Nowa lokalizacja schroniska. Radna interpeluje o dialog z mieszkańcami

Po raz kolejny temat schroniska dla zwierząt staje się jednym z głównych tematów wśród mieszkańców Kołobrzegu. W tym tygodniu władze miasta poinformowały mieszkańców o propozycji nowej lokalizacji. Sposób przekazania tej informacji spowodował niezadowolenie wśród mieszkańców w szczególności dzielnicy Radzikowo.

Nowa lokalizacja to teren w pobliżu Korzyścienka, a więc i osiedla Radzikowo i miejscowości Grzybowo. Okazuje się, że po raz kolejny nie było konsultacji społecznych w tej sprawie. Nie przekazano również żadnych informacji na profilach władz miasta. Mieszkańcy okolic nowej lokalizacji schroniska dowiedziały się o tym fakcie, jak nieoficjalnie twierdzą, podczas konferencji prasowej. I nie są zadowoleni – z powodu zarówno sposobu przekazania tej informacji, jak i z powodu samej lokalizacji.
Dziś do Rady Miasta wpłynęła interpelacja radnej Renaty Brączyk w tej sprawie.

Pani wiceprezydent ogłosiła, że zostało zaproponowane nowej miejsce – ulica Wspólna w Kołobrzegu / Korzyścienku. Niestety, w modelu decyzyjnym całkowicie pominięto mieszkańców Kołobrzegu (w szczególności Osiedla Radzikowo) oraz Grzybowa. 

W ostatnich dniach było wiele okazji do rozmów na temat lokalizacji schroniska. Chociażby 22.09.2021 na dyżurze Pani Prezydent w Szkole Podstawowej nr 6 czy komunikacji w sieci, mediach. Niestety temat przemilczano, aby finalnie poinformować o podjętych decyzjach, zamiast zaprosić do dialogu mieszkańców.

Nowa, zaproponowana lokalizacja budzi kontrowersje. Z jednej strony z powodu sposobu ogłoszenia decyzji i braku konsultacji społecznych. Z drugiej strony – z uwagi na otoczenie. Obok znajduje się oczyszczalnia ścieków i kompostownia. Prace wykonywane na tym terenie mogą powodować uciążliwość (hałas, odór), który negatywnie będzie wpływać na zwierzęta, a także… osoby zainteresowane adopcją (…)

Pani Prezydent, proszę o zaproponowanie spotkania z mieszkańcami, aby wysłuchać ich zdania w tym temacie i dopiero po dialogu, podjąć właściwą decyzję” – interpeluje radna.

Do tematu zarówno budowy nowego schroniska, jak i dziejów lokalizacji,  będziemy jeszcze wracać.