazał się granat oblężniczy, którego waga tuż po wydobyciu wynosiła 60,7 kilograma. To 130 funtów… (ciąg dalszy poniżej)

Dla organizatorów najważniejsze było jednak to, że eksploratorzy trafili na “zagłębie kul”. Oprócz tego największego, znaleziono wiele kul armatnich, kartaczowych oraz muszkietowych (najprawdopodobniej) – łącznie 172 sztuki.

Oprócz znalezienia cennych pamiątek historycznych, poszukiwacze oczyścili plażę i teren przyległy z kolejnych kilogramów złomu. Tym razem „licznik” zatrzymał się na 78 kilogramach.

Nadzór saperski, którym dowodził Maciej Grabowski z firmy Nuclear z Torunia, również nie miał lekko. 11 sztuk amunicji innej, 1 zapalnik, 18 sztuk amunicji strzeleckiej i 3 pociski artyleryjskie to efekt tego, co zalegało na terenach przyległych do plaży. Dlatego przy takich poszukiwaniach nadzór saperski jest sprawą bardzo istotną.

Wszystkie znaleziska o charakterze zabytkowym – zgodnie z warunkami pozwolenia – zostały zgłoszone do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. To ta instytucja po oględzinach wyda decyzję o przekazaniu ich do Muzeum, gdyż zgodnie z polskim prawem, rzeczy wydobyte z ziemi podczas poszukiwań należą do Skarbu Państwa. Teraz organizatorów czeka mozolna praca z opracowaniem szczegółowego raportu z całości znalezionych przedmiotów i przesłanie sprawozdania.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego oraz  fotogalerii oraz do obejrzenia materiału filmowego z tych poszukiwań: (galeria foto pod zapisem filmowym)

Poszukiwania na przedpolach Kołobrzegu były częścią zadania pn. „Poszukiwanie lokalnej historii: Pasja wzbogaca kulturę, pasja wspiera historię”, które jest współfinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kołobrzeg.