Olejki eteryczne już w starożytności miały zastosowanie w życiu codziennym. Królowa Egiptu – Kleopatra używała mirry i kadzidła, olejków na “wieczną młodość” .
Olejki eteryczne to lotne mieszanki związków chemicznych, w 100% esencja roślin, nadająca zapach. Pozyskiwana najczęściej poprzez destylację części roślin z parą wodną. Wyodrębnione, mają zastosowanie jako dodatek do: kosmetyków, produktów spożywczych, farmaceutycznych i w aromaterapii, której są podstawowym atrybutem.
Naukowcy z całego kraju co kilka lat organizują Sympozja Zapachowe, zapoczątkowane w 1996 roku. Przedstawiają wyniki prowadzonych badań dotyczących naturalnych i syntetycznych związków zapachowych, aromatów spożywczych, ekstraktów roślinnych oraz surowców i produktów kosmetycznych. Dotyczą m. in. analizy składu, albo określenia właściwości biologicznych i zastosowania w produktach różnego przeznaczenia.
Zapach człowieka jako wskaźnik stanu zdrowia
Prowadzone są badania właściwości cytotoksycznych niektórych olejków eterycznych i ich wpływ na ludzkie komórki: prawidłowe i nowotworowe. Jednocześnie prowadzone są badania dotyczące wykorzystania produkowanych przez organizm człowieka związków lotnych w medycynie. Mogą być biologicznym markerem i pozwolić zdiagnozować oraz śledzić przebieg choroby, leczenia i monitorowania stanu chorego. Jest wiele chorób np. cukrzyca, która powoduje, że nasz organizm wydziela określony, charakterystyczny zapach.
Świat zapachów niezwykle bogaty i różnorodny. Stanowi nieodłączną część naszego życia. Łączy się z jednym z głównych zmysłów – powonienia, bez którego nie jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować. Wpływają na nasze uczucia, nastroje, wspomnienia…
Można je dodawać do: własnych kosmetyków; relaksujących kąpieli; masaży; okładów na bolące miejsca; kominków; dodany do prania, sprawia, że ubrania dłużej ładnie pachną; nawilżaczy powietrza, doskonałe do worka w odkurzaczu lub odkurzacza wodnego, a także do odświeżenia zapachu w szafie. Przywracają dobry nastój po męczącym, stresującym dniu.
Proponujemy duży wybór olejków eterycznych: kwiatowych, owocowych, drzewnych, korzennych, leśnych lub kawy, czekolady 🙂
Można stworzyć swój niepowtarzalny zapach, mieszając różne olejki.
Wszystkie olejki naturalne są substancjami antyseptycznymi i mogą wykazywać działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, dezynfekujące, przeciwwirusowe, mają charakter relaksujący.
Olejki zapachowe są pozyskiwane z olejków naturalnych i syntetycznych z udziałem chemikaliów lub całkowicie syntetyczne. Nie posiadają one właściwości leczniczych, a ich głównym zastosowaniem jest aromatyzacja pomieszczeń, np. w kominku zapachowym, nawilżaczu powietrza.
Olejki mają ogromne zastosowanie.
W ofercie mamy ponad 200 różnych zapachów z serii „Odkryj zapachy natury”. Mam nadzieję, że pozwoli to znaleźć odpowiedni olejek dla siebie.
POLECAM TAKŻE KADZIDEŁKA 🙂
Pamiętajmy, że zapach w domu jest tak samo ważny jak dekoracja.
Palo Santo: kadzidełka i drewno do oczyszczania przez okadzanie
Palo Santo to symbol MIŁOŚCI, ŻYCZLIWOŚCI. Palo Santo, dosłowne tłumaczenie z języka hiszpańskiego to „Święte Drzewo”, rodzina mirry. Występuje w krajach Ameryki Środkowej, Południowej oraz na wyspach Galapagos.
Rośnie w lasach tropikalnych, często zrzuca gałęzie. Drewno tego drzewa jest bardzo twarde, odporne na czynniki zewnętrzne, doskonale sprawdza się w obróbce. Ponieważ drzewa były nadmiernie eksploatowane, objęto je specjalną ochroną. Wprowadzono zakaz wycinania rosnących drzew. Zezwala się na pozyskiwanie drewna z drzew obumarłych i opadłych gałęzi.
Drzewo Palo Santo rośnie ok 80-90 lat. Aby drewno uzyskało lecznicze właściwości, drzewo musi umrzeć naturalnie, powinno pozostać na swoim miejscu przez ok 3 – 5 lat. W tym czasie zachodzą w nim chemiczne reakcje, które zmieniają barwę i wydzielają soki, dzięki którym wydobywa się głęboki zapach. Aby go uzyskać, należy podpalić kawałek drewienka na ok 30 sekund i zgasić. Dymem okadzamy siebie, inne osoby, pomieszczenia w domu, miejsca pracy. Oczyszcza duchowo, działa kojąco na duszę i ciało, uwalnia od złych mocy.
Okadzamy pomieszczenia i siebie przy zamkniętych oknach, następnie dobrze wietrzymy. Jest dobrym wskaźnikiem zanieczyszczenia, dużo złej energii – przygasa. Czynność okadzania należy powtórzyć.
Oczyszczenie naszej aury – okadzamy siebie od stóp do głowy, po bokach, z tylu, z przodu, zataczając lewoskrętne koła – „kąpiel w dymie”. Przed takim zabiegiem zalecane jest wziąć kąpiel w wodzie z dodatkiem soli, jeśli mamy prysznic, należy popłukać się wodą z solą.
Palo Santo oczyszcza również umysł, sprzyja relaksacji, zwiększa przepływ pozytywnej energii, znosi napięcia, stany zdenerwowania.
Działa przeciwzapalnie, zwalcza infekcje wirusowe /przeziębienie – kaszel, katar, grypa/, bakteriobójczo. W czasie choroby należy okadzić mieszkanie, aby nie zarażać domowników.
Używane do odświeżania powietrza, odstrasza komary i inne insekty.
Zapach jaki wydobywa się z drewna, to połączenie słodkiej nuty różano-żywicznej, mięty i cytrusów.
Palo Santo wykorzystuje się na wiele sposobów. Olejek oraz aromatyczna żywica często wykorzystywane są na różne dolegliwości, takie jak ból brzucha, bóle stawowe, stany zapalne. Wspomaga układ immunologiczny, herbatki i nalewki – układ trawienny. Dotlenia mózg, dzięki dwóm aromatycznym substancjom – limon i terpinol.
Również w kosmetologii Palo Santo znalazło swoje zastosowanie. Poza tym jest częstą inspiracją w tworzeniu nowych zapachów perfum.
Legenda:
Pewien nieszczęśliwie zakochany mężczyzna, ze smutku po odrzuceniu przez swoją wybrankę ciężko zachorował. Umierając obiecał jej, że zawsze będzie blisko niej, pachnącymi kwiatami udekoruje jej głowę, odgoni insekty, nada smak wodzie, którą będzie piła. Pójdzie do nieba w aromatycznym dymie podczas ceremonii Nareg.
Gdy zmarł, w miejscu pochówku wyrosło drzewo, które podczas palenia wydzielało przyjemny, słodki zapach. Plemię Tobas uznało go za Święte Drzewo i nazwano je Cosakait, imieniem bohatera legendy.
Biała Szałwia – kadzidełka i liście do oczyszczania przez okadzanie
Biała Szałwia – to Święte Ziele Indian Nawajo. Gatunek rośliny, zawierającej olejki eteryczne. Wiecznie zielony krzew, mocno rozgałęziony, którego jasne liście pokryte są srebrno-białymi włoskami. Przy pocieraniu wydają intensywny zapach. Zbierane ręcznie. Występuje w Meksyku, w górach w Arizonie, w Kalifornii.. Jest jednym z ulubionych przez pszczoły, motyle i kolibry kwiatem. Do wyrobu kadzidełek używa się czubki kwiatostanów i liście.
Służy nie tylko do okadzania ze złej energii, którą często przynosimy do domu np. po nieudanym dniu w pracy, lub gdy jesteśmy przytłoczeni nadmiarem obowiązków, problemów. Nasz zły nastrój źle wpływa na domowników. Należy okadzić siebie i mieszkanie. Jeśli w czasie palenia przygasa lub gaśnie, trzeba częściej oczyszczać, ponieważ może to świadczyć o dużej ilości złej energii.
Zapach palonej szałwii łagodzi również stany niepokoju, przygnębienia, rozdrażnienia. Razem z ulatniającym się dymem, uciekają negatywne emocje, pozwalając się wyciszyć, uspokoić. Oczyszcza atmosferę wokół siebie, oddala rzucone przez kogoś czary i uroki. Chroni przed „wampirem energetycznym”, odcina istniejące połączenia, uspokaja gonitwy myśli. Pomaga w uzdrawianiu ciała, umysłu i duszy.
Biała Szałwia jest także cudownym antybiotykiem, stosowanym w medycynie naturalnej. Inhalacje z palonych liści łagodzą przeziębienia, bóle gardła, infekcje zatok. Ułatwia oddychanie, pomocna przy bólach głowy. Jest dobrym środkiem na odczulenie, działa również bakteriobójczo, na nadciśnienie i napięcie przedmiesiączkowe.
Przy okadzaniu należy jednak pamiętać, aby liście Białej Szałwii umieścić np. w naczynku żaroodpornym, kadzielnicy lub muszli morskiej, gdyż podczas spalania osiąga wysoką temperaturę. Zwykłe szkło może pęknąć.
Białą szałwię polecam stosować w połączeniu z ziołami, np. lawendą, rutą, słodką trawą, rozmarynem, cynamonem, cedrem, czarną i niebieską szałwią, miętą i innymi.
Patchouli – Paczuli kadzidełka, olejek
Paczuli jest wieloletnią rośliną, osiąga do 1 m wysokości. Liście rosną na włochatych łodyżkach, kwiaty są nieduże, białe lub biało-różowe, posiadają intensywny zapach.
Pochodzi z terenów Azji Południowo-Wschodniej, głównie wyspy Indonezji. Nazwa pochodzi z języka tamilskiego – „zielony liść”.
Jest rośliną wszechstronnie wykorzystywaną. Według starodawnej medycyny ajurwedyjskiej zapach paczuli podnosi energię życiową, poprawia nastrój, redukuje stres, stymuluje układ nerwowy. Obecnie stosowany w aromaterapii – ma silne działanie przeciwlękowe, działa antydepresyjnie, antyseptycznie, przeciw bólom głowy. Wzmaga libido. W małych dawkach uspokaja, w dużych – pobudza. Maskuje przykre zapachy, używane również do ochrony przed molami i insektami.
Kadzidełka wytwarzane są z esencji kwiatów, ziół, miodu, ręcznie zwijane na bambusowe patyczki.
Olejki wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym, np. perfumeryjnym.
Regeneruje tkanki, działa leczniczo, między innymi na szorstką, popękaną skórę oraz podrażnienia, łagodzi trądzik, blizny, rozstępy, ukąszenia owadów.
Kadzidełka
Tradycja palenia kadzideł ma bardzo długą historię i niemałe znaczenie w życiu codziennym.
Kadzidełka są dla wszystkich, którzy lubią się zrelaksować i stworzyć w domu miły, przytulny nastrój. Palimy je w celu oczyszczenia siebie i pomieszczeń, również minerałów, biżuterii z kamieni, a także dla przyjemności, nie dopisując do tego głębszej filozofii, np. po prostu po ciężkim dniu.
Dym skutecznie odstrasza komary i inne insekty.
Składniki używane do wytwarzania kadzidełek są najpierw mielone na proszek, następnie mieszane z miodem i cukrem trzcinowym. Powstała masa trzymana jest przez ok. tydzień w cieple. Kiedy zaczyna fermentować, dodaje się żywicę. Potem suszą się przez 5 dni i wtedy dopiero są gotowe do dalszego wykonania. Wszystkie kadzidełka są wytwarzane z wielkim zaangażowaniem i precyzją, zgodnie z wieloletnimi tradycjami. Ręcznie zwijane w Indiach, w buddyjskich klasztorach, albo przez ludzi znających umiejętności tworzenia kadzideł, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Są wolne od chemikaliów, nietoksyczne.
Świetnie sprawdzają się jako oryginalny prezent dla osób, które lubią podróże np. egzotyczne, są ciekawe świata i cenią nieszablonowe przedmioty.
Zapach podczas palenia jest zupełnie inny niż wąchania na sucho. Wraz z ulatniającym się dymem, uciekają negatywne emocje, pozwalając się wyciszyć i uspokoić.
Wybór kadzidełek jest ogromny, są wykonane w 100% z naturalnych żywic, ziół i olejków aromatycznych. Każdy może wybrać coś dla siebie.
Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się kadzidełka na czakry. Niezwykła kompozycja pyłków kwiatów, drzew, naturalnych olejków powoduje odblokowanie czakr, usuwając złą energię. Pozwalają się zrelaksować, uzyskać harmonię w ciele. Pomocne przy medytacji, jodze. Mają wyjątkowy zapach.
Poszukiwane Nag Champa – Agarbatti, jak wszystkie kadzidełka, są mieszanką naturalnych składników, a w szczególności kwiatu drzewa Champak z rodziny magnolii. Rosną przy świątyniach indyjskich. Jego wielkie, złote kwiaty posiadają silny zapach. Ich naturalna woń doskonale poprawia samopoczucie.
Zioła, które idealnie współgrają z Białą Szałwią
Cedr – stosowany w przypadku złorzeczenia, wampiryzmu energetycznego, uroków. Przyciąga powodzenie, miłość, dobre duchy, które będą wskazywać właściwą ścieżkę w obecnym życiu. Dym uspokaja nerwy, pomieszczenie okadzone przed snem, zapewnia spokojny głęboki sen. Cedr noszony przy sobie przyciąga kasę.
Copal – naturalna żywica z drzew Agathis alba. Stosowana w lecznictwie. Podczas okadzania Copal uwalnia egzotyczny, leśny, lekko cytrynowy zapach.
Czarna Szałwia – oczyszcza przestrzeń, rozprasza negatywną energię, chroni, relaksuje, palona przed snem pomaga spokojnie zasnąć.
Shasta Sage – niebieska szałwia – oczyszcza przestrzeń, uwalnia od złych mocy, złych uczuć i niekorzystnych wpływów z zewnątrz. Wypędza niskie energie. Ma delikatny, nieco słodki zapach.
Yerba Santa – Święte Ziele – występuje w Ameryce Północnej, Środkowej, Meksyku, st. Oregon i Kalifornii.
Neutralizuje negatywną enerię, która może wywołać różne choroby, cierpienie. Poleca się okadzać miejsca, gdzie przebywają chorzy, aby oczyścić ze złej aury, spowodowanej chorobom. Sprzyja miłości, dodaje otuchy i odwagi. Właściwości lecznicze Yerba Santa odkryli hiszpańscy misjonarze, którzy zaczęli stosować w zwalczaniu kaszlu, bólu gardła, astmy, zatorów płucnych.
Ruta – to ziele na wiele problemów. Jest amuletem ochronnym, przed czarną magią i urokami. Zapach oczyszcza umysł z zamieszania emocjonalnego, obniża ciśnienie, uspokaja, przynosi ulgę w napadach histerii. Pomocny przy dolegliwościach żołądkowych, kolce, wzdęciach. Wspomaga w leczeniu górnych dróg oddechowych.
Słodka Trawa – używana po oczyszczeniu przestrzeni białą szałwią, doskonale jednak sprawdza się palona razem. Słodka Trawa ma przyciągać energie Światła, Prawdy i Bezwarunkowej Miłości, w formie opiekunów, aniołów, sił natury, przodków. Używana do błogosławienia, oczyszczania ludzi, miejsc, przedmiotów. Delikatny waniliowy aromat przypomina zapach świeżego siana. Antyoksydant.
Mięta Pieprzowa – działa orzeźwiająco, kojąco, odkażająco. Stosuje się do inhalacji, działa wykrztuśnie, szczególnie na błony śluzowe.
Rozmaryn – obniża poziom cukru we krwi, łagodzi bóle żołądka, zwalcza bakterie. Odpędza „złe duchy” oraz koszmary nocne.
Cynamon – przyciąga do naszego życia radość. Łagodzi napięcia, relaksuje umysł. Działa jako afrodyzjak.
Lawenda – jej zapach powoduje przyciąganie miłości, wprowadza harmonię. Pobudza uczciwość, czystość intencji i zamiarów. Łagodzi napięcia nerwowe, wprowadza spokój ducha. Uspokaja, daje dobry sen, wzmaga koncentrację. Działa oczyszczająco, ochronnie, leczniczo i wspomagająco. Dawniej wykorzystywano lawendę przy narodzinach, palono w pokoju, w którym rodziło się dziecko.
Kadzidełka na oczyszczenie: Palo Santo, Biała Szałwia, mirra, Smocza Krew, piżmo
Kadzidełka na ochronę: bazylia, Biała Szałwia, bez, bylica, cedr, cynamon, aloes, sandał, eukaliptus, fiołek, geranium, goździk, jałowiec, lawenda, limonka, lotos, mirra, mięta, nagietek, paczuli, róża, Smocza Krew, sosna
Kadzidełka na miłość: bazylia, cynamon, cytryna, fiołek, imbir, jaśmin, Copal, lawenda, limonka, lotos, mięta, mirt, pomarańcza, róża, rumianek, wanilia, Smocza Krew, werbena, piżmo
Afrodyzjak: ambra, cynamon, goździk, imbir, mięta, paczuli, Trawa Cytrynowa, wanilia
Kadzidełka Tybetańskie: Green Tara – dedykowane Zielonej Tarze, Bogini macierzyńskiej ochrony. Przygotowywane w Nepalu, wg 100 letnich receptur bazujących na ziołach i roślinach leczniczych rosnących w wyższych partiach Himalajów. W skład tych poszukiwanych kadzideł wchodzą:witania ospała – żeń-szeń indyjski, lotos orzechodajny, liściokwiat garbnikowy – agrest indyjski, wąkrotka azjatycka – rodzina selerowatych, cynamon, lukrecja
Kadzidełka używane są powszechnie na całym świecie. Wonne patyczki pełnią wiele dobroczynnych funkcji przypisanych indywidualnie do każdego zapachu.
W sprzedaży mamy bardzo duży wybór kadzidełek, a zapachów co jakiś czas przybywa.
Polecam również kadzidełka stożkowe i bardzo poszukiwane ostatnio BLAKFLOW. Kominki do nich też oczywiście posiadamy w ofercie.
Wasza Małgorzata
Przypominamy, że pomawiane w tym cyklu kamienie, minerały, czy też pokazane dziś kadzidełka i olejki możecie Państwo nabyć w sklepie „Kamienie Świata” przy ul. Unii Lubelskiej 12 w Kołobrzegu, tel. 609-601-800. Właścicielka chętnie doradzi, pamiętajmy jednak, że przy chorobach nic nie zastąpi wizyty u lekarza. Zapraszamy!