Trzcińskie Spotkania z Historią po raz czwarty. Poznaj to wydarzenie i program

Już w najbliższą sobotę, 2 lipca 2022 roku, odbędą się kolejne Trzcińskie Spotkania z Historią 2022, których organizatorem jest Fundacja Droga Lotha. Jak zwykle bogaty program wydarzenia pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie.

Wydarzenie powstało w ramach Programu Społecznik, zainicjowanego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Turniej Walk Rycerskich oraz Trzcińskie Spotkania z Historią zostały objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

W imieniu organizatorów zapraszamy od godziny 10:00, kiedy to rozpocznie się IV Turniej Łuczniczy w Parku Jordanowskim. Na widzów czekają również pozostałe turnieje:
Turniej Walk Rycerskich w Trzcińsku-Zdroju 2022,
Turniej Walk Wojów Wczesnośredniowiecznych,
Turniej Walk Rycerskich Miecza Długiego w Trzcińsku-Zdroju 2022,
a także Warsztaty Rzemiosł Dawnych w Trzcińsku-Zdroju 2022.

Około godziny 16:00 rozpocznie się wykład w Bibliotece Miejskiej Roberta M. Jurgi – specjalisty w dziedzinie fortyfikacji obronnych i maszyn oblężniczych. Tematem wykładu będą fortyfikacje obronne na przestrzeni wieków.
Około godziny 17:00 w amfiteatrze odbędzie się oficjalne otwarcie przez Burmistrza Gminy Trzcińsko-Zdrój.
Około godziny 18:00 rozpocznie się Inscenizacja Bitwy o Trzcińsko w Parku Jordanowskim
Na zakończenie wydarzenia, już po zmroku – czyli około godziny 22:00 – przewidziany jest Pokaz Tańca z Ogniem.
Po zakończonej imprezie historycznej organizatorzy zapraszają na zabawę pod kasztanem do rana.
Podczas całego wydarzenia historycznego na półwyspie i w Parku Jordanowskim będą przygotowane warsztaty rzemiosł dawnych, zamki dmuchane, gorące posiłki, zimne napoje i lody.

Jakie między innymi stoiska zobaczyć będzie można podczas tego wydarzenia?

Młyn Papierniazobacz)  to wspaniała grupa ludzi których łączy pasja do architektury i ratowania zabytków. Jak tradycją się już stało, ponownie odwiedzą Trzcińsko-Zdrój pokazując, jak tworzono papier w Barlinku.

Kram Szeryf (zobacz), gdzie będzie można spróbować swoich sił w łucznictwie, ale również kupić dobrany odpowiednio do siebie łuk oraz strzały.

Kram Mabei  (zobacz ) i jej wspaniałe rekociuchy! Kto nie zna wspaniałej Mabei ten niech wie, że może osobiście ją poznać właśnie na naszej imprezie w Trzcińsku-Zdroju! Osobiście polecamy serdecznie wspaniałe prace i niesamowity kunszt wykonania każdego detalu – do zobaczenia również na poniższym filmiku.

Trzcińskie Spotkania z Historią po raz kolejny sprowadziły do Trzcińska Grupę Grupa Odtwórstwa i Rekonstrukcji Historycznej Wataha Leszego wraz z Astrid Tattoo and Craft.

Podczas tych spotkań po raz pierwszy przybędzie zaprezentuje się Drużyna Czarnego Dębu (zobacz). To Grupa Rekonstruktorów Historycznych odtwarzająca mieszkańców wczesnośredniowiecznego grodu Kołobrzeg.

Zobaczyć będzie można również drużynę MOPS, czyli Mieszczaństwo Okręgu Poznańsko-Stargardzkiego, dzięki której będzie możliwość udziału w warsztatach z robienia pachnidła, które zaczną się od godz. 12. Oprócz warsztatów tworzenia pachnidła na stanowisku będzie można zobaczyć średniowieczną aptekę, ponadto będzie można podziwiać dawne rzemiosło z Gap Craft.

Kram Rosochate – Studio Grafiki Artystycznej kolejny rok już przybędzie do Trzcińska Zdroju. Dzięki nim będzie można zobaczyć na własne oczy, jak powstawał dawniej druk i odcisnąć na papierze czerpanym wybrany rysunek.

Fundacja Chram Pomorski odwiedza Trzcińsko już kolejny rok i przywiezie ze sobą warsztaty i kramy, czyli: tkactwo, skórnictwo, farbiarstwo, motanki i… bajania. Do Trzcińska Zdroju przybędą ponadto: Otama Crafts – wspaniały kram z krajkami, kolczykami i koralikami, Grupa Comitatus z Cedyni, Kram Leikir z dawnymi grami planszowymi  oraz wielu innych.

A tych, którzy jeszcze tego wydarzenia nie znają lub jeszcze nie mieli okazji w nim uczestniczyć, zapraszamy na film z ubiegłorocznych Trzcińskich Spotkań z Historią.