Miejsca Przyjazne Rowerzystom – zapraszamy na warsztaty

Jak rozwija się turystyka rowerowa na Pomorzu Zachodnim, jakie korzyści ma z tego lokalny biznes, gdzie powstają nowe trasy, czego szukają aktywni turyści – tego dowiedzą się uczestnicy warsztatów na temat systemu MPR, który w tym roku stworzyło Województwo Zachodniopomorskie. Spotkania zaplanowane w Darłowie, Kołobrzegu, Międzyzdrojach, Szczecinie, Barlinku, Wałczu i Szczecinku  poprowadzi ekspert rowerowy, wieloletni praktyk Szymon Nitka – założyciela bloga „ZNAJ KRAJ”. Na zgłoszenia Urząd Marszałkowski czeka do 14 listopada. Udział jest bezpłatny.

 

Miejsc Przyjaznych Rowerzystom na Pomorzu Zachodnim cały czas przybywa. Tak jak przybywa kilometrów tras rowerowych i towarzyszącej im infrastruktury. W regionie są już 62 certyfikowane MPR-y. We wrześniu przybyło sześć, m.in. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz punkty informacji turystycznej, obiekty noclegowe i atrakcje w  Karlinie, Ińsku, Mielnie, Wolinie.

Rowerowa sieć jest coraz gęstsza i bardziej urozmaicona. Do systemu rekomendacji MPR przystępują hotele, kempingi, schroniska, gospodarstwa agroturystyczne, ale także obiekty sportowe, instytucje kultury, wypożyczalnie sprzętu turystycznego, lokale gastronomiczne.

  • Chcemy w ten sposób rozwijać ofertę turystyczną, ułatwiać podróżowanie na dwóch kółkach i wspierać lokalnych przedsiębiorców – wyjaśnia Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – System MPR to nowa inicjatywa, wystartowała w tym roku. W pierwszym wiosennym naborze zgłosiło się i zostało zweryfikowanych 27 obiektów. Teraz jest już ponad dwa razy więcej. Bardzo mnie to cieszy. Jestem przekonany, że Miejsc Przyjaznych Rowerzystom będzie przybywało. Serdecznie zapraszam do udziału w warsztatach, podczas których będzie można dowiedzieć się więcej o samej idei MPR, ale też o inwestycjach rowerowych na Pomorzu Zachodnim – zachęca marszałek Olgierd Geblewicz.

Zaplanowany jest cykl warsztatów w siedmiu miastach województwa: Darłowie (17 listopada 2022 r.), Kołobrzegu (18 listopada), Międzyzdrojach (19 listopada), Szczecinie (21 listopada), Barlinku (22 listopada), Wałczu (23 listopada) i Szczecinku (24 listopada).

Kto może się zgłosić? Przede wszystkim przedsiębiorcy oferujący usługi dedykowane rowerzystom.

Warsztaty są bezpłatne i będą miały formę stacjonarną. Dokładne lokalizacje zostaną podane w terminie późniejszym.

Zgłoszenia należy przesyłać w terminie do dnia 14 listopada 2022 roku na adres mailowy: warsztaty@sunmore.pl. Ilość miejsc ograniczona.

Podczas warsztatów zostaną przedstawione założenia systemu Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w województwie zachodniopomorskim, m.in. szczegółowo kryteria naboru, regulamin, sposób wypełnienia formularza zgłoszeniowego itd. Uczestnicy spotkań poznają zasady weryfikacji podmiotów zainteresowanych uzyskaniem statusu MPR i korzyści z udziału w systemie rekomendacji.

Ważną częścią prelekcji, które poprowadzi Szymon Nitka – założyciela bloga „ZNAJ KRAJ”, będą prezentacje tras rowerowych na Pomorzu Zachodnim i innych ciekawych szlaków w Polsce, Niemczech, Austrii i Francji.

Zadanie zostanie zrealizowane w ramach projektu: “Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki, Pomorze Zachodnie – Ster na innowacje – etap III”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o MPR i warunkach udziału w systemie znaleźć na stronie: https://mpr.wzp.pl/

Informacja o wszystkich MPR-ach w nowej aplikacji rowerowej Pomorza Zachodniego https://rowery.wzp.pl/mpr-y

Nabór do systemu MPR odbywa się trybie ciągłym.

Przypominamy, że obiekty noclegowe czy gastronomiczne oznaczone jako Miejsca Przyjazne Rowerzystom gwarantują wygodę, bezpieczeństwo i odpowiednią obsługę gości, którzy przyjechali na rowerach. Zapewniają m.in. parking, podstawowe narzędzia przechowanie bagażu itd. Kempingi czy pensjonaty z tabliczką MPR umożliwiają wykupienie krótkich (na jedną noc) pobytów.

Miejsca Przyjazne Rowerzystom będą oznaczone na mapach – tradycyjnych i elektronicznych – przygotowanych przez Województwo Zachodniopomorskie. MPR-y są również objęte innymi działaniami promocyjnymi.