Dron ponownie nad kominami zachodniopomorskich miast. Kolejne żółte kartki dla palących śmieciami

Dron ponownie pojawił się nad dymiącymi kominami sześciu zachodniopomorskich miast, m.in. Białogardu, Szczecinka, Kołobrzegu i Szczecina. To druga tura misji smogowych prowadzonych przez stowarzyszenie „Ronin” z Białogardu. Efekt? Ponad 40 kolejnych żółtych kartek dla palących śmieciami. Akcję wspierał Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.   

 Ekologiczny monitoring przeprowadzono w powiatach: białogardzkim, koszalińskim, świdwińskim, kołobrzeskim, szczecineckim i w Szczecinie. W sumie w dwóch turach odbyło się 12 misji. Podczas każdej z nich skontrolowano ponad 200 budynków. Do nalotów używano drona z zamontowanym czujnikiem Nosacz II badającym zanieczyszczenia i analizującym związki chemiczne PM 1, PM 2,5, PM 10 i LZO. Dzięki takiemu rozwiązaniu można było w sposób precyzyjny wskazać miejsce spalania odpadów, w tym butelek PET, materiałów PCV, elementów mebli czy mokrego drewna.

  • Pomorze Zachodnie aspiruje do miana najbardziej zielonego regionu w Polsce. Chcemy żyć ekologiczne, dlatego dbałość o środowisko naturalne jest naszą wspólną sprawą. Misje smogowe mają nam uświadomić, że walka o przyrodę, o czyste powietrze, a de facto o zdrowie zaczyna się we własnych domach – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Stowarzyszenie „Ronin” z Białogardu drugiej turze akcji antysmogowej przeprowadziło 6 misji. W grudniu drony pojawiły się w sześciu zachodniopomorskich miastach. Tym razem pokazało 41 żółtych kartek. Wyniki – podobnie jak w pierwszej turze – są bardzo zróżnicowane, tak samo zresztą jak zainteresowanie akcją przez mieszkańców.

W Koszalinie dron z czujnikiem patronował kominy nad ulicami jednej z najstarszych dzielnic miasta o jednorodzinnej zabudowie: Chałubińskiego, Sanatoryjną, Leśną, Pograniczników, Westerplatte, Artylerzystów, Parkową, Obrońców Helu, Podchorążych, Szwoleżerów i Czwartaków. W wyniku podwyższonych stężeń pyłów i palenia plastikiem mieszkańcom wręczono aż 12 żółtych kartek.

W Białogardzie naloty przeprowadzono nad ulicami: Bolesława Śmiałego, Wazów, Noskowskiego, Górnośląską, Elbląską, Św. Jerzego, Jana Kiepury, Chopina, Rubinsteina, Malczyńskiego i Paderewskiego. Na tym obszarze wystawiono 6 żółtych kartek. Głównie za palenie drewnem lub węglem o niskiej wartości.

W Świdwinie dron przeleciał nad ulicami pod adresami: Drawska 41, Drawska 42, Drawska 44, Drawska 43, Słowackiego 1, Słowackiego, Parkowa 7, Norwida 1, Kochanowskiego 31, Kochanowskiego 43, Kochanowskiego 10, Kochanowskiego 4, Parkowa 5, Broniewskiego 22, Drawska 30, Szkoła Drawska 22, Drawska 20, Podgórna, Drawska 27, Drawska 35. Skutkiem patrolu było 10 żółtych kartek, gdzie wykryto podwyższone wskaźniki PM.

W Kołobrzegu sprawdzono kominy domostw w dwóch rejonach. W centrum zbadano takie ulice jak: Radomska, Lotnicza, Jedności Narodowej, 1 Maja, Wolności, Artyleryjska, 6. Dywizji Piechoty i Trzebiatowska. Z kolei w dzielnicy Budzistowo skontrolowano następujące ulice: Słoneczna, Kasztelańska, Kołobrzeska, Kasztanowa, Bukowa i Lipowa. W sumie wręczono 3 żółte kartki.

W Szczecinku, w którym działa duży zakład produkcji płyt Kronospan, dron zbadał domostwa w dwóch częściach miasta. To ulice: Lwowska, Derdowskiego, Malborska, Mazurska, Warmińska, Królowej Jadwigi, Puławskiego, Zawiszy, Władysława Jagiełły, Wiejska, Sienkiewicza, Doktora Matusewicza, Pomorska, Moniuszki i Kopernika. Rozdano 7 żółtych kartek.

W Szczecinie dron pojawił się ponownie na Warszewie, gdzie skontrolowano kominy nad takimi ulicami jak: Sarnia, Domowa, Czeska Podmokła, Jemiołowa, Kresowa, Polna, Kwiatów, Giżycka, Pozdawilska i Poleska. Na tym obszarze czujniki wykazały jedynie nieco podwyższone normy PM, co może sugerować palenie np. mokrym drewnem. Przyznano 3 żółte kartki.

W obu turach misji smogowych pokazano w sumie 81 żółtych kartek. Mają one wymiar edukacyjny i stanowią ostrzeżenie dla mieszkańców o stwarzaniu zagrożenia. Do nich dołączono ulotki informacyjne. Można było również na miejscu porozmawiać z autorami akcji. Pierwsza tura akcji odbyła się pod koniec listopada, druga trwała od 3 do 16 grudnia. Z akcji smogowych sporządzone zostaną szczegółowe raporty, które trafią do sąsiadów, wspólnot mieszkaniowych i władz samorządowych. Ich integralną częścią będą zdjęcia i materiały wideo.

Zadanie otrzymało finansową pomoc Urzędu Marszałkowskiego. To prawie 30 tys. zł. Inicjatywa wpisuje się w założenia ogłoszonego w 2021 „Roku Ekologicznego na Pomorzu Zachodnim”.

Materiał filmowy z akcji: https://www.youtube.com/watch?v=rjk0ayg-HMY