Spektakle lutowe w szczecińskiej “Operze na Zamku”

W lutym Opera na Zamku w Szczecinie zaplanowała dwa premierowe, aktualnie przygotowywane spektakle. 13 lutego będzie można obejrzeć balet “Wizje miłości/ Mity” pamięci Ewy Głowackiej w choreografii Zofii Rudnickiej do muzyki Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, a 27 lutego spektakl pt. “Eugeniusz i Tatiana – Zakręt” w reżyserii Pii Partum na motywach opery „Eugeniusza Oniegina” Piotra Czajkowskiego. Kierownikiem muzycznym spektakli jest Jerzy Wołosiuk.

Opis spektaklu “Wizje miłości / Mity”:

Pierwsza część wieczoru to taneczna historia pięciu kobiet w różnym wieku. Ujrzymy je w parku, pogrążone w zadumie i zatrzymane w kadrze. Stopniowo poznamy marzenia, nadzieje i oczekiwania bohaterek: Dziewczynki, Panienki, Młodej, Dojrzałej i Przegranej. Pragnienia każdej z nich są ponadczasowe jak muzyka Chopina. Wybrane utwory kompozytora, w tym preludia – fortepianowe miniatury, należące do najpiękniejszych dzieł muzycznych artysty, stworzą nastrojowe tło dla pełnego wirtuozerii tańca klasycznego oraz emocjonującej podróży w głąb kobiecej duszy. Druga część spektaklu to świat antycznej mitologii, w której fantastyczne przemiany bóstw i herosów wyjaśniają zachodzące w przyrodzie zjawiska. Ujrzymy tragedię zakochanego w sobie Narcyza oraz metamorfozy leśnych nimf uciekających przed zalotami lubieżnych bożków. Każdy mit to inny obraz, taniec i nastrój. Wszystkie doskonale oddają poezję hipnotyzującej muzyki Szymanowskiego, charakteryzującej się niezwykłą kolorystyką brzmieniową i dramatycznością. Neoklasyczny taniec podkreśli walory genialnej muzyki i w pełni zilustruje nadprzyrodzone przemiany mitycznych bohaterów.

 

Spektakl współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Zamówienia choreograficzne 2021”.

Opis spektaklu “Oniegin i Tatiana – Zakręt”:

“Pobocze autostrady… Spotkania przy drodze kochanków. Ich pełne desperacji emocje i rozmowy… Kłótnie i wyznania miłości. Płacz za kierownicą, przydrożny papieros czy kawa… Współczesny pejzaż emocjonalny – skrzyżowany z poetycką i nostalgiczną przyrodą w tle… Zima, suche trawy, wiatr, mgły czy deszcz… Współczesny Oniegin. Pozbawiony XIX wiecznego konwenansu, pojedynków, niezbyt już aktualnego obowiązku wychodzenia za mąż…. “Oniegin”, z którego wypreparowujemy i poddajemy analizie jedynie najgłębsze uczucia jego głównych bohaterów. Ich zaskakująco ponadczasowe i tak dobrze nam znane burzliwe meandry – zakręty uczuć… Wzajemne, wieczne mijanie się, rozmijanie w miłości – niczym w “Śnie nocy letniej” Szekspira. “Oniegin” – filmowy, nam współczesny – bliższy?” (Pia Partum, reżyser)

Działalność Opery na Zamku w Szczecinie jest współfinansowana przy ,,Wsparciu ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19”. Artystyczne wydarzenia Opery na Zamku przygotowywane są obecnie, podczas pandemii. Dlatego terminy transmisji mogą się zmienić. Prosimy widzów o śledzenie repertuaru na stronie www.opera.szczecin.pl.

Projekt plakatu: Agata Pełechaty