Raport specjalny: Desant po skarb życia. Drugi tydzień wyprawy

Wraz z członkami Stowarzyszenia “Templum” śledzimy losy wyprawy, która głównie ma na celu wsparcie dla małej Igi, walczącej z SMA. Jednocześnie jest to projekt historyczno – turystyczny. O pierwszym tygodniu pisaliśmy tutaj: Raport specjalny: Desant po skarb życia (foto, wideo, pamiętnik podróży)Dziś kolejne dni wyprawy.

Zawrotna prędkość 8 km/h i utopiona kamera, czyli dzień 6

Po przybiciu do gościnnego Portu Rzecznego w Cigacicach szukamy zgubionego przez „Dzidę” telefonu. Niestety oznacza to na jakiś czas mniej Transmisji live.  Na dzisiejszym odcinku Odra mocno meandruje, ale za to napawa żeglarzy i wodniaków pięknymi, dzikimi widokami.  Ponton nam za bardzo ciążył, w Połęcku, gdzie zaopiekowała się nami życzliwa Pani Sołtys, zreorganizowaliśmy swoje bagaże i załadowaliśmy się w całości na naszą eŁeSkę. Dzięki temu płyniemy 2km/h szybciej – to dla nas bardzo dużo w skali całej wyprawy! W Krośnie przez naszą czujność wypatrzyliśmy na hałdzie ceramikę z różnych wieków – oczywiście zrobiliśmy zdjęcia i zostawiliśmy resztę archeologom.
Iga na Was liczy – siepomaga.pl/Iga
Dziś do sponsorów dołączył bosmanat portu w Cigacicach – serdecznie dziękujemy!” – piszą uczestnicy wyprawy. (poniżej dalsza część tekstu) 

Dzień 7:

Gonimy, gonimy. Pomimo podnoszącego się stanu wody i mocnego nurtu przepłynęliśmy dziś około 60km! Dziś nocleg w Bytomiu Odrzańskim, jutro oprowadzimy Was po tutejszych zabytkach. Jutro odwiedzimy Głogów. Nasza szalona wyprawa zabytkową łodzią saperską po Odrze trwa już tydzień. Wyruszyliśmy pod prąd Odrą ze Szczecina do Gliwic, czyli z zamierzeniem pokonania około 800 km. Codziennie zbieramy niezbędne środki na terapię genową dla małej Igi i nagłaśniamy zbiórkę. Po drodze udało nam się poznać wielu nowych darczyńców i sponsorów, którym dziękujemy.  Po drodze mijaliśmy również ciekawe miejscowości przy których się zatrzymywaliśmy by je Wam pokazać. Były to:
Szczecin (Marina Club Szczecin)
Bielinek
Gozdowice (Muzeum Pamiątek 1. Armii WP w Gozdowicach i Starych Łysogórkach
Czelin
Most kolejowy w Siekierkach
Najdalej na zachód wysunięty punkt w Polsce w Osinowie Dolnym
Porzecze
Kostrzyn nad Odrą
Górzyca (województwo lubuskie)
Lubusz
Słubice/Frankfurt
Urad
Most przy Kłopocie
Połęcko
Krosno Odrzańskie
Port Cigacice
Bytom Odrzański
Głogów (Przystan Jachtowa – Port Głogów)
W Chobieni zatrzymamy się na marinie lub przy slipie, w Brzegu przy dawnej przeprawie promowej, we Wrocławiu spędzimy cały dzień by dotrzeć do jak największej ilości osób. 

Dzień 8 i 9:

Fotorelacja z kolejnych dwóch dni z trasy: Port Cigacice – Bytom Odrzański – Głogów, Przystań Jachtowa – Port Głogów – Bełcz Wielki.

Przepływaliśmy dziś przez ciekawą miejscowość – Chobienia. Sama nazwa jest już intrygująca, a gdy przypłyniecie tam łodzią, to ujrzycie też bardzo zadbaną przystań wraz z terenem rekreacyjnym, toaletami i prysznicem. To efekt inwestycji gminnej, brawo Gminny Klub Żeglarski Marina Chobienia. Gdy zagłębicie się w wąskie zabytkowe uliczki tego miasteczka to ostrzegamy – można się zakochać. Wisienką na torcie jest zamek rycerski, który mieści się w centrum.
Następnie popłynęliśmy do Portu Ścinawa nad Odrą, gdzie bardzo serdecznie przywitali nas gospodarze przystani, a także odwiedzili przewodniczący rady miasta oraz lokalny pasjonata historii Pan Józef. Razem z nim zwiedziliśmy schron bojowy zrewitalizowany przez lokalne stowarzyszenie. Brawo, widać włożony ogrom pracy od podstaw!
Jutro dalej zbieramy #dlaIgi na szlaku Odry” . (poniżej dalsza część tekstu)
Siepomaga.pl/Iga

 

Z gościnnej Ścinawy wyruszyliśmy do Malczyc, gdzie minęliśmy dawne zakłady celulozy oraz przepływaliśmy pierwszy raz przez śluzę. Po drodze widzieliśmy też monumentalne budynki klasztorne w Lubiążu. Na śniadanko mieliśmy świeżą rybkę prosto z Odry.
Dopłynęliśmy dziś do Brzegu Dolnego i śpimy przy pięknym pałacu rodu von Hoym. Wrażenie zrobił na nas także bardzo zadbany wielki park w stylu angielskim oraz mauzoleum w nim się znajdujące, które niestety jest zdewastowane…
Dziękujemy za wsparcie akcji bosmanowi portu Ścinawa, Panu Józefowi za pomoc logistyczną, przewodniczącemu rady miejskiej w Ścinawie Panu Markowi Szopie, oraz Panu Jarosław Paczkowski ze stowarzyszenia Łęgi Odrzańskie – Szlak Odry. Mapy się przydały.
Płyniemy #dlaIgi.” – informują uczestnicy wyprawy.

Zapraszamy do zostawienia choć złotówki na zbiórce dla 3-letniej Igi z Boczowa walczącej z SMA: Siepomaga.pl/Iga (poniżej dalsza część tekstu)

Dzień 10 i 11: Wrocław!

Ekipa ze Stowarzyszenia “Templum” w składzie: Dariusz de Lorm (Darek Franz), Adam Strzała, Dariusz Kuternowski, Kornel Grabowski, w 10 dniu swojej wyprawy dopłynęła do Wrocławia. Od jutra czeka ich kolejna część rejsu, który ma zakończyć się w Gliwicach.  Wszystko, jak już niejednokrotnie wspominaliśmy,  w szczytnym celu pomocy 3 letniej Idze z Boczowa. Szczegóły na www.siepomaga.pl/iga
Przypominamy, że relacje na żywo z rejsu możecie na profilu FB: Adam Strzała

Co mówią sami uczestnicy…?

To były bardzo intensywne dwa dni… We Wrocławiu przywitała nas ekipa miesięcznika Odkrywca, firmy GRALmarine extreme diving expedition support, MKS Toroma Torzym oraz przystani Port Stanica Wrocław przy HOW Stanica. Bardzo dziękujemy za opiekę w tym pięknym mieście. Łapaliśmy krasnale, zwiedziliśmy rynek, redakcję Odkrywcy, muzeum w Arsenale, Muzeum Pana Tadeusza, Fort Piechoty 6 – Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne.
Bardzo miło przyjęły nas również punkty gastronomiczne, które szczerze polecamy: Bistro 8 1/2 – włoska kuchnia w filmowym stylu znajdujące się w samym środku rynku z pysznym włoskim jedzeniem podanym w piękny sposób i z przemiłą obsługą oraz właścicielką oraz Jak u mamy Bar Mleczny przy ulicy Łokietka. Podczas pobytu w Breslau kręciliśmy dla Was materiał o tym wielkim mieście pełnym ciekawych miejsc i niebanalnych historii. Poznaliśmy przy tym bardzo ciekawe stowarzyszenie dbające o schron piechoty nr 6 na Polanowicach oraz bardzo gościnne stowarzyszenie, które przyjęło nas w swoje progi przy harcerskiej przystani Port Stanica Wrocław.
Dziś płyniemy w kierunku Brzegu, gdzie czeka na nas WSO – Wielkopolskie Stowarzyszenie Odkrywców, a przed nami do końca jeszcze 34 śluzy!”  (poniżej dalsza część tekstu) 

 

W niedzielę, 12 września, po południu ekipa wpłynęła do Opola. Na kolejną relację z wyprawy zapraszamy za tydzień.

Sponsorzy wyprawy: 

Kinetik
Zwiadowca Historii
GRALmarine extreme diving expedition support
OdkrywcaNiezależne Media
Relikte der Geschichte
Na Trakcie Historii – Z Martwych Was Wskrzesimy
Wild Moose
ECN-Systemy Nurkowe
WSO Wielkopolskie Stowarzyszenie Odkrywców
Pasieka Dziki Miód A.K Piwowar
Oberża Templum
Enviro Control
Divers Service
Fundacja Złoty Pociąg
Lubuskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej (LTRH)
Muzeum Pamiątek 1. Armii WP w Gozdowicach i Starych Łysogórkach
German Treasure Hunter
Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach
Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza
POSP ORW TRYTON KOŁOBRZEG
Muzeum Oręża Polskiego
MKS Toroma Torzym
P.H.U. Tamar Torzym
MKS Szkuner
RUTUS
Masarnia Kucharscy Torzym
Sklep Spożywczy A.L. Goryczko
PHU Oktan Patrycja Langowska Rzepin
Gospodarstwo Rolno-Rynackie Dariusz Zaporowski
Cichy sponsor – rolnik Jemiołów
Port Cigacice
Gminny Klub Żeglarski Marina Chobienia
port Ścinawa
Ścinawa
Ścinawa gmina – przewodniczący Rady Miejskiej pan Marek Szopa
Dźwiękowy Szlak Odry
Kraina Łęgów Odrzańskich
Szlak Odry
Oraz firmy i osoby prywatne, które chcą pozostać anonimowe.
Uczestnicy wyprawy wszystkim serdecznie dziękują.