Zlot Poszukiwaczy “Kocioł Tajemnic” za nami. Kolejny już we wrześniu

Zlot Poszukiwaczy “Kocioł Tajemnic”, ze względu na pandemię przesunięty z kwietnia, miał miejsce na terenie lotniska w Chojnej (woj. zachodniopomorskie). Dopisała pogoda i humory i uczestnicy. W tym roku zlot miał dodatkowe znaczenie: zbierane były środki na leczenie chorej na SMA Igi z Boczowa. Dzięki hojności i zaangażowaniu uczestników Zlotu udało się zebrać sporą sumę – tylko na samym Zlocie w puszkach znalazło się 2700 złotych.  

Pomimo trudnych warunków pogodowych: słońca i twardej ziemi, eksploracja historycznego terenu przyniosła wiele efektów. Znaleziska trafiły się przeciekawe i bardzo różne – od starszych, takich jak monetki, guziki, fragmenty pasków, okucia i części zegarków,  po te z militarnego epizodu funkcjonowania tego miejsca, czyli: łuski, taśmy amunicyjne, fragmenty poszycia samolotów i pojazdów czy części mechaniczne. Podczas Zlotu czekało na uczestników wiele atrakcji: codzienne wyjścia w teren to eksploracja lotniska w Chojnie, jednak odbył się również pokaz średniowiecznych maszyn oblężniczych oraz wozu strażackiego tzw. sikawki konnej,  wystawa eksponatów z Muzeum Mirosława Wójcika, stoisko OKM Metal Detectors czy też zabawa w “ślepego eksperta” i charytatywne golenie wąsa Fatimy.

  • Podczas zlotu zbieraliśmy również pieniążki dla chorej na SMA Igi z Boczowa. Wspólnie udało nam się zebrać ponad 2700 zł, a doliczone do tego będą pieniądze ze złomu – mówi Dariusz de Lorm, organizator Zlotu. – Wielkie podziękowanie za wkład dla Adam Strzała i Marek Bogdanowicz oraz wszystkich, którzy dorzucili te sławne “dwie dyszki” do słoików. Funkcjonariuszom KP, którzy nas odwiedzili i się dorzucili również dziękujemy! – dodaje.

Następny Zlot planowany jest w ostatni weekend września. Tym razem odbędzie się w Chwarszczanach, gdzie uczestnicy będą eksplorować tereny walk w czasie Wojny Siedmioletniej  i słynnej Bitwy pod Sarbinowem z 1758 roku. Na polach można się spodziewać również zabytków związanych z templariuszami, którzy w XIII wieku władali tymi terenami. Nie zabraknie też przedmiotów związanych z II Wojną Światową. To jednak dopiero we wrześniu, a tymczasem zapraszamy do obejrzenia reportażu ze Zlotu w Chojnej.

Podziękowania od organizatorów dla wszystkich, bez których ten już zlot by się nie odbył, otrzymują:

– Stowarzyszenie Lotnicze “Stratus” w Chojnie (prezes Waldemar Jarząb) za udostępnienie terenu,

– Gmina Chojna – Burmistrz Barbara Rawecka – udostępnienie terenu do poszukiwań,

– Maciej Sowa – za udostępnienie terenu do poszukiwań,

– Firma Paletex za ofiarowanie palety drzewa na ognisko

Szkoła Nurkowania “ANDAtek” – Diving Center

Muzeum Pamiątek 1. Armii WP w Gozdowicach i Starych Łysogórkach

Grupa Historyczno Eksploracyjna Barwalde-Königsberg

Izba Pamięci Regionu i Oręża Polskiego – Jasień Żarski

OKM Metal Detectors, OKM Metal Detectors Polska

Relikte der Geschichte

Na Trakcie Historii – Z Martwych Was Wskrzesimy

Lubuskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej (LTRH)

Valkyrie Historical Auctions

MOK Myśliborski Ośrodek Kultury

Oberża Templum

Królewskie Miasto Chojeńskie

Drewform Danuta Szczepińska

  • oraz wszyscy, którzy pomagali w organizacji Zlotu.

Więcej szczegółów w reportażu ponizej: