Radni zadecydowali: zmiany w studium na proponowanym terenie dziełek uchwalone

Kołobrzescy radni większością głosów przyjęli uchwałę dotycząca zmian w studium zagospodarowania terenów, na których ma być wybudowane nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt. 

Dzisiejsza sesja kołobrzeskiej Rady Miasta rozpoczęła się dyskusją nad studium zagospodarowania przestrzennego. Zmiana w nim to pierwszy krok w budowie schroniska dla bezdomnych zwierząt. Obecnie są to tereny działkowe, i to właśnie było przyczyną protestów działkowców. O tej sprawie pisaliśmy w materiałach pt.:  Zarząd ogródków działkowych oficjalnie protestuje. Radny Woźniak wskazuje na niezgodną z prawem odległość od działek oraz „Nikt z nami tej lokalizacji nie konsultował”. Nowa lokalizacja schroniska dla zwierząt wzbudza sprzeciw działkowców…

Wypowiadali się przedstawiciele środowiska dbającego o zwierzęta. Gabriela Świderska przypomniała historię z przeprowadzką schroniska z ulicy Żurawiej. Wskazała na warunki, w jakich żyją zwierzęta – w szczególności blaszana hala, w której latem jest dla zwierząt zbyt gorąco, zimą zaś za zimno.

  • Apeluję o podjęcie trudnej, kontrowersyjnej, decyzji ale to trzeba zrobić. Drugiej szansy już nie będzie – apelowała G. Świderska.

Monika Wanda Władzińska, wieloletnia prezes Fundacji „Ogon do Góry” również wskazała na obecne warunki, w których żyją zwierzeta:

  • Zanim zaczniemy rozmawiać o schronisku, odpowiedzmy na kilka pytań: czym dla was są zwierzęta? Jak ma wyglądać schronisko? Nowoczesne techniki pozwolą stłumić hałas, którego się tak obawiają działkowcy. Współczesne schroniska są również miejscem spotkań, opierają się na wolontariacie. Byłam w wielu schroniskach i proszę uwierzyć: panował tam spokój. Działkowicze: wiem, że obawiacie się powtórki z obecnego schroniska. Dobrze prowadzone schronisko pełni funkcję edukacyjną. Mimo deklaracji, nikt nie znalazł lepszej lokalizacji. Zwierzęta powinny łączyć, a nie dzielić.

Po długiej dyskusji podczas dzisiejszej sesji kołobrzeskiej Rady Miasta radni podjęli decyzję. 14 głosami „za” przyjęto uchwałę, zatem w tej chwili wszystko wskazuje na to, że właśnie tam będzie budowane nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt.