Raport specjalny: Desant po skarb życia (foto, wideo, pamiętnik podróży)

Jak już informowaliśmy, w poniedziałek 30 sierpnia, członkowie Stowarzyszenia “Templum” wyruszyli w nietypową podróż. Tak, jak mała dziewczynka Iga, która walczy z SMA i ma pod prąd, tak i oni ruszyli pod prąd rzeką Odrą, by zrealizować projekt turystyczno – historyczny i  przy okazji tej wyprawy zebrać środki na walkę Igi z tą ciężką chorobą. Dziś ą kolejny dzień w podróży – zobaczmy, jak przebiegały pierwsze dni wyprawy.

Dzień 1:

Około godziny 11 wypłynęliśmy ze Szczecina, Odrą, pod prąd, z celem obranym na Gliwice. Po drodze zachęcamy ludzi do wpłat, spotykamy się z ciekawymi ludźmi i staramy się zwrócić jak największą uwagę na zbiórkę #dlaIgi.
Link do zbiórki: https://www.siepomaga.pl/iga
Niestety wczorajszy dzień przywitał nas, i pożegnał, deszczem. Przy najbliższej okazji spróbujemy się wysuszyć. Podczas ulewy sprawdziły się niezastąpione sztormiaki od miesięcznika Odkrywca. Dziękujemy wszystkim spotykanym na trasie przyjaciołom i dobrym ludziom. W szczególności ekipie z Bielinka, która po wieczornej awarii silnika przyjęła nas ciepłą zupą i kolacją w Bielinku. (poniżej dalsza część tekstu)

Dzień 2

Miał być deszcz, a towarzyszył nam wiatr i zachmurzone słoneczko. Dzięki łaskawej pogodzie wysuszyliśmy większość ekwipunku. Po drodze z Bielinka odwiedziliśmy Muzeum w Gozdowicach i Pana dyrektora Michał Dworczyk, most kolejowy w Siekierkach, najdalej na zachód wysunięty punkt Polski oraz miejsce wkopania pierwszego słupa granicznego na linii Odry w Czelinie.
Dzięki Emilowi, który właśnie przywiózł nam laptop, niebawem obejrzycie materiały filmowe z tych ciekawych miejsc. Dzisiejszą noc spędzamy między Porzeczem, a Chlewicami tuż przy ujściu rzeki Myśli do Odry. Tej samej Myśli, która przepływa m.in. obok Komandorii Templariuszy w Chwarszczanach. Jutro czeka na nas Kostrzyn. A na Was wciąż czeka Iga – zapraszamy do wsparcia zbiórki!
Siepomaga.pl/Iga

Pogoda nie rozpieszczała. Uczestnicy zapowiadają: “jemy i pijemy tylko to, co złowimy lub nam ludzie przyniosą”, zatem na nagraniu widzimy, jak należy przygotować wędki do łowienia ryb 😉 Udaje się na razie wszystko: i z paliwem, i z jedzeniem. W Kostrzynie uczestnicy spotkali się z Igą. Oni płyną, a my możemy wesprzeć zbiórkę dla Igi! (poniżej dalsza część tekstu)

Dzień 3 i 4

Pogoda nas rozpieszcza, a my nadal powoli w tempie 5km/h płyniemy pod prąd i odwiedzamy kolejne ciekawe miejscowości by móc wam o nich opowiedzieć w materiale filmowym. Przez te dwa dni minęliśmy: Kostrzyn, Górzyca, Lubusz, Słubice/Frankfurt. Obecnie nocujemy w Uradzie.
Sonar ryb nam niestety nie pokazał, ale za to ujawnił kilka anomalii wyglądających jak wraki zalegające na dnie rzeki.
Dziękujemy wszystkim spotkanym na trasie dobrym duszom, rowerzystom, wędkarzom oraz Wam obserwatorzy za to, że wpłacacie pieniążki dla Igi na siepomaga.pl/Iga.
570 km przed nami. (poniżej dalsza część tekstu)

Dzień 5

Na trasie poznajemy bardzo dużo ludzi o wielkich sercach i ciekawych historiach. Dziękujemy Wam wszystkim za spotkania, rozmowy, pomoc i wpłaty dla Igi na siepomaga.pl/Iga.
Pozdrawiamy serdecznie ekipę z Wrocławia spotkaną przez przypadek na trasie. Szerokiej drogi do Waszego portu!
Dziś mieliśmy problemy z agregatem, ale na szczęście w Połęcku, gdzie stanęliśmy na noc, przyjechali do nas z pomocą przyjaciele i tutejsi mieszkańcy. Coraz więcej ludzi usłyszało o walce Igi i powoli zbiera się coraz większa kwota na zbiórce. To nas cieszy najbardziej. Dziękujemy Pani Sołtys za gościnę.
W podróży odwiedziliśmy zabytkowy most obok miejscowości Kłopot oraz ostrzelaną przez rosyjskie wojska elektrownię z efektownymi kominami po niemieckiej stronie Odry. (poniżej dalsza część tekstu)

Dzień 6

Ośno Lubuskie – 6 dzień desantu. Nie obyło się bez przygód, ale o tym opowiedzą sami uczestnicy: (poniżej dalsza część tekstu)

Uczestnicy płyną dalej, my wkrótce przekażemy naszym Czytelnikom skróty kolejnych dni wyprawy. Przypominamy adres dla wsparcie zbiórki dla Igi: https://www.siepomaga.pl/iga

Sponsorzy wyprawy:
WSO Wielkopolskie Stowarzyszenie Odkrywców
Pasieka Dziki Miód A.K Piwowar
Oberża Templum
Enviro Control
Kinetik (https://www.facebook.com/FilmFotoAnimacjaPostprodukcja/)
Zwiadowca Historii
Odkrywca
GRALmarine extreme diving expedition support
Wild Moose
Fundacja Złoty Pociąg
Niezależne Media
Lubuskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej (LTRH)
Relikte der Geschichte
ECN-Systemy Nurkowe
Muzeum Pamiątek 1. Armii WP w Gozdowicach i Starych Łysogórkach
Gmina Mieszkowice
Trójmiejscy Odkrywcy
Na Trakcie Historii – Z Martwych Was Wskrzesimy
German Treasure Hunter
DIVERS SERVICE S.C. Prace Podwodne
Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach
Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza
POSP ORW TRYTON KOŁOBRZEG
Muzeum Oręża Polskiego
Klub Toroma Torzym
P.H.U. Tamar Torzym
MKS SZKUNER
RUTUS
Masarnia Kucharscy Torzym
Sklep Spożywczy A.L. Goryczko
PHU Oktan Patrycja Langowska Rzepin♥️
Gospodarstwo Rolno-Rybackie Dariusz Zaporowski Torzym
Cichy sponsor – rolnik Jemiołów
oraz firmy i osoby, które chcą pozostać anonimowe.