Kołobrzescy parlamentarzyści pytają o wstrzymane turnusy rehabilitacyjne

Poseł Marek Hok i senator Janusz Gromek wystosowali pismo do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie wstrzymania turnusów rehabilitacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami. Jak mówią, decyzja została podjęta z dnia na dzień i jest to katastrofalne działanie zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, ich rodzin i opiekunów oraz dla podmiotów organizujących wspomniane turnusy. Posłowie zwracają uwagę, że w dniu 8 maja miały rozpocząć się pierwsze zorganizowane turnusy, które zostały dofinansowane przez PCPR-y. Wiele obiektów w Kołobrzegu, Dźwirzynie, Ustroniu Morskim jak i w całej Polsce w maju funkcjonuje wyłącznie w oparciu o turnusy rehabilitacyjne, a w obecnej sytuacji PCPR musi wycofać dofinansowanie, zaś osoby już zakwalifikowane na turnus nie skorzystają z leczenia.

  • Po raz kolejny pacjenci z niepełnosprawnościami zostali potraktowani po macoszemu przez premiera i rząd PiS-u. Usługi rehabilitacyjne są bardzo ważne dla tej grupy pacjentów, a coraz mniej z nich stać na pełnopłatny turnus – mówi poseł Marek Hok. – Szkoda, że tak późno podjęto decyzję ze stratą dla pacjentów i ośrodków. Ośrodki są przygotowane na przyjęcia i muszą teraz wszystko odmawiać – dodaje senator Janusz Gromek.

Poniżej przedstawiamy treść pisma do premiera Mateusza Morawieckiego:

Szanowny Panie Premierze,

Dnia 6 maja 2021 r. ukazało się Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. §14 powyższego rozporządzenia stanowi: „Do dnia 5 czerwca 2021 r. ustanawia się czasowe zaprzestanie wykonywania działalności polegającej na organizowaniu turnusu rehabilitacyjnego, o którym mowa w art. 10c ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573)”.

Turnusy rehabilitacyjne prowadzone są w ośrodkach i obiektach na terenie całego kraju, z których korzystają osoby z niepełnosprawnościami. Opieka nad tymi pacjentami prowadzona jest w podobnej formie jak w sanatoriach uzdrowiskowych pod opieką pielęgniarską i nadzorem lekarskim. Wiele tych ośrodków przygotowało już turnusy, ponosząc znaczne nakłady finansowe oraz otrzymało dofinansowania z PCPR-ów. Osoby zakwalifikowane do odbycia turnusów rehabilitacyjnych oczekują od wielu miesięcy na możliwość rehabilitacji. Powyższa decyzja jest niezrozumiała, zważywszy na uruchomienie lecznictwa uzdrowiskowego od dnia 11 marca 2021 r., otwarciu hoteli oraz stopniowego odmrażania usług medycznych.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

Co spowodowało wyłączenie możliwości organizacji turnusów rehabilitacyjnych w powyższym rozporządzeniu?
Jaki jest powód po raz kolejny pomijania potrzeb i oczekiwań osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin i opiekunów?
Czy przewidziana jest rekompensata finansowa dla podmiotów, które przygotowały się do świadczenia usług medycznych w ramach rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami?

Do sprawy wrócimy.