Wieża widokowa w Cedyni odzyskała dawny blask. Eurofundusze pomogły w rewitalizacji zabytku

Odnowiona, oświetlona, monitorowana, z zagospodarowanym teren wokoło – tak prezentuje się wieża widokowa w Cedyni, która ponownie stała się atrakcją Pomorza Zachodniego. Władze miasta z myślą o ochronie dziedzictwa kulturowego, jak i miłośnikach aktywnej turystyki, przeprowadziły rewitalizację zabytku. Na ratunek obiektowi górującemu nad najdalej na zachód położoną polską miejscowością przyszły eurofundusze Programu Regionalnego.

 Z pomocą samorządu województwa i środków Unii Europejskiej władze Cedyni położyły kres postępującej dewastacji obiektu. Zabytek przeszedł gruntowny remont. Prace prowadzono od 2019 roku. Ma odnowioną elewację i jest pięknie oświetlony. Odrestaurowany obiekt jest monitorowany, a przylegający do niego teren został uporządkowany i wzbogacony o elementy małej architektury. Teraz miejsce zwycięskiej bitwy w 972 roku pod wodzą Mieszka I i jego brata Czcibora z margrabią Hodonem o ujścia Odry, zyskał atrakcyjną oprawę.

  • Cedynia ma przepiękne miejsce z fantastycznym widokiem na rozlewisko Odry. Odnowiona z pomocą eurofunduszy wieża widokowa to kolejna atrakcja, którą warto zobaczyć na Pomorzu Zachodnim. Inwestycja to przykład jak dbać o narodową tożsamości, ale także jak przyciągnąć turystów. Tu naprawdę można spędzić miło i aktywnie czas, do czego serdecznie wszystkich zachęcam – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Wieża zbudowana została w 1895 roku jako pomnik dla uczczenia poległych w wojnach żołnierzy pochodzących z Cedyni. Zabytek o wysokości 14 metrów znajduje się na wzgórzu, skąd roztacza się wyjątkowa panorama miasta i widok na Żuławy Cedyńskie. W czasie II wojny światowej, w lutym 1945 roku, stanowił ważny punkt obserwacyjny. Następnie obiekt użytkowały Wojska Ochrony Pogranicza. Po 1956 roku został wyremontowany i udostępniony do zwiedzania. Po rewitalizacji wieża na pewno zyska jeszcze większą popularność wśród mieszkańców i turystów.

Renowacja obiektu kosztowała blisko 1,3 mln zł. Aż 85% wydatków pokryła unijna dotacja Urzędu Marszałkowskiego. To prawie 1,1 mln zł, które zagwarantowała gminie Cedynia umowa podpisana w maju 2019 roku. Zadanie wpisało się w założenia 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.3 „Wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności oraz obszarów miejskich i wiejskich”.

Oficjalne otwarcie punktu widokowego, po kompleksowym remoncie, odbyło się w środę, 28 kwietnia 2021 roku. W uroczystości wzięli udział burmistrz Adam Zarzycki, marszałek województwa Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Tomasz Sobieraj oraz wicestarosta gryfińska Ewa Dudar.

Poniżej link do materiału wideo z otwarcia wieży widokowej w Cedyni. Zachęcamy do obejrzenia:

Wieży widokowa w Cedyni odzyskała dawny blask – YouTube