Radny interweniował w sprawie braku możliwości przerejestrowania się na szczepienia. Nie będzie trzeba jechać do innego miasta

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Społecznej kołobrzeskiej Rady Miasta radny Krzysztof Plewko przy okazji omawiania szczepień zwrócił uwagę na fakt, że wiele osób, z racji faktu, że długo w Kołobrzegu były tylko dwa punkty szczepień, zostało zarejestrowanych w innych miastach:

  • Osoby, które zgłaszały chęć szczepień, były kierowane do Białogardu, Szczecina, a nawet doszły mnie informacje, że nawet do Grudziądza. I teraz mam pytanie, ponieważ wiemy, że tych punktów w Kołobrzegu będzie więcej, czy jest możliwość, żeby osoby, które mają tak duże odległości do pokonania by się zaszczepić, czy nie mogłyby tego zrobić w Kołobrzegu?

Anna Bańkowska, członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego zaznaczyła, że niestety, tak jest: jeżeli ktoś jest zalogowany do innego punktu szczepień, to na dziś tam się będzie musiał udać.

  • I takie przypadki osób mamy, mają wyznaczony punkt szczepień poza Kołobrzegiem i system centralny przy próbie zapisania gdzie indziej po prostu wyrzuca tego pacjenta. Nie wiem, czy w przyszłości będzie inna możliwość.

Poseł Czesław Hoc, zachęcany przez senatora Janusza Gromka, wykonał odpowiedni telefon i odpowiedział:

  • Mam kolegę, który był zarejestrowany w Nidzicy, ale jak tylko pojawiły się nowe punkty szczepień, to został przerejestrowany. Teraz również sprawdziłem w Narodowym Funduszu Zdrowia, czy jest to prawne i zasadne i okazuje się, że już może zaszczepić się w nowym terminie w punkcie w Kołobrzegu. To rzeczywiście byłby dramat, gdyby ktoś musiał jechać aż do Nidzicy, czy nawet Grudziądza i jeszcze po drugą dawkę przecież. Poprosiłem NFZ o prawne przepisy, i jak będę wiedział konkretnie, to powiem, ale jeśli ten przypadek przerejestrowania się z Nidzicy miał miejsce, to z pewnością inne przypadki również będą musiały być możliwe – zapewniał poseł Hoc.

Radny Plewko dopytał, czy te osoby będą niejako z urzędu przerejestrowane, czy będą musiały same o to zadbać. Pod koniec obrad Komisji, poseł Hoc otrzymał potwierdzenie i przekazał, że pacjenci sami będą musieli o to zadbać:

  • Trzeba samemu zgłosić zmianę punktu. Nie ma automatu, musi sam się przerejestrować – potwierdził Czesław Hoc.

Zatem jak tylko NFZ wystosuje formalną odpowiedź, do tematu wrócimy, jednak jak wynika z posiedzenia komisji, jest to bardzo ważna wiadomość dla kołobrzeżan.