Wskrzeszając obyczaje średniowieczne. Trzcińskie Spotkania z Historią już w najbliższy weekend!

Były ważnym elementem średniowiecznej i renesansowej kultury rycerskiej oraz dworskiej, a także formą zawodów i sprawdzania umiejętności rycerza. To turnieje rycerskie, które także w tym roku będziemy mogli zobaczyć w Trzcińsku-Zdroju.

Dzięki wsparciu i dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego, Powiatu Gryfińskiego, Urzędu Miasta i Gminy Trzcińsko-Zdrój, Programu Społecznik 2019-2021, Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Trzcińskiemu Centrum Kultury, Firmie Historicum i wielu innych firm i instytucji… już 26 czerwca w sobotę odbędą się kolejne pokazy średniowieczne, warsztaty rzemiosł dawnych, kramy, walki rycerskie, festiwal machin oblężniczych i turniej łuczniczy w ramach Trzcińskich Spotkań z Historią 2021.

 Trzcińsko-Zdrój w tym roku obchodzi 740-lecie nadania praw miejskich. Ze względu na jubileusz związany z regionalną historią miasta Fundacja Droga Lotha, poprzez organizację średniowiecznej wioski rycerskiej oraz zawodowych walk WMFC, zaprasza mieszkańców miasta do wspólnego świętowania tej rocznicy oraz poznania historii miasta i regionu w sposób wyjątkowy i niepowtarzalny.

  • Co roku w spotkaniu tym uczestniczy ponad stu rekonstruktorów i odtwórców. Imprezę odwiedza blisko tysiąc widzów i turystów. To nie tylko prezentacja dawnych rzemiosł, ale także pokazy walk i tajniki działania machin oblężniczych. Wydarzenie jest prawdziwą gratką dla miłośników historii – mówi członek zarządu województwa Anna Bańkowska.

  • Podobnie jak co roku planujemy przedstawić wioskę rycerską z wieloma różnymi warsztatami rzemiosł dawnych, pokazami walk wojów wczesnośredniowiecznych oraz widowiskowym turniejem późnośredniowiecznych walk rycerskich realizowanym we współpracy z międzynarodową ligą walk rycerskich WMFC. Ubiegłoroczna gala WMFC odbiła się bardzo szerokim echem nie tylko w Polsce, ale w całej Europie – mówią przedstawiciele Fundacji Droga Lotha.

 Turniej zawodowych walk rycerskich federacji WMFC (World Medieval Fighting Championship) to największa międzynarodowa Zawodowa Liga Walk Rycerskich, która odbywa się w największych miastach w Europie i na świecie. Gale WMFC odbywały się między innymi w Moskwie, Monte Carlo, Mexico, Aguascalientes.

Impreza odbędzie się w Trzcińsku-Zdroju 26 czerwca br. w formule profesjonalnych walk rycerskich. Zawodnicy są dzieleni na kategorie wagowe. Walka trwa określone dwie lub trzy rundy, po dwie minuty każda. Bronią jest miecz lub tasak jednoręczny i tarcza. Punkty są zliczane przez sędziów i zapisywane po każdej rundzie, po ich podsumowaniu wyłania się zwycięzcę.

Wydarzenie wspiera Pomorze Zachodnie. Portal Niezależne Media jest jednym z patronów medialnych i na relacje na żywo zapraszamy na naszą stronę FB: tutaj oraz na stronę FB Fundacji Droga Lotha: tutaj

Szczegółowy program:

 25.06.2021 r. Piątek – Ratusz Miejski

14.00 Uroczysta Sesja Rady Miejskiej – nadanie tytułów „Zasłużony dla Gminy Trzcińsko-Zdrój”

 26.06.2021 r.  Sobota – Park Jordanowski

12.00 Trzcińskie Spotkania z Historią – Rozpoczęcie

13.00 Warsztaty kuglarskie dla dzieci, pokaz tańca i muzyka na żywo

15.00 Gala walk WMFC: The New Era II – walki amatorów

17.00 Uroczyste otwarcie Trzcińskich Spotkań z Historią 2021

18.00 Gala walk WMFC: The New Era II – walki zawodowców

20.00 Koncert zespołu muzyki dawnej „Fleurdelis”

21.00 Pokaz tańca z żywym ogniem Fire Show „Medeina”

22.00 „Zabawa pod Chmurką” – DJ Kristo

 27.06.2021 r.  Niedziela – Ratusz Miejski i Rynek

12.00 Msza Święta za pomyślność mieszkańców (Kościół w Trzcińsku)

16.00 „740 lat Trzcińska-Zdroju”  – Sesja referatowa o historii miasta (Sala Posiedzeń Urzędu Miejskiego)

18.00 Zespół Winyl Band „Na skrzydłach Wolności” – Koncert patriotyczny (Rynek)

Imprezy towarzyszące:

* Festiwal Machin Oblężniczych,

* Warsztaty Rzemiosł Dawnych,

 * Turniej Walk Rycerskich,

* Wystawy plenerowe: „740 lat Trzcińska-Zdroju”, „Kalendarium najważniejszych wydarzeń z historii miasta”,

 * wystawa prac lokalnych artystów – sala TCK,

* Wystawa „Świadkowie Historii” oraz wystawy stałe w Izbie Pamięci (sobota – od 12:00 do 18:00, niedziela – od 10:00 do 16:00),

* Stoiska gastronomiczne i KGW,

* Kramy,

* Strefa zabaw dla dzieci – zamki dmuchane i inne atrakcje.

Szczegóły na stronie: www.drogalotha.pl