Na ścieżkach zmian. Słowo do Czytelników

Szanowni Czytelnicy,

Tak bywa – zazwyczaj wszystko co dobre, szybko się kończy. A zazwyczaj jak coś się kończy, to coś innego zaczyna…

Portal „niezależne media” powstał w lutym 2018 roku. Wykorzystując doświadczenie i wiedzę z miejsc pracy w innych redakcjach, chcieliśmy stworzyć coś, co nie będzie przede wszystkim w żaden sposób uzależnione finansowo od kogokolwiek, a już najmniej – z całym szacunkiem dla instytucji – od Urzędu Miasta i innych jednostek miejskich. To nie jest nic osobistego, to po prostu było główne założenie i tego się nadal trzymamy – obojętnie, kto zajmie główny fotel za dwa lata. Nie było i nadal nie ma u nas reklam, partie składają życzenia okazjonalnie, pojawiają się pierwsze ogłoszenia o przetargach od firm czy ośrodków. Słowem: rozwijamy się nadal, ale ciągle  w tym właśnie kierunku. Naszym zdaniem dobrym.

Docenialiście Państwo to, że można było się nie zgadzać z naszym zdaniem, ale widzieliście również, że zawsze, często wbrew naciskom, stawaliśmy po stronie zwalnianych pracowników, po stronie Czytelnika, po stronie szeroko rozumianej prawdy choćby historycznej. Razem przeszliśmy wiele meandrów kołobrzeskiej polityki.

Okres pandemii dał się nam wszystkim we znaki, my staraliśmy się go wykorzystać zupełnie inaczej. I chyba się udało, bo teraz, wraz z nastaniem przygotowań do sezonu grzewczego, nadszedł czas na wielkie zmiany.

Po pierwsze: na portalu głównym nie gonimy i nie będziemy gonić za codziennymi informacjami – naszym głównym celem będą informacje, wydarzenia, ale właśnie takie, które będą wymagały szerszego spojrzenia. Wiemy, jaki kawał dobrej roboty „robią” inne miejskie portale, i my na pewno nie zamierzamy z nimi rywalizować. Nigdy zresztą nie zamierzaliśmy. Nasze informacje będą rzadsze, ale bardziej publicystyczne. Głównie za to wielu z Was polubiło nas na początku i zamierzamy na tę drogę zawrócić.

Jednocześnie wielu z Was polubiło nas za historię, którą przekazujemy w niebanalny sposób. Nasze produkcje filmowe zyskują dużą popularność i dużą ilość wyświetleń – chociażby film o badaniach w kaplicy templariuszy ma już ich ponad 10 tysięcy. I jednocześnie te same osoby, które polubiły nas za historię, a są to osoby z różnych części kraju – niespecjalnie są zainteresowane tym, co prezydent Kołobrzegu powiedziała na konferencji prasowej albo jakie mamy tu kłopoty. Sami w swoim mieście mają podobne. Jak to pogodzić…?

Ano, znalazł się sposób. Narada redakcyjna, zdalna i nie tylko, przypominała nieco tekst „Autobiografii”:  „alpagi łyk i dyskusje po świt, niecierpliwy w nas cisnął się duch”. Może w nos nikt nie dostał i się nie popłakał, ale twórcza decyzja zapadła.

Otóż: portal niezależne.media pozostaje portalem Kołobrzegu i okolic, z klimatami Pomorza Zachodniego. Zbliża się kampania, sezon ogórkowy się  kończy, pandemia chyba w końcu też odchodzi, a my z informacjami dla Was na lokalne tematy po prostu pozostajemy. Poniekąd wracamy na to nasze małe lokalne bagienko. Już widzę te odpalane szampany u wielu osób… 😉

Natomiast historię, nasze produkcje filmowe, plany które mamy do zrealizowania,  oddzielamy na osobny portal – córkę. Lub jak kto woli: syna. Jej adres będzie silnie promowany, a jest bardzo prosty: szlakiem.lat 

Tak, po prostu. Wpisujecie: szlakiem.lat – i wystarczy. Tam zgromadziliśmy wszystko, co związanego z historią zrobiliśmy i tam będziemy tworzyć nową, historyczno – przygodową witrynę, nie związaną tylko z Kołobrzegiem czy naszym rejonem. Pewien etap się kończy  – ale coś innego zaczyna. I już w ten weekend wskoczą nowe materiały.

Wracając do Czytelników, którzy są z nami od początku. Zaczyna się na nowo polityczna karuzela, zatem pamiętajcie, Drodzy Czytelnicy: nam nie jest po drodze z żadną partią. Ani z PO, ani z PiS. A choć niektórym wygodnie jest o tym nie pamiętać, to my jednak każde zdanie nadesłane do nas przez polityków chętnie zamieszczamy.

Nic tak nie promuje danego miasta jak historia, ale ona powinna być wolna od jakiejkolwiek polityki. I tej linii się będziemy trzymać.

Zapraszam zatem na obydwie nasze strony. Wkrótce dokładniejsze szczegóły, a już od jutra,  z racji niespodziewanego zwrotu akcji w kołobrzeskiej Radzie Miasta, na tej stronie wracają tematy kołobrzeskie – miejskie i gminne – a także turystyczne klimaty Pomorza Zachodniego.  Zapraszam w imieniu obydwu redakcji.

Żaneta Czerwińska