PO chce przeciwdziałać sytuacji demograficznej. Jednym z pomysłów jest tzw. “babciowe”

Kołobrzescy parlamentarzyści: senator Janusz Gromek oraz poseł Marek Hok, wraz z prezydent miasta Anną Mieczkowską, spotkali się po raz kolejny z dziennikarzami. Głównym tematem była sytuacja demograficzna w kraju. Platforma Obywatelska zakłada, że po wygranych przez PO wyborach, program przeciwdziałania może tę sytuację zmienić.

Poseł Marek Hok zwrócił uwagę na znaczny spadek urodzeń dzieci w ciągu ostatnich lat. Podkreślał, że kobiety obecnie boją się szpitali, boją się rodzić dzieci, nie mają możliwości zapewnienia opieki po urodzinach. Podczas spotkania zaprezentowano także program wyborczy PO zakłada m.in. prawo do bezpiecznego przerwania ciąży do 12 tygodnia, bezpłatne procedury in vitro, wsparcie dla rodzin wychowujących dzieci niepełnosprawne, a także tzw. “babciowe”. O tym punkcie wiele mówił były prezydent Kołobrzegu, obecnie senator Janusz Gromek. Zdaniem parlamentarzysty, nie będzie to kolejne “rozdawnictwo”, ale wsparcie dla osób, które spełnią odpowiednie warunki.  PO zakłada świadczenie w wysokości 1500 zł.

Prezydent miasta Anna Mieczkowska zwróciła uwagę, że Kołobrzeg odnotował również spadek demograficzny. W roku 2022 urodziło się o 56 dzieci mniej niż w roku poprzedzającym. Z programu in vitro w Kołobrzegu skorzystały 24 pary i urodziło się 7 dzieci. Prezydent zapewniła, że program in vitro, wspierany przez samorząd, będzie kontynuowany.