Jeszcze w grudniu powinna zostać otwarta poradnia stomatologiczna dla osób niepełnosprawnych w Koszalinie

  • Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika w Koszalinie planuje wznowienie działalności poradni stomatologicznej dla osób niepełnosprawnych, w nowych warunkach i z nowym wyposażeniem, z chwilą zakończenia procesu inwestycyjnego pawilonu dziecięcego – poinformował poseł ziemi kołobrzeskiej Czesław Hoc.

Przypomnijmy: jedyna w okolicy poradnia stomatologiczna dla osób niepełnosprawnych, z której korzystały również dzieci niepełnosprawne, jest nieczynna już około 2 lat. Jest to ogromny kłopot dla rodziców lub opiekunów, którzy muszą korzystać z pomocy lekarzy w Szczecinie lub innych okolicach. Mimo wielu dziennikarskich interwencji i obietnic różnych polityków, oddział do tej pory był nieczynny.

Poseł Czesław Hoc wystosował zapytanie poselskie do Ministra Zdrowia. Wczoraj otrzymał odpowiedź, że zawieszenie działalności poradni ma charakter czasowy i jest ściśle związane z modernizacją pawilonu dziecięcego. Poseł zwrócił również uwagę, że w 2020 r. została wprowadzona zmiana wyceny świadczeń z zakresu endodoncji – czyli leczenia chorób miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych, jej podstawową metodą leczenia jest leczenie kanałowe. Kolejne prace dotyczą świadczeń z zakresu chirurgii stomatologicznej i periodontologii, w tym świadczeń udzielanych osobom niepełnosprawnym w znieczuleniu ogólnym. A właśnie takie znieczulenie ogólne pozwalało niejednokrotnie osobom niepełnosprawnym przeprowadzić odpowiednie leczenie.

  • W zakresie stosowania sedacji wziewnej preparatem “Entonox” jako metody znieczulenia w przypadku leczenia dzieci z niepełnosprawnością, z tendencją do nadpobudliwości nerwowej, pacjentów z zaburzeniami autystycznymi czy też z zespołem Downa lub zespołem Aspergera – może być przydatna, ale za każdym razem konieczna jest ocena ryzyka i przyrównania go do osiąganych korzyści – zwraca uwagę poseł Czesław Hoc. – W przypadku większości wspomnianych wyżej grup chorych prawdopodobnie bezpieczniejsze byłoby zastosowanie znieczulenia ogólnego z intubacją tchawicy – dodaje.

Kwestia sposobu leczenia pozostaje jednak w tej chwili sprawą drugorzędną – wyczekiwane przez wiele osób otwarcie poradni może już w ciągu najbliższych dni stać się faktem. Proces inwestycyjny miał się według informacji od  Ministra Zdrowia zakończyć 15 grudnia. Będziemy informować na bieżąco.