Projekt ”Ławeczka Pamięci – Rewitalizacja Zapomnianych Miejsc” -„Społecznik na lata 2019-2021 Program Marszałkowski”

W miniony weekend członkowie Stowarzyszenia Historyczno – Kulturalnego „Tempelburg”  wspólnymi siłami przeprowadzili prace porządkowe na cmentarzu w Miłkowie w ramach projektu pn. ”Ławeczka Pamięci – Rewitalizacja Zapomnianych Miejsc” – „Społecznik na lata 2019-2021 Program Marszałkowski”.

Projektem tym Stowarzyszenie rozpoczęło cykl działań mających na celu ocalenie od zapomnienia i od całkowitego zniszczenia cmentarzy zagubionych wśród pól, łąk i lasów w gminie Czaplinek i powiecie drawskim.

  • Tytułowa „ławeczka pamięci’’, zamontowana będzie przy każdym porządkowanym przez nas miejscu, będzie dla wędrowców miejscem odpoczynku i zadumy nad przemijającym czasem – mówi Mariusz Kapczuk, prezes SHK Tempelburg. – Do Miłkowa wróciliśmy  po ponad dwóch latach. Czas tutaj zrobił swoje, dlatego tak ważna była dla nas kontynuacja wcześniejszych działań, pielęgnowanie pamięci o byłych mieszkańcach oraz opieka nad miejscem w którym spoczęli.

Działania rozpoczęły się od prelekcji na temat historii wsi Milkow/Miłkowo, której początki sięgają XIV w. i panujących wówczas na tych terenach templariuszy i joannitów. Po rozdysponowaniu zadań, podzieleni na kilka grup, uczestnicy przystąpili do oczyszczania terenu, zbierania śmieci, wycinki zakrzaczeń, wykonania ścieżek spacerowych, inwentaryzacji pozostałych nagrobków, montażu tytułowej ławeczki, sadzenia kwiatów i krzewów. W przerwie tradycyjnie ciepły posiłek przygotowany przez i ponownie do działań!  Po zakończeniu prac, każdy wolontariusz otrzymał pamiątkowy dyplom oraz kilka gadżetów ufundowanych przez Zwiadowcę Historii oraz Stowarzyszenie Tempelburg.

W tych działaniach wsparcia udzieliła m.in. młodzież z Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego w Trzcińcu, członkowie Stowarzyszenia Bastion z Kostrzyna, członkowie Stowarzyszenia Tempelburg. Na miejscu byli także przedstawiciele  Harcerskiego Ośrodek Wodnego URAZ , firmy Asgraf oraz przybyli wolontariusze z powiatu drawskiego i nie tylko. Patronat medialny nad akcją sprawował Lokalny Reporter, który już wkrótce zamieści relację z tego wydarzenia.

  • Serdecznie dziękuję wszystkim razem i każdemu z osobna, wykonaliście kawał dobrej roboty – podkreśla M. Kapczuk i zaprasza: – Będąc w okolicach Czaplinka, zapraszamy  do odwiedzenia tego miejsca. Naprawdę warto.

Fot. SHK Tempelburg