Recital “Romans wschodni” na żywo. Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza

Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza serdecznie dziś na godz. 20.00 na pełen emocji recital rosyjskiej liryki, emitowany na żywo. Koncert pod tytułem “Romans wschodni” spina w harmonijną całość klamra – motyw miłości i tak dobrze nam wszystkim znanych różnych obliczy tego wielkiego uczucia: intymność, euforia, czułość, nadzieja, ale i ułomność, kruchość czy zwątpienie. 

Całość blisko godzinnego koncertu w pięknej oprawie wizualnej to 13 utworów, z czego 9 to poezja do muzyki wspaniałych rosyjskich kompozytorów: Sergiusza Rachmaninowa, Piotra Czajkowskiego i Mikołaja Rimskiego-Korsakowa, 3 utwory fortepianowe oraz utwór-niespodzianka na koniec spotkania. Recital będzie można obejrzeć za darmo w serwisie YouTube na kanale Opery na Zamku (https://www.youtube.com/user/OperaNaZamku) oraz na stronie www.opera.szczecin.pl.

Tego wieczoru sopranistka Victoria Vatutina wraz z pianistką Olgą Bilas zagoszczą u Państwa w domach, by poruszyć nawet najbardziej skryte emocje.

Victoria Vatutina: “To połączenie głębokiej poezji z wyjątkowo piękną muzyką. Cechuje ją bardzo wysoka temperatura emocjonalna, a zarazem intymność i szlachetna prostota. Można by powiedzieć, że to studium wewnętrznego świata człowieka, jego wrażliwości, przemiany uczuciowej, ułomności, bezbronności. Za motyw przewodni wybrałyśmy miłość, bo miłość obnaża naszą intymność, podsyca emocje, a wywoływanie emocji to najcenniejsze narzędzie twórcze“.

Program recitalu:

I część

Piotr Czajkowski – Czy króluje dzień?  op. 47 nr 6 z cyklu 7 Romansów

Sergiusz Rachmaninow – Jest tu dobrze op. 21 nr 7 z cyklu 12 Romansów

Piotr Czajkowski – Marsz ołowianych żołnierzyków i Taniec Cukrowej Wróżki z baletu Dziadek do orzechów op. 71

Mikołaj Rimski-Korsakow – aria Marfy z IV aktu opery Carska narzeczona

Piotr Czajkowski – Serenada (Och, dziecko! Pod twoim oknem zaśpiewam ci serenadę)

 Sergiusz Rachmaninow – Nie śpiewaj do mnie, piękna op. 4 nr 4 z cyklu 6 Romansów

II część

Mikołaj Rimski-Korsakow – Romans wschodni Gdy kocha słowik róży pąk op. 2 nr 2

 Mikołaj Rimski-Korsakow – aria Królowej Śniegu O królu, zapytaj mnie sto razy z IV aktu opery Królowa Śniegu

Sergiej Rachmaninow – Preludium cis-moll op. 3 nr 2

Mikołaj Rimski-Korsakow – Na wzgórzach Gruzji op. 3 nr 4 z cyklu 4 Pieśni

 Sergiusz Rachmaninow – Wiosenne wody op. 14 nr 11 z cyklu 12 Romansów

George Gershwin – piosenka Our love is here to stay (Nasza milość jest tutaj, aby pozostać)

Victoria Vatutina – sopran

Absolwentka Akademii Muzycznej we Lwowie, laureatka Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Sztuka XXI wieku” w Kijowie. Zadebiutowała w 2006 r. w Operze Wrocławskiej partią Violetty Valéry w „Traviacie” Verdiego. W latach 2007–2017 była solistką Opery Nova w Bydgoszczy, obecnie jest związana z Operą na Zamku w Szczecinie. Występuje m.in. w takich operach, jak: „Così fan tutte” (Fiordiligi), „Czarodziejski flet” (Pamina), „Wesele Figara” (Susanna), „Cyrulik sewilski” (Rozyna), „Napój miłosny” (Adina), „Rigoletto” (Gilda), „Bal maskowy” (Oscar), „Cyganeria” (Mimi, Musetta), „Gianni Schicchi” (Lauretta), Carmen (Micaela).

Olga Bilas – pianistka

Absolwentka Akademii Muzycznej we Lwowie, laureatka konkursów międzynarodowych. Wielokrotnie występowała jako solistka i kameralistka na scenie Filharmonii Lwowskiej. Od 2017 roku korepetytorka w Operze na Zamku w Szczecinie.

Fot. T. Seidler©Opera na Zamku – zdjęcia z próby generalnej