Interwencja posła Hoca u wojewody. Będą dodatkowe miejsca szczepień w Kołobrzegu

W związku z doniesieniami prasowymi, dotyczącymi niewystarczającej ilości miejsc szczepień w Kołobrzegu, poseł Czesław Hoc oraz radny sejmiku zachodniopomorskiego Henryk Carewicz spotkali się z wojewodą zachodniopomorskim Zbigniewem Boguckim w celu rozwiązania problemu. W wyniku dzisiejszych rozmów okazuje się, że do szczepień przeciw COVID-19 dołączą trzy dodatkowe miejsca:  Regionalny Szpital  w Kołobrzegu, który po zakończeniu obecnego etapu szczepień dodatkowo będzie robił szczepienia tzw. populacyjne, przychodnia “Intermedical” oraz dr Maciej Rybarczyk z przychodni “Welkom” na ul. Wschodniej. 

Agnieszka  Pietraszewska-Macheta, dyrektor NFZ w Szczecinie zapewnia:

  • Na ten moment są w Kołobrzegu trzy podmioty, będziemy się starali, by było minimum pięć. Będziemy aktywizować podmioty lecznicze różnymi metodami, by się ewentualnie zgłaszały, nasza aktywizacja ma doprowadzić do tego, by tych punktów było jak najwięcej – mówi dyrektor w rozmowie z naszym portalem.

Poseł Czesław Hoc jest zadowolony z wyniku dzisiejszych rozmów. Twierdzi, że te dodatkowe punkty powinny zabezpieczyć populację Kołobrzegu:

  • “Intermedical” w trybie pilnym przygotowuje się do szczepień,  daje w tym celu całe piętro, Arkę – Medical zdopingujemy, przychodnię wojskową mamy, jak się szpital włączy i dr Rybarczyk , to mamy łącznie pięć aktywnych podmiotów. Dyrektor Grubecka wyraziła absolutną zgodę na przejście w późniejszym terminie do szczepień populacyjnych. Naprawdę wykazujemy wielką troskę w zakresie zdrowia publicznego, w różnych wymiarach, w tym społecznym i ekonomicznym. Dbamy o kondycję naszych pokoleń, obecnego i przyszłych – komentuje poseł Czesław Hoc.

Poseł zareagował również na doniesienia w związku z brakiem możliwości dodzwonienia się do Arki, która widnieje na stronach rządowych jako punkt szczepień, jednak mimo wielu prób nie udaje się tam dodzwonić. Również i ta sprawa ma być wyjaśniona.

Mimo tego, że stawki za szczepienia nie są małe, to jednak niewiele podmiotów chce do programu dołączyć. Przypominamy, że obecnie podmiot leczniczy otrzymuje 64 złote za jedną osobę zaszczepioną. Do tego istnieje możliwość pozyskania dodatkowych środków za organizację transportu, gdzie “na czysto” jest to 52 złote od osoby niepełnosprawnej (dofinansowanie w wysokości 80% z 65 złotych) oraz za osobę sprawną ruchowo: 24 złote (co stanowi 80% z 30 złotych).  Jednak mimo tego, że termin zgłaszania się podmiotów leczniczych do programu już minął, to jednak nadal podmioty będą chętnie przyjmowane – wszystko w  celu zapewnienia jak największej dostępności do szczepień. O kolejnych postępach w tej sprawie i innych będziemy informować na bieżąco.