Masztu nie będzie, a mieszkańcy zwracają się do posła Hoca o poparcie starań przy tworzeniu przyłączy światłowodowych

Kilka dni temu poinformowaliśmy o tym, że maszt telefonii komórkowej przy ulicy Ogrodowej w Kołobrzegu nie powstanie. To nie jest tylko sukces prezydent Anny Mieczkowskiej, ale także starań kołobrzeskiego posła Czesława Hoca, który po spotkaniach z mieszkańcami podjął interwencję poselską w tej sprawie już ponad rok temu. 

Przypomnijmy: w dniu 15.03.2021 r. do Urzędu Miasta wpłynęło pismo od wnioskodawcy o wycofanie wniosku o ustalenie lokalizacji celu publicznego – bazowej stacji telefonii komórkowej. Miał on stanąć w okolicy osiedla „Bocianie Gniazdo”, przy ul. Ogrodowej i Bocianiej w Kołobrzegu.

  • Nieskromnie pragnę przypomnieć moją interwencję poselską sprzed ponad roku, z dnia 27.stycznia 2020 roku o numerze 1736 do Ministra Cyfryzacji w tej sprawie – mówi poseł Czesław Hoc. – Złożyłem ją po spotkaniach z przedstawicielami mieszkańców w Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego i licznych interwencjach w sprawie lokowania stacji bazowych telefonii komórkowej w strefie uzdrowiskowej A w oparciu o przepisy tzw. megaustawy – dodaje poseł.

Poseł zwraca uwagę, że o tej sprawie pisały nawet portale specjalizujące się w tej dziedzinie (np.„CyberDefence 24”): „Czesław Hoc, poseł Prawa i Sprawiedliwości skierował do Marka Zagórskiego, szefa resortu cyfryzacji interpelację „w sprawie lokowania stacji bazowych telefonii komórkowej w strefie uzdrowiskowej A w oparciu o przepisy tzw. megaustawy”. Poseł zapytał w niej również o kwestie wpływu PEM na zdrowie człowieka oraz o sposobach jego pomiarów” (zobacz całość: tutaj)

Poseł przypomina swoje głośne 8 pytań, omawiane w Ministerstwie Cyfryzacji i PKP S.A. Dotyczyły one następujących kwestii: naukowych badań w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego pola elektromagnetycznego (PEM); uzgodnienia inwestycji z prezesem Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) z uwagi na sąsiadujące linie kolejowe o znaczeniu państwowym; częstej praktyki inwestorów – systematycznej rozbudowy instalacji na bazie już powstałej o uproszczonej parametrach; potrzeby instalowania światłowodów zamiast stacji bazowych telefonii komórkowej; niekontrolowanej jakości zarządzania oddziaływania infrastruktury telekomunikacyjnej na środowisko; zasadności i celowości wprowadzenia tzw. umowy inwestycyjnej, zawartej pomiędzy samorządem a inwestorem; nieprawidłowego wykonywania pomiarów PEM (najczęściej tylko na powierzchni ziemi); sprzeciwu w planie przestrzennego zagospodarowania wobec posadowienia stacji bazowej w strefie uzdrowiskowej A w Kołobrzeg.
Całość interwencji poselskiej, czyli treść interpelacji i obszerna odpowiedź Ministra Cyfryzacji wraz z opracowaniem naukowym jest do przeczytania na stronie Internetowej Sejmu:  tutaj

Kolejną sprawą, z którą do posła zwrócili się mieszkańcy Kołobrzegu, jest sprawa wsparcia ich starań w kwestii pilnego podłączenia Internetu w technologii światłowodowej.

  • W trybie natychmiastowym podjąłem interwencję poselską – zapewnia poseł Czesław Hoc. – Pragnę podkreślić, że obecnie Internet światłowodowy zrewolucjonizował metodę korzystania z sieci: niezawodna szybkość, nowoczesność oraz stabilność łączy.

Poniżej skrócona treść pisma:

Zarząd Spółki

Orange Polska S.A.

ul. Jagiellońska 34,

96-100 Skierniewice

Pragnę gorąco poprzeć wniosek mieszkańców Osiedla, przy. ul. Ogrodowej w Kołobrzegu, który w moim biurze poselskim przedstawili reprezentanci owej lokalnej społeczności (wraz z kilkudziesięcioma podpisami). Zatem, w imieniu własnym oraz mieszkańców Kołobrzegu, przy ul. Ogrodowej zwracam się z gorącą prośbą do Spółki Orange Polska S.A. o utworzenie przyłączy światłowodowych do budynków znajdujących się przy ul. Ogrodowej (podłączenie Internetu w technologii  światłowodowej).

W niedawnej mojej interpelacji poselskiej, minister resortu cyfryzacji jednoznacznie poświadczył, że „światłowód jest obecnie najlepszym medium transmisyjnym pod względem przepustowości i w opinii resortu cyfryzacji powinien być powszechnie dostępny w całym kraju i docierać do każdego gospodarstwa domowego”.

Tak więc, znając nowoczesny i skuteczny branding firmy Orange Polska S.A. z przyjazną i dynamiczną misją wobec klientów, a nade wszystko z super efektywnym wykorzystaniem burzliwego rozwoju globalnej Sieci opartej na technologii DSL („Digital Subscriber Line” – „Cyfrowy Dostęp Abonencki”), wnoszę realną nadzieję, że owa technologia bardzo szybko zagości na terenie tego i innych osiedli w Kołobrzegu.

Internet światłowodowy zrewolucjonizował metodę korzystania z sieci (szybkość, nowoczesność oraz stabilność łączy). To najlepszy możliwy Internet stacjonarny. Światłowód (FTTH z ang. „Fiber to the Home”) – to oparta na kablach ze szklanymi włóknami supernowoczesna technologia dostarczania szybkiego Internetu bezpośrednio do domu lub mieszkania (może być wykorzystywana także do przesyłu inny treści – telewizja oraz telefon stacjonarny).

Jak podaje firma Orange Polska S.A. na swoich stronach internetowych, światłowód jest dla: „caaaaałych rodzin, dla uczących się w domu (lekcje on-line, wideokonsultacje zadań z kolegami, praca grupowa na jednym pliku) czy też dla graczy (granie bez zacięć, stabilne łącze, ultraszybkie interkonekty z zagranicznymi serwerami, niski ping, najmniejsze opóźnienia’). A na koniec 2019 r. zasięg sieci dostępowej FTTH przekroczył 4,2 miliona gospodarstw domowych.

Wobec powyższego, ufam, że mieszkańcy ul. Ogrodowej w Kołobrzeg (a także innych Osiedli w naszym mieście) już wkrótce będą szczęśliwymi użytkownikami Internetu światłowodowego.

Jednocześnie, mieszkańcy ul. Ogrodowej w Kołobrzegu, korzystając z szerokiej oferty firmy Orange Polska S.A., świadczącej kompleksowe usługi transmisji danych także w technologiach ADSL („Asymmetric DSL”), VDSL lub VHDSL („very-high-bit-rate DSL lub very-high-speed DSL”) w zbiorowej technologii cyfrowych linii abonenckich (xDSL) umożliwiającej szybką transmisję danych przez dwużyłowy kabel miedziany – podnoszą w swoim piśmie oraz propozycjach o alternatywne rozwiązania, w sytuacji kategorycznych i obiektywnych przeciwwskazaniach czy niemożliwości instalacji Internetu światłowodowego.

Łączę wyrazy szacunku

Czesław Hoc

poseł na Sejm RP