Łatwiejszy dostęp do Rzecznika Praw Obywatelskich. Kolejny dyżur Biura RPO już 1 grudnia

Do Rzecznika Praw Obywatelskich może się zgłosić każdy, kto uważa, że państwo naruszyło jego prawa, albo że jest nierówno traktowany przez innych, np. z powodu wieku albo płci. W województwie zachodniopomorskim dostęp do pracowników biura RPO będzie łatwiejszy. W Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego został otwarty punkt przyjęć interesantów. Pierwsi obywatele zgłosili się już po pomoc.
Prawnicy RPO będą dyżurować
Otwarcie punktu ułatwi dostęp do Rzecznika Praw Obywatelskich mieszkańcom Szczecina i okolic. Będą oni mogli zgłosić swoją sprawę bezpośrednio prawnikowi Biura RPO. Rzecznik ma poza Warszawą trzy Biura Pełnomocników Terenowych (w Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu), a w kolejnych miastach organizuje punkty przyjęć interesantów, do których w konkretnych umówionych dniach przyjeżdżają prawnicy Biura RPO, by przyjmować skargi i udzielać informacji. Podczas konferencji prasowej prof.  Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich mówił, że zwracają się do niego obywatele skarżący się m.in. na drożyznę, wysokie koszty życia, ceny energii czy obsługi kredytu.
Dlaczego Sejmik?
W czerwcu br. Dyrektor Generalny RPO zwrócił się  do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego z prośbą o udostępnienie pomieszczenia, by utworzyć w nim punkt przyjęć interesantów RPO.  Otrzymał pozytywną odpowiedź. – Siedziba lokalnego parlamentu to najlepsze miejsce dla takiego punktu – zaznaczyła podczas konferencji prasowej przed otwarciem punktu Anna Bańkowska, członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. Natomiast Teresa Kalina, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa powiedziała, że ma nadzieję, że w przyszłości punkt zamieni się w  biuro terenowe.
Pierwszy czwartek miesiąca
Pracownicy Biura RPO czekać będą na mieszkańców w każdy pierwszy czwartek miesiąca w godzinach 10:00-15:00 w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego (ul. A. Mickiewicza 41, Szczecin, parter). Kolejny najbliższy termin dyżuru to 1 grudnia w godz. w godz. 10:00-15:00.
Kto może przyjść?
Każdy, kto chce omówić swoją sprawę z prawnikiem z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Jakimi sprawami zajmuje się Rzecznik Praw Obywatelskich? Jak może pomóc RPO? Do Rzecznika Praw Obywatelskich może się zgłosić każdy, kto uważa, że państwo naruszyło jego prawa, albo że jest nierówno traktowany przez innych, np. z powodu wieku albo płci. W takich i podobnych sytuacjach wystarczy napisać albo zadzwonić na bezpłatną infolinię do RPO. Wniosek jest prosty, a w razie potrzeby pracownicy Biura Rzecznika pomogą w jego napisaniu. Wniosek do Rzecznika jest bezpłatny. UWAGA! Rzecznik nie zastępuje sądu. Nie jest adwokatem czy radcą prawnym, który napisze pismo w sprawie.
Współpraca z RPO
Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego od lat współpracuje z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, m.in. przy organizacji różnych spotkań i konferencji. Takim dużym wydarzeniem było np. Zachodniopomorskie Forum Mniejszości Narodowych i Etnicznych czy  konferencja z udziałem członków Komitetu Regionów „Mowa nienawiści, fake news, propaganda – wspólni wrogowie demokracji”. 22 lutego 2022 r. marszałek województwa Olgierd Geblewicz nadał Adamowi Bodnarowi, który w latach 2015-2022 był Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Złotą Odznakę Gryfa Zachodniopomorskiego.
Po otwarciu punktu w sali sesyjnej Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego rozpoczęła się  V sesja I kadencji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Obrady poprzedziło spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, prof. Marcinem Wiąckiem.
Fot. wzp.pl