76 lat Bałtyckiego Hufca Morskiego.Harcerzy pozdrowił m.in. Szymon Majewski

 W minioną sobotę Bałtycki Hufiec Morski ZHP w Kołobrzegu świętował 76-lecie działalności harcerstwa na ziemi kołobrzeskiej. Była to zaległa, zeszłoroczna uroczystość, przełożona ze względu na obostrzenia pandemiczne.

Tego dnia na tysiące gości odwiedzających kołobrzeski port jachtowy czekało wiele atrakcji, między innymi dmuchańce, ścianka wspinaczkowa, warsztaty z bum bum rurek, tatuaże i warkoczyki, ręczna armatka strażacka, strzelnica paintball. Gdy wiatr na to pozwalał można było spróbować „podczepić się” do spadochronu i przez chwilę poczuć się jak prawdziwy skoczek. Poza tym dzieci brały udział w grze terenowej z wyszukiwaniem miejsc i zbieraniem pieczątek, natomiast starsi sprawdzali swoje umiejętności w wyznaczeniu azymutów w grze na orientację INO.   Po obejściu wszystkich atrakcji w samej reducie czekało ognisko z kiełbaskami.

W formie pikniku zaprezentowano to, czym harcerze zajmują się na co dzień prowadząc swą pracę wychowawczą. Zaznaczyć należy, że impreza która jest dużym sukcesem była przygotowana przez nastolatków, wędrowników i harcerzy starszych Bałtyckiego Hufca Morskiego w Kołobrzegu. Nie jeden dorosły nie podjąłby się takiemu wyzwaniu, a każdy kto bawił się w sobotę z harcerzami wie, że wszystko było zorganizowane na najwyższym poziomie. Jak zaznaczyła zastępczyni przewodniczącego ZHP hm. Joanna Struś-Prokop, bieganie po lesie, zbieranie znaczków, coś co wydaje się z pozoru zabawą, jest przemyślanym przez instruktorów harcerskich procesem wychowawczym prowadzącym w ostateczności do samodzielności i odwagi w podejmowaniu wyzwań. Organizacja pikniku, na który zaproszeni byli także mieszkańcy, była niebywałym wyzwaniem, któremu młodzi ludzie podołali. Słowem: praca instruktorska spełniła swoje zadanie.

Nie zabrakło też życzeń dla zuchów i harcerz z okazji ich święta. Wielu znanych ludzi przyznaje się do tego, że ich charakter ukształtowało harcerstwo. Między innymi jest to Szymon Majewski, który w przesłanym filmie życzył wszystkim powodzenia w zdobywaniu najtrudniejszej z sprawności – trzy pióra.

Po zakończeniu części piknikowej w reducie odbyła się oficjalna część obchodów. Tu była możliwość podziękowania kilkorgu osobom, przyjaciołom, którzy od lat są otwarci na inicjatywy zuchów i harcerzy oraz wspierają działania statutowe hufca. Każda wyróżniona osoba poza statuetką i książką otrzymała od harcerzy jedną część Certyfikatu Przyjaźni. Drugą w formie odbitej dłoni, w zielonej, harcerskiej farbie odbijała na dokumencie pozostającym w posiadaniu Hufca na dowód, że zawarty pakt nigdy nie wygaśnie.

Wszystko podsumował otwarty dla mieszkańców i turystów koncert zespołu Grupa Na Swoim, będący elementem trasy koncertowej promującym najnowszą płytę zespołu wydaną dwa dni wcześniej pod patronatem Związku Harcerstwa Polskiego.

Zobacz pozdrowienia od Szymona Majewskiego