Poseł Hoc zapowiada zaskarżenie uchwały o pomniku ofiar

Nie milkną echa decyzji kołobrzeskich radnych, dotyczącej postawienia pomnika ofiar  Katynia, Charkowa, Tweru i innych miejsc kaźni Polaków w czasie II wojny światowej. Przypomnijmy: miał on stanąć na Skwerze Pionierów, nieopodal Dębów Katyńskich. Podczas ostatniej sesji radni zmienili swą decyzję i lokalizacja głazu ma mieć miejsce na kołobrzeskim cmentarzu. 

Radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości na znak protestu przeciwko takiej postawie opuścili ostatnie obrady. Dziś poseł Czesław Hoc zapowiada w poselskim wystąpieniu, że uchwała zostanie zaskarżona:

Poselskie wystąpienie do 11 radnych Rady Miejskiej w Kołobrzegu – „Nowego Kołobrzegu” i Kołobrzescy Razem” oraz do Pani Prezydent Kołobrzegu.

„Do 11 radnych i Pani Prezydent Kołobrzegu o niezrozumiałej i ezoterycznej poprawności politycznej, którzy pragną wyciszyć ludobójstwo katyńskie, którzy nie życzą sobie w miejscu publicznym, by przypominać o 21 867 zamordowanych strzałem w tył głowy – elity naszego Narodu. O pamięci ich krewnych i bliskich zamordowanych, których w nocy z 12/13 kwietnia 1940 roku zostały aresztowane i przymusowo deportowane w głąb ZSRR – na „nieludzką ziemię”.

Skromny „Pomnik (właściwie – „głaz”) upamiętniający ofiary Katynia, Charkowa, Tweru i innych miejsc kaźni Polaków w czasie II wojny światowej” – miał stanąć na Skwerze Pionierów w Kołobrzegu, nieopodal Dębów Katyńskich. Jednakże nie spodobało się to 11 radnym RM w Kołobrzegu i zapewne Pani Prezydent (mającej większość koalicyjną). Nie wyrazili zgody.

11 radnych z „Nowego Kołobrzegu” i „Kołobrzescy Razem” RM w Kołobrzegu wraz z Panią Prezydent – zapewne do dziś się zastanawiają – po co taki Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej w centrum Naszego Miasta?! Zachodzą też w głowę, dlaczego Polonia – Polacy za granicą posadowili takie Pomniki Ofiar Zbrodni Katyńskiej w: Londynie, Toronto, Niles w Chicago, czy Budapeszcie, albo mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Poznania, Łodzi, Wrocławia, Katowic, czy też w Wadowic? W jakim celu ofiary zbrodni katyńskiej upamiętniono na monetach i znaczkach pocztowych? Po co są organizowane Międzynarodowe Motocyklowe Rajdy Katyńskie? Dlaczego mamy 13 kwietnia corocznie obchodzić Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej? W końcu, kto i dlaczego na Skwerze Pionierów w Kołobrzegu posadził Dęby Pamięci Zbrodni Katyńskiej?

No cóż, być może, nie mogą tego zrozumieć, bo prawdopodobnie nie znają lub nie pamiętają ze swoich ścieżek edukacyjnych – przestrogi Księcia Poetów, Zbigniewa Herberta o „guzikach nieugiętych”, które zawsze i wciąż będą przemawiać w imieniu umarłych. Mają za nic pouczenie bł. Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”.

Być może, dla 11 radnych i Pani Prezydent, patriotyczne pojmowanie tożsamości narodowej, historii i wartości mają odejść do lamusa. Być może, w zamian – polityka muli-kulti i sposób na życie – „róbta co chceta”, płomiennie artykułowana w ulicznych marszach!?

Oczywiście, uchwałę zaskarżymy do organu kontrolno-nadzorczego.”

 

Do sprawy wrócimy.