Amunicja w parku zachodnim. Zabytkowa również

Kołobrzeska fundacja „Skryptorium” prowadzi już ponad rok prace związane z oczyszczaniem plaży i terenów przyległych. Z fundacją współpracuje wiele stowarzyszeń z całej Polski. Zdarza się jednak, że podczas akcji trafiają się znaleziska niebezpieczne. Nie inaczej było w minionym tygodniu. 

Kołobrzeska fundacja „Skryptorium” prowadzi akcję oczyszczania plaż i terenów przyległych już od ponad roku. Mając wszelkie niezbędne pozwolenia, w tym od Urzędu Morskiego w Szczecinie, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, władz miasta i powiatu, akcja ta jest połączona z poszukiwaniem zabytków. Fundacja do udziału w całej akcji zaprasza wiele stowarzyszeń z całej Polski, w tym Stowarzyszenie „Templum” z Dębna, Stowarzyszenie Eksploracyjno – Historyczne „Warta” czy też ostatnio Stowarzyszenie Poszukiwaczy Śladów Historii „Denar” z Kalisza. Stale współpracuje ze Stowarzyszeniem Neptun – Przygoda, Pasja, Eksploracja z powiatu kołobrzeskiego. Tylko podczas niespełna siedmiu miesięcy minionego roku udało się zebrać prawie tonę szkodliwego złomu z  plaży, znaleziono najstarszy zabytek z ziemi kołobrzeskiej, oddano wiele pamiątek historycznych do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, takich jak Flakvisier czy elementy Junkersa 87 „Sztukasa” czy Ju-88. W minionym roku fundacja wraz z przyjaciółmi z „Denara” i „Neptuna” znalazła również 69 niewybuchów z II Wojny Światowej. Zawsze przy takich wydarzeniach ekipie poszukującej towarzyszy nadzór saperski pod kierownictwem Józefa Melona.

Kolejna akcja z udziałem kilku stowarzyszeń z Górnego Śląska miała miejsce w miniony weekend. Do Kołobrzegu przyjechało niespełna 30 osób  z Grupy Poszukiwawczej Muzeum Ślaskiego Września w Tychach, Stowarzyszenia Eksploracyjnego „Niezapominajka” oraz Stowarzyszenia Jastrzębski Wrzesień 1939.  Tym razem terenem oczyszczania był rejon plaży zachodniej. O ilości zebranego złomu trudno jeszcze na dziś mówić, jednak podczas akcji znaleziono zabytki w postaci kul armatnich, być może pochodzących z Wojny Siedmioletniej, o czym napiszemy wkrótce. O znaleziskach został już powiadomiony Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Niestety, całość akcji zakończyła się „wybuchowym” akcentem. Trafiły się również niewybuchy,  pochodzące z II Wojny Światowej. Były to:  pociski artyleryjskie 120 mm – 2 szt, 88mm- 3 szt, 75 mm – 2 szt, 3 części pocisków artyleryjskich z zapalnikami, ok. 30 sztuk amunicji ostrej, 1 pocisk przeciwlotniczy 20 mm i granat nasadkowy karabinu Mauser.  Nad całą akcją czuwał Karol Korniak – saper zaangażowany przez fundację Skryptorium – organizatora prac.

O zabytkowej amunicji wkrótce. Tę niebezpieczną zabezpieczył saper pracujący z fundacją. Zgodnie z procedurami obowiązującymi w takim przypadku, dokonane zostało zgłoszenie znaleziska na policję. Po zgłoszeniu opiekę nad miejscem przejęła Straż Miejska oraz Komenda Powiatowa Policji w Kołobrzegu. Neutralizacją niewybuchów zajmą się wojskowi saperzy.

O zabytkowych znaleziskach – wkrótce.