Radna Brączyk wnioskuje o pilne zwołanie Komisji Społecznej w sprawie podstawowej opieki zdrowotnej w Kołobrzegu

We wczorajszym materiale pt. Ponad 900 pacjentów bez lekarza rodzinnego. NFZ odpowiada, co mają robić w tej sytuacji poruszyliśmy temat związany z podstawową opieką zdrowotną w Kołobrzegu. Temat ten poruszony został również bardzo obszernie w najnowszym, papierowym wydaniu “Gazety Kołobrzeskiej”.  W związku z tymi publikacjami radna kołobrzeskiej RM Renata Brączyk zawnioskowała o pilne zwołanie Komisji Społecznej w temacie lekarzy rodzinnych, których ubywa, a pacjenci pozostają bez opieki.

  • W ostatnich dniach na grupach dyskusyjnych był omawiany problem naszych mieszkańców – brak lekarza POZ i próby zapisania się do innych przychodni, bez pozytywnych rezultatów. Nasi miejscy lekarze rodzinni mają przepełnione listy, a kolejni zamykają swoje praktyki – informuje radna na swoim profilu FB.

Radna mówi wprost: “Szanowni Państwo, problem jest – nie ma co ukrywać, rozwiązanie trzeba znaleźć i to pilnie”  i nawiązuje do sytuacji, jaka miała miejsce w Gościnie w 2019 roku:

  • Lekarz POZ musiał udać się na urlop i brakowało zastępstwa. Samorząd jednak szybko zareagował i stworzył zastępczą przychodnię – przypomina radna. – Uważam, że jako Rada Miasta i samorząd lokalny, nie możemy nie zareagować. Wystosowałam pismo do Przewodniczącego RM z prośbą o pilne zwołanie Komisji Społecznej, w której kompetencjach jest ocena stanu zdrowia mieszkańców. Mam też nadzieję, że w dyskusji wezmą udział przedstawiciele Szpitala, POZ, nasi posłowie, wszyscy radni oraz Prezydent Kołobrzegu. Sytuacja jest kryzysowa, a mieszkańcy nie mogą pozostać bez podstawowej opieki zdrowotnej, szczególnie w obecnych pandemicznych czasach. 

Zdaniem radnej, komisja powinna zaprosić osoby, które mogłyby pomóc ten problem rozwiązać. Sugeruje zaproszenie posłów: Marka Hoka i Czesława Hoca, a także dyrekcję regionalnego szpitala i przedstawicieli POZ. O dalszych krokach w tej sprawie będziemy informować.