Interpelacje w czasie pandemii. Propozycje ulg i wsparcia dla kołobrzeżan

Nie wiemy jak długo pandemia koronawirusa będzie powodować problemy w naszej codzienności – tak prezentację swoich interpelacji zapowiedziała kołobrzeska radna Renata Brączyk. Wskazała, że już na tę chwilę musimy zmierzyć się z rosnącym bezrobociem, zamykaniem przedsiębiorstw i spadkiem dochodów gospodarstw domowych. Dlatego też przygotowała nowe interpelacje w nadziei, że pomogą mieszkańcom. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.
Pierwsza z nich dotyczy kołobrzeskich przedsiębiorców, rzemieślników, trenerów personalnych, a także osób zajmujących się kulturą i sztuką. Szanse na to, by mogli przetrwać ten trudny okres, jest propozycja radnej, by mogli reklamować się na miejskich przystankach w cenie złotówki na dzień.
To szansa, aby stanąć na nogi, pozyskać nowych klientów małymi nakładami na reklamę i wspomóc ich w pandemii koronawirusa. Oferta będzie skierowana do osób, które prowadzą działalność gospodarczą zarejestrowaną na terenie miasta – zaznacza radna.
Kolejna interpelacja radnej dotyczy wzrostu bezrobocia. W szczególności radna zwraca uwagę na wzrastający trend bezrobocia kobiet.
– Rozwiązaniem, które mogłoby pomóc w obecnym czasie jest stworzenie wirtualnej platformy dla tych osób, w szczególności dla kobiet z naszego miasta. Platforma ta udostępniałaby seminaria, kursy, szkolenia w postaci nagrań video czy wirtualnych spotkań ze specjalistami – pisze radna i podkreśla, że takie szkolenia zwiększyłyby wiedzę, pozwoliłyby nabyć nowe umiejętności czy też uzyskać możliwość przekwalifikowania się. – Takie działania sprawią, że osoby korzystające z tej platformy wrócą na rynek pracy przygotowane do nowych wyzwań, a nawet założą własny biznes z gotowymi planami i strategią – zauważa radna.
W kolejnej swej interpelacji radna zwraca uwagę, że przedsiębiorcy, którzy nie mają zawieszoną działalność z przyczyn pandemii, nie wytwarzają odpadów. Na tej podstawie mogliby się starać o zwolnienie z obowiązku ponoszenia opłaty za gospodarowanie nimi.
– W takim przypadku właściciel /najemca nieruchomości powinien złożyć nową deklarację dotyczącą gospodarowania odpadami za miesiąc listopad 2020. Gdyby zakaz działalności został przedłużony o kolejne miesiące, taka ulga wciąż byłaby dostępna dla ww. osób – podkreśla radna.
Jak odpowie na te interpelacje prezydent miasta, dowiemy się wkrótce. Do tematu wrócimy.