Wyniki Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023

W czwartek 12 stycznia 2023 roku ogłoszono listę 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników w Polsce. Ranking Perspektywy 2023 został przygotowany przez „Perspektywy” już po raz dwudziesty piąty.

W tegorocznym rankingu 2023 Kapituła analizowała wyniki 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200 działających w kraju) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2022 roku zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Zgodnie z postanowieniem Kapituły w Rankingu Techników 2023 technika zostały ocenione za pomocą czterech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego.

Przygotowano również podrankingi wojewódzkie, które są wyciągami z głównych rankingów ogólnopolskich. Wszystkie rankingi obejmują łącznie ponad 1500 najlepszych liceów i techników w Polsce.

W gronie 500 najlepszych techników w Polsce znalazło się Technikum Zawodowe Nr 2 Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Kołobrzegu, które uplasowało się na 56. miejscu w Rankingu Głównym Techników 2023. Natomiast w rankingu wojewódzkim technika z naszego powiatu zajęły miejsca:

  • 3 miejsce – Technikum Zawodowe nr 2 Zespół Szkół im. H. Sienkiewicza w Kołobrzegu, tuż za dwoma technikami ze Szczecina,
  • 10 miejsce – Technikum Transportowe w Zespole Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu,
  • 12 miejsce – Technikum Ekonomiczne Zespołu Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich im. Emilii Gierczak w Kołobrzegu,
  • 30 miejsce – Technikum Zawodowe Nr 1 Zespół Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich im. Emilii Gierczak,
  • 49 miejsce – Technikum Morskie Zespół Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu.

Warto dodać, że Technikum Transportowe w Zespole Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu zanotowało awans z miejsca 25. w roku ubiegłym na 10. pozycję i otrzymało Srebrną Tarczę. Technikum Zawodowe nr 2 w Sienkiewiczu wyróżnione zostało Złotą Tarczą, zaś Zespół Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich – Srebrną Tarczą. Ranking Techników 2023

Zgodnie z postanowieniem Kapituły w Rankingu Liceów 2023 licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.

W rankingu wojewódzkim zachodniopomorskie najlepiej wypadło jedno liceum z naszego powiatu I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika, które zajęło 8 miejsce (258. miejsce w kraju). Dla porównania I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w roku 2022 zajęło w rankingu: 9 miejsce w województwie i 289. w kraju, zatem kołobrzeska szkoła zanotowała awans. Nasze liceum otrzymało również Srebrną Tarczę. Ranking Liceów 2023

  • Bardzo się cieszę, że I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika awansowało o jedną pozycję w rankingu, a Technikum Zawodowe Nr 2 Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza utrzymało swoją zeszłoroczną lokatę w województwie, ale nie sposób nie zauważyć dużego awansu, bo aż o 15 miejsc, Technikum Transportowego w Zespole Szkół Morskich, serdecznie gratuluję. „Kopernik” również poprawił swoją lokatę w ogólnopolskim rankingu o 31. pozycji. Te wyniki przede wszystkim pokazują starania dyrektorów oraz nauczycieli, ich zaangażowanie w dbałość o wysoki poziom kształcenia i ciągłe wzbogacanie oferty edukacyjnej, za co serdecznie im dziękuję – mówi starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski.