XV Festyn Historyczny „Słowianie i templariusze”

W imieniu swoim oraz organizatorów zapraszamy w sobotę 21 sierpnia do Chwarszczan (zachodniopomorskie).  Główne wydarzenia odbywają się na tzw. łące rycerskiej za kaplicą templariuszy. Obok na łące będzie parking (zjazd z drogi wojewódzkiej nr 127). Będzie historycznie, radośnie, czasami śmiesznie, zatem naprawdę warto przybyć!  
Przybędą słowiańscy wojowie, rycerze zakonni i rzemieślnicy, wśród których będzie nasz zakonny garncarz i pszczelarz.
Będą machiny oblężnicze, prelekcje, koncerty, gry, zabawy i warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych – między innymi Bieg Dam i Rycerzy, zabawa w małego archeologa, konkursy plastyczne, turniej łuczniczy z nagrodami.
Będą też inne atrakcje festynowe, jak pyszne jedzenie i napitki (m.in. szaszłyki, grill, pajda ze smalcem, frytki – możliwa płatność kartą ), kiszonki, produkty wędzone czy inne przetwory, stoiska z rozmaitościami, zabawkami, wyrobami dawnych rzemieślników, zamki dmuchane i wata cukrowa.
Będzie też coś dla ducha – wyjątkowy koncert w kaplicy zakonnej w wykonaniu zespołu muzyki dawnej HUSKARL.
Na zakończenie dnia przy ognisku ugości nas zespół muzyki słowiańskiej ŻERTWA.
W trakcie i obok  imprezy odbędzie się już IV FESTIWAL MACHIN OBLĘŻNICZYCH organizowany przez zaprzyjaźnioną Fundację Droga Lotha. Będą prelekcje, pokazy, warsztaty z użyciem kopii machin oblężniczych wykonanych w skali 1:1.
Pamiętajmy, że walka z wirusem jeszcze się nie skończyła. W trakcie wydarzenia obowiązują: zachowanie dystansu, dezynfekcja rąk w wyznaczonych punktach przygotowanych przez organizatorów, maseczki przy stoiskach na miejscach pokazów gdzie gromadzą się odwiedzający oraz odstęp i maseczki podczas wydarzeń w kaplicy templariuszy.
Pamiętajmy, że każdy odwiedzający nasze wydarzenia powinien być zdrowy, dlatego jeśli stwierdzicie Państwo u siebie jakieś niepokojące objawy zostańcie w domu. Każdy z Gości bierze udział w wydarzeniu na własną odpowiedzialność. Wszystkich uczestników obowiązuje regulamin związany z obostrzeniami dotyczącymi pandemii COVID-19. Regulamin został zaakceptowany przez Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Myśliborzu i będzie udostępniony na miejscu.
Wszystkie imprezy odbywają się w plenerze. Na miejscu przy obsłudze zawodów będą pracować wolontariusze, którzy mają przypominać o zasadach związanych z COVID-19. i należy szanować ich zaangażowanie.
To już XV festyn, który przygotowujemy razem z Gminą Boleszkowice. W tym roku w organizacji będą nas też wspierać Fundacja Droga Lotha, Stowarzyszenie Templum, Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Sarbinowie, Wieś Chwarszczany, ODKRYWCA, NIEZALEŻNE MEDIA, Muzeum Patria Colbergiensis.
Zapraszamy śladem Słowian i templariuszy. Wspierajmy promocję kaplicy zakonnej i dokończenie remontu świątyni!
Program
10.00 Rozpoczęcie festynu na łące rycerskiej (warsztaty i pokazy, otwarcie stoisk)
11.00 Oficjalne otwarcie wydarzenia (zespół HUSKARL)
11.00-16.00 Pokazy walk wojów i rycerzy, turniej łuczniczy, pokazy i warsztaty dawnego rzemiosła, gry i zabawy.
15.00 – kaplica zakonna (kościół pw. Św. Stanisława Kostki) – prelekcja nt. dziejów templariuszy w Chwarszczanach, w tle wystawa posterowa „Kaplica templariuszy. Badania i prace restauratorskie”
16.00 – turniej łuczniczy dla publiczności z nagrodami
18.00-19.00 „Jak templariusze Słowian najechali” (inscenizacja historyczna – oficjalne zakończenie festynu)
19.30-21.00 – Kaplica templariuszy – koncert muzyki dawnej zespołu HUSKARL
21.00 – biesiada przy ognisku, koncertowanie słowiańskiego zespołu ŻERTWA