Konferencja i festyn w Chwarszczanach

W ostatni weekend sierpnia, czyli w dniach 25–27 sierpnia w Chwarszczanach będzie odbywać się XVII Festyn Historyczny w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa. Program bardzo bogaty i obejmuje aż trzy dni intensywnych zajęć. 

Już w piątek, 25 sierpnia, od godz. 9:00 rozpocznie się konferencja poświęcona templariuszom i ich dziejom na Pomorzu, w Polsce i w Europie. W konferencji wezmą udział m.in. uczeni z różnych uczelni w kraju: prof. dr hab. Edward Rymar, prof. dr hab. Maria Starnawska, prof. dr hab. Marian Małecki, dr hab. n. med. Iwona Teul, dr inż. Maciej Małachowicz, dr inż. Arch. Anna Małachowicz, dr Tomasz Borowski. Wyniki swoich badań przedstawią także członkowie stowarzyszeń skupionych wokół Chwarszczan.
Konferencji będzie towarzyszyć promocja książki prof. Rymara “Barnim I – książę Słowian na Pomorzu (ok. 1220/21–1278)”.

W tym roku mija 25 lat od rozpoczęcia realizacji badań nad siedzibami rycerskiego zakonu templariuszy zlokalizowanymi na obszarze na wschód od Odry. W roku 1998 wraz z ekspedycją Instytutu Archeologii UMK w Toruniu wykonane zostało rozpoznanie terenowe nadanej templariuszom ziemi bańskiej, rok później pod nadzorem dr. Przemysława Kołosowskiego rozpoczęły się badania pozostałości komandorii w Rurce. Wyniki tych badań wpłynęły na zmianę dotychczasowego sposobu myślenia na temat „polskich” siedzib templariuszy. Przykładem niech będą legendarne i utrwalane w wielu publikacjach opowieści o zamkach zakonu – tymczasem badane miejsca okazały się być założeniami w typie dworów zakonnych.

  • Wciąż uważamy jednak, że zrealizowane badania stanowią tylko wstęp do dalszych studiów nad tematem – informuje dr Przemysław Kołosowski, prezes Fundacji Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach. – Nie wszystko co zaplanowane zostało zorganizowane. Przez 25 lat, mimo kilku prób, nie udało się pozyskać środków na program ogólnopolski. Wierzymy, że wszystko jeszcze przed nami.

W lipcu ubiegłego roku roku zorganizowana została nieprzypadkowo w Chwarszczanach konferencja zatytułowana „Kaplica Templariuszy w Chwarszczanach. Historia i Zabytek”. Od kilku lat bowiem nie ma dofinansowania konserwacji świątyni i nie ma prac restauratorskich.

  • Potrzebujemy zdecydowanych działań promocyjnych i nagłaśniania sprawy w celu pozyskania funduszy na kontynuowanie remontu kaplicy zakonnej. Potrzebujemy kontynuacji naszych badań nad siedzibami templariuszy. Wracamy do korzeni – zapowiada dr Kołosowski.

W 2004 roku w czasie organizacji zespołu badawczego „Projekt Chwarszczany” powstała idea stworzenia bazy gromadzącej wszelkie informacje naukowe i mniej naukowe na temat potwierdzonych źródłowo i domniemanych miejsc wiązanych z pobytem templariuszy.

  • Z różnych względów nie zrealizowaliśmy tego pomysłu, stąd myśl, żeby odświeżyć początki i kontynuować temat poprzez organizację cyklicznych spotkań konferencyjnych z prezentacjami, dyskusją i publikacją. Nie będziemy jednak zamykać się tylko w obrębie realizacji jednej idei. Chcemy również badać tropy powiązań templariuszy z innymi zakonami rycerskimi, ślady ich działalności w Ziemi Świętej i Europie, spojrzeć na szerszy kontekst historyczny w okresie funkcjonowania zakonu. Na nasze spotkania będziemy zapraszać zarówno specjalistów różnych dziedzin nauki, jak i regionalistów oraz innych badaczy tropiących miejscowe zagadki historii – informuje prezes Fundacji Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach, będący pomysłodawcą i organizatorem tegorocznej konferencji.

Konferencja odbędzie się w sali Oberży Templum w Chwarszczanach. Wstęp wolny.

Główny Patronat nad organizacją konferencji przyjęło Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, które współfinansuje projekt.

Dzień później, o godz. 20.00 w Oberży Templum odbędzie się wspaniały koncert zespołu Freygish Orchestra. WSTĘP WOLNY! Mecenasem projektu jest Biuro Dokumentacji Zabytków ze Szczecina.

W niedzielę, 27 sierpnia można będzie wziąć udział w pikniku historycznym (w godz. 11:00–18:00), by spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, podziwiać pokazy walk rycerzy, turniej łuczniczy, warsztaty dawnego rzemiosła, uczestniczyć w grach i zabawach, lub wysłuchać w kaplicy prelekcji nt. dziejów templariuszy w Chwarszczanach i obejrzeć towarzyszącą jej wystawę posterową „Kaplica templariuszy. Badania i prace restauratorskie”.

Festyn objęty jest patronatem honorowym Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.

Organizatorzy: Fundacja Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach, Projekt Badawczy „Słowianie i Templariusze”,  Stowarzyszenie Templum.

Zapraszamy w imieniu organizatorów.