Kul armatnich na przedpolu Kołobrzegu i tym razem nie zabrakło…

W minionym tygodniu kołobrzeska fundacja „Skryptorium” gościła dwie duże grupy: Stowarzyszenie Poszukiwaczy Śladów Historii „Denar” z Kalisza oraz Stowarzyszenie Wrocławska Grupa Poszukiwawcza SWGP z Wrocławia, popularnie zwanymi „Krasnalami”. Tydzień był obfitujący we wrażenia, a przede wszystkim: w znaleziska wielkiej wagi.

Dosłownie i w przenośni, gabarytowo ubiegły tydzień przyniósł jak dotąd największe znaleziska. Dziś opowiemy o pierwszych, znalezionych już w pierwszym dniu pobytu.

Członkowie „Denara” przyjechali do Kołobrzegu po raz kolejny z nadzieją, że tym razem uda się wydobyć z plaży to, co zostało namierzone podczas ich ostatniej wizyty. Wzmocnieni siłami wrocławskich „Krasnali” organizatorzy oczekiwali finału polowania na „grubego zwierza”, namierzonego silnym sygnałem podczas wrześniowej wizyty.
Grupa poszukiwawcza fundacji i niezawodne stowarzyszenie „Neptun – Przygoda, Pasja, Eksploracja” monitorowali stan morza już kilka dni przed planowanym przyjazdem kolejnej dużej grupy gości. Silny wiatr, przenikliwe zimno i plaża w połowie zabrana – te czynniki zadecydowały, że trzeba było obszar poszukiwań przenieść w spokojniejsze miejsce. Wybór padł na przedpole kul – miejsce, które odkryli niedawno goście z Górnego Śląska, czyli grupa poszukiwawcza Muzeum Śląskiego Września 1939 w Tychach, Stowarzyszenie Jastrzębski Wrzesień 1939 i Stowarzyszenie Eksploracyjne „Niezapominajka” (przeczytaj:  Armatnie kule z przedpola Kołobrzegu)

Po niespełna kwadransie okazało się, że przedpole kul i tym razem okazało się łaskawe dla gości, choć tym razem królowały kule kartaczowe. W efekcie wydobyto:

5 kul armatnich:

1. waga pierwotna: 11,85 kg (26,12 Lb) – średnica pierwotna: 33,8 cm
2. waga pierwotna: 5,95 kg (13,12 Lb) – średnica pierwotna: 20,9 cm
3. waga pierwotna: 5,35 kg (11,79 Lb) – średnica pierwotna: 20,1 cm
4. waga pierwotna: 2,60 kg (5,73 Lb) – średnica pierwotna: 9,5cm
5. waga pierwotna: 2,35 kg (5,18 Lb) – średnica pierwotna: 9,3 cm

Wydobyto również 35 kul kartaczowych różnego wagomiaru oraz kule muszkietowe. Zbiór uzupełniają pociski ołowiane.

Wszystkie kule oczekują na oględziny Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który ostatecznie zadecyduje o miejscu depozytu całego zbioru kul. Wszystko wskazuje na to, że Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu wzbogaci się o zbiór łącznie 77 kul różnego wagomiaru (33 z poprzedniego zbioru oraz 44 z ostatniego). Badania w tamtym rejonie będą intensywnie kontynuowane przez fundację i jej grupę poszukiwawczą.

Przedpole obfitowało również w elementy wręcz „pancerne”, ale o tych znaleziskach w późniejszych informacjach.

Wkrótce materiał filmowy z poszukiwań, jak i również materiał z akcji wydobywczej na plaży.

Na zdjęciach: kule z ostatniego zbioru po wstępnym oczyszczeniu z piasku. Zdjęcie główne: przynoszone z przedpola jeszcze w trakcie poszukiwań.