Marek Piekarczyk jako Bolesław Krzywousty w projekcie “Piast Superstars”. Fragment utworu “Na Kołobrzeg” specjalnie dla Was!

Dziś na kołobrzeskiej plaży miała miejsce produkcja projektu Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie “Piast Superstars”. To projekt, który zakłada nagrywanie piosenek i kręcenie teledysków poświęconych władcom. W rolę Bolesława Krzywoustego wcielił się Marek Piekarczyk, a w rolę Mieszka I – Dariusz Robert Malejonek. 

  • Zaczynamy można powiedzieć od końca, czyli od Bolesława Krzywoustego, ale zaraz potem wracamy do początków, czyli Mieszka I – opowiada dr Michał Bogacki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Projekt jest ciekawy dzięki gwiazdom w nim uczestniczącym, ale również dzięki muzealnikom. Autorem słów piosenki “Na Kołobrzeg”, do której dziś kręcono klip w Kołobrzegu, jest Michał Pilas z Muzeum Początków Państwa Polskiego, refren natomiast jest znany od wieków, gdyż jego autorem jest sam Gall Anonim.

  • Inspiracją do powstania utworów był występ Marka Piekarczyka w “Jesus Christ Superstar” i wykonanie utworu “Gethsemane”, który uwielbiałem – mówi Michał Pilas. – Stwierdziliśmy,że opowieść o Piastach nie może być opowiadaniem o suchych faktach, nie mogą paść tylko słowa czy daty. Postanowiliśmy trochę głębiej wejść w te postaci, spojrzeć w ich profil psychologiczny, jak mogli podejmowac decyzje, bo nie oszukujmy się: podejmowali decyzje najważniejsze dla naszego państwa. Gdyby nie oni, gdyby nie ci władcy, zupełnie inaczej potoczyłyby się nasze losy, bylibyśmy pewnie w zupełnie innym miejscu. Dlatego też te utwory nawiązują bardziej do musicalu “Jesus Christ Superstar”, do którego też nasz tytuł “Piast Superstars” nawiązuje – wyjaśnia.

Do współpracy przy utworze “Na Kołobrzeg” udało się zaprosić Marka Piekarczyka, lidera zespołu TSA, legendy polskiego rocka.

  • Najmniej doceniana grupa zawodowa, czyli muzealnicy, to są najświetniejsi ludzie, to są gorące głowy, największe talenty – mówił Marek Piekarczyk. – W moim byłym mieście Gnieźnie, a oni są też z Gniezna, pokazali mi swoje muzeum, pokazali mi wiele rzeczy i uważam, ze wszyscy pracownicy tego muzeum to wspaniali ludzie, z pasją. Zobaczyłem, że mam maila z Gniezna – i już mi się zaświeciła zielona lampka, a po drugie: przygoda, śpiewanie. Bardzo podziwiam, ze są tacy ludzie, którzy pomimo coraz mierniejszej kultury, potrafią jednak coś przybliżyć tym urodzonym później Polakom, tę historię, a to jest dobra forma propagowania historii – dodał wokalista.

Projekt jest finansowany ze środków Fundacji PZU oraz marszałka województwa wielkopolskiego. W produkcji kołobrzeskiego klipu u boku Marka Piekarczyka brali również udział kołobrzescy rekonstruktorzy i pasjonaci, w tym Michał Ostrowski – ze Stowarzyszenia “Budzistowo – Dawny Kołobrzeg”, solnicy grodu Salsa Holbergensis,  założyciel kołobrzeskiego Muzeum Patria Colbergiensis Robert Maziarz. Wideoklipy można będzie zobaczyć w połowie sierpnia.

Poniżej: backstage produkcji klipu w Kołobrzegu i fragment utworu wykonywanego przez Marka Piekarczyka, a także zapis konferencji prasowej w tym temacie oraz mała galeria zdjęć.