Sopranistki z Akademii Sztuki na muzycznym podium w Petersburgu i Constancie

Fatima Aldalati i Weronika Włodarczyk właśnie zakończyły pierwszy rok studiów licencjackich na Wydziale Wokalnym w Akademii Sztuki w Szczecinie. Pomimo młodego wieku i krótkiego stażu w roli studentek zdobywały już w tym roku laury na konkursach w Moskwie, Paryżu, Londynie, Lizbonie, Pradze, na Cyprze i w Edynburgu. Te imponujące laury zawdzięczają swojej żelaznej dyscyplinie i konsekwencji w pracy nad utworami i nad głosem, a te cenne nawyki wyniosły z kołobrzeskiego zespołu wokalno-tanecznego “Tirlitonki”.
Tym razem sopranistki wystartowały w międzynarodowym konkursie International Competition Symphony of St. Petersburg w Rosji i zdobyły w kategorii głosów do 19 roku życia: Fatima Aldalati wspaniałe II miejsce oraz III miejsce – Weronika Włodarczyk. Wywodząca się także z Kołobrzegu i “Tirlitonek” Oliwia Tymek, studentka tej samej klasy śpiewu solowego, która zakończyła drugi rok studiów licencjackich, wzięła udział w trzeciej edycji międzynarodowego konkursu International Arts Festival MAGIC SOUNDS OF ROMANIA (Constanta) i w swojej kategorii wiekowej uzyskała II miejsce.

Solistki przygotowała do udziału w konkursie prof. Akademii Sztuki dr hab. Sylwia Burnicka-Kalischewska. W grupie młodych wokalistów w wieku 13-15 lat w Petersburgu zabłysnął także Alexander Kalischewski, któremu przyznano I miejsce i udział w gali wybranych laureatów konkursu w formie online. Alexander zdobył także I miejsce w rumuńskim konkursie w Constancie. Fatimie, Weronice i Oliwii podczas nagrań przesłanych na konkurs akompaniował przy fortepianie mgr Michał Landowski, a Alexandrowi mgr Romuald Kalischewski. W konkursie International Competition Symphony of St. Petersburg wzięło udział 80 uczestników z 18 krajów świata.

Fot. Sylwia Burnicka-Kalischewska