Osiemnaste urodziny “Paramedic”

Mało kto wśród mieszkańców regionu nie słyszał o Stowarzyszeniu Grupa Ratownicza “PARAMEDIC” z Kołobrzegu. To prężnie działająca organizacja, której skuteczność widoczna jest na każdym kroku. W październiku obchodzą swoje 18 urodziny. 

 

Stowarzyszenie Grupa Ratownicza „PARAMEDIC” powstała w październiku 2004 roku i od początku skupia młodzież interesującą się ratownictwem oraz udzielaniem pierwszej pomocy. Stowarzyszenie prowadzi zajęcia, na których naucza udzielania pierwszej pomocy, organizuje szkolenia dla uczniów kołobrzeskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, firm oraz instytucji. Zajmuje się zabezpieczaniem imprez: koncertów, uroczystości, eventów sportowych. Stowarzyszenie organizuje wiele przedsięwzięć edukacyjnych, włącza się w działania charytatywne, współtworzy mistrzostwa pierwszej pomocy dla młodzieży. Na przestrzeni lat przez grupę przewinęło się ponad 300 osób, które wyszły z umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy. Wielu byłych członków obrało kierunki medyczne i realizuje się w nich do dziś.

Od 2016 roku organizuje akcję Paczka dla Dzieciaczka, w ramach której zbierane są zabawki, artykuły szkolne i słodycze dla potrzebujących dzieci z powiatu kołobrzeskiego, świetlic wiejskich, domów dziecka oraz wioski dziecięcej.

W 2019 roku podpisało porozumienie z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Miasta Kołobrzeg oraz Komendą Powiatową Policji w Kołobrzegu i stworzyła nową Grupę Poszukiwawczo – Ratowniczą, w której uczestniczą również osoby z zewnątrz i ma na celu wspomaganie działań poszukiwawczych w powiecie kołobrzeskim prowadzonych przez Policję czy Straż Pożarną osób zaginionych. Do tej pory mają odnotowanych kilka pozytywnie zakończonych akcji. Członkowie Grupy Poszukiwawczo- Ratowniczej aktywnie uczestniczą w innych przedsięwzięciach realizowanych przez stowarzyszenie.

Od początku pandemii stowarzyszenie bez wahania podjęło decyzje o współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kołobrzegu w ramach realizacji zakupów dla osób starszych oraz poddanych kwarantannie i izolacji. Dotychczas wykonało kilkadziesiąt zleceń dla osób potrzebujących.

Od kwietnia 2021 roku wspomaga Regionalny Szpital w Kołobrzegu, zapewniając bezpieczeństwo osób oraz pracowników szpitala przebywających w punkcie szczepień, a od grudnia, pomaga w punkcie segregacji pacjentów szpitala.

Dzięki aktywności na rzecz społeczeństwa w roku 2020 SGR „PARAMEDIC” otrzymało nagrodę Starosty Kołobrzeskiego „Perłę Powiatu” nadawaną na społecznym polu działania, natomiast w roku 2021 ,,Konik Kołobrzeski” Prezydenta Miasta Kołobrzeg przyznaną przez kapitułę dziennikarską za niezwłoczną i bezinteresowną pomoc podczas pandemii.

Należy pamiętać, że pomaganie członków stowarzyszenia nie jest obowiązkiem a pasją w niesieniu pomocy innym.

Jeśli ktokolwiek chciałby wesprzeć działalność Stowarzyszenia, może to zrobić choćby przez Patronite: Patronite Paramedic – zachęcamy!