Rząd wprowadził nowe obostrzenia

Nie ma zakazu przemieszczania się. Rząd zaleca jedynie spędzenie świąt z domownikami. Ograniczenia w sklepach, zamkniecie żłobków i przedszkoli oraz wielkopowierzchniowych sklepów, salonów kosmetycznych i fryzjerskich, ale tylko zwiększenie limitu osób w miejscach kultu – to główne założenia kolejnych ograniczeń, które obowiązywać będą już od najbliższej soboty.

Od soboty, 27 marca nowy limit osób w miejscach kultu: 1 osoba na 20 m.kw. z odstępem 1,5 m i maseczki. Salony fryzjerskie i urody od najbliższej soboty zostają zamknięte do 9 kwietnia. Żłobki i przedszkola pozostają zamknięte od 27 marca do 9 kwietnia, za wyjątkiem opieki wyłącznie dla dzieci rodziców wykonujących zawód medyczny i służb porządkowych w trakcie wykonywania zadań służbowych. Rodzice będą mogli korzystać z zasiłku opiekuńczego. Działalność obiektów sportowych zostaje ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Zamknięte zostają np. korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe.
Święta – spędzenie w domu, w wąskim gronie domowników.
Ograniczenia w sklepach: 1 os na 20 mkw w sklepach powyżej 100 m2, 1 os na 15 mkw w sklepach do 100 m2, obowiązują one w w placówkach handlowych, na targowiskach i na poczcie.  Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane zamknięte. Sklepy o powierzchni pow. 2 tys. m2 będą zamknięte – dotyczy to handlu detalicznego. Dla utrzymania pewnej płynności w gospodarce, hurtownie i składy budowlane będą dostępne. Limit zgromadzeń publicznych został ograniczony do 5 osób, nie zaliczane są osoby, które zostały zaszczepione.
Praca zawodowa:

  • Rekomendujemy przejście na pracę zdalną – mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Jeśli jednak sytuacja epidemiologiczna się pogorszy, premier Mateusz Morawiecki nie wykluczył żadnego scenariusza, w tym wprowadzenia stanu wyjątkowego. Wyraził jednak nadzieję, że jest to ostatni taki twardy lockdown.

Całą konferencję można zobaczyć tutaj: