Specjały z Pomorza Zachodniego na wielkanocnym stole. Manufaktura Rybna z Kołobrzegu i wiele innych, które mogą się znaleźć na świątecznym stole

Zbliżają się Święta Wielkanocne, w czasach pandemii inne niż zazwyczaj. Szykując świąteczne śniadanie czy drobne upominki dla najbliższych pamiętajmy o naszych lokalnych specjałach z Pomorza Zachodniego.

  • Pandemia to wyjątkowo trudny czas dla naszych lokalnych przedsiębiorców, wytwórców. To od nas i naszej solidarności zależy ich przetrwanie. Dokonujmy świadomych wyborów, które służyć będąoprócz bezdyskusyjnym przyjemnościom podniebienia, także zachowaniu kulinarnych tradycji – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

 Miody, wosk pszczeli, butelka dobrego wina czy soki albo dania na świąteczny stół. Swoje produkty oraz świąteczne oferty prezentują przedsiębiorcy zrzeszeni w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego.

  • Przygotowując świąteczne potrawy i drobne upominki dla najbliższych pamiętajmy o niepowtarzalnych smakach związanych z naszym regionem. Takie smaki znajdą Państwo m.in. u członków zrzeszonych w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego – mówi wicemarszałek województwa Olgierd Kustosz.

 SDK Pomorza Zachodniego powstała w ramach inicjatywy Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Jej członkowie to gospodarstwa rolne, zakłady przetwórstwa żywności, punkty gastronomiczne, obiekty świadczące usługi hotelarskie, sklepy czy restauracje. Głównym celem regionów znajdujących się w sieci jest promocja regionalnej żywności opartej na lokalnych zasobach surowców. Na Pomorzu Zachodnim obecnie liczy 65 członków.

W świątecznej ofercie znalazły się m.in. tradycyjny żur na zakwasie, domowe ciasta, rolady z łososia wędzonego z serkiem chrzanowym czy rozmaite mięsa i pasztety. Produkty dostępne są stacjonarnie lub wysyłkowo. Poniżej lista przedsiębiorców, którzy biorą udział w  świątecznej akcji:

– Sady Rajewscy, Karwowo, www.sadyrajewscy.pl

– Pasieka z Pasją Hawran Paweł w Miłogoszczy, www.pasiekazpasja.pl

– Manufaktura Rybna KuterFish w Kołobrzegu, www.kuterfish.pl

– Park Hotel Szczecin, https://www.parkhotel.szczecin.pl/restauracja/swiateczne-dania-na-wynos1

–  Bistro Ziemniakowelove w Stargardzie, https://ziemniakowelove.stargard.pl/oferta/

– Winnice Kojder, www.winnicekojder.pl

– Ryby z Wyspy Wolin , www.rybyzwyspywolin.pl

– Pasieka Fujarskich  w Wełnicy, https://pasiekafujarskich.pl/

– Manufaktura Chleba Pasikonik w Szczecinie, https://www.facebook.com/Pasikonik-Manufaktura-Chleba-413618396088439/