Kolejne zakażenia w Kołobrzegu i następne w SU “Arka”

Jak pisaliśmy w poprzednim tygodniu w Sanatorium Uzdrowiskowym Arka na początku miesiąca zdiagnozowano pozytywnie trzy zakażone osoby wirusem Covid-19. Jednak stale docierały do nas sygnały, jakoby tych przypadków we wspomnianym obiekcie przybywało. Wysłaliśmy zapytanie do rzecznika Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Szczecinie o obecny stan rzeczy we wspomnianym sanatorium.

Rzeczywiście, jak potwierdziła Małgorzata Kapłan, rzecznik WSSE, chorych na koronawirus przybyło. W SU Arka jest 10 aktywnych przypadków. Osobami zakażonymi zajmują się lekarze, to oni kierują do szpitala, izolatorium, izolacji domowej.

Z posiadanych informacji wynika, że 5 osób jest hospitalizowanych, 4 w Izolatorium i 1 w izolacji domowej. W kwarantannie przebywa 15 osób – część wróciła do miejsca swojego zamieszkania, część odbywa kwarantannę w miejscu kwarantanny instytucjonalnej.

Przypominamy, że według sanepidowskich procedur “obiekt zobowiązał się do monitowania stanu zdrowia gości” oraz “codziennie do wygaszenia ogniska przesyła raport do PSSE w Kołobrzegu”  (przeczytaj: Sanatorium uzdrowiskowe „Arka” z koronawirusem. „Obiekt zobowiązał się do monitowania stanu zdrowia gości”). Czy te procedury są wystarczające, skoro w ciągu niedługiego czasu potwierdzono kolejne przypadki…? Tymczasem, jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, w poprzedni wtorek było 250 wyjazdów i wjazdów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dzienny raport o zakażeniach w całym powiecie kołobrzeskim, jaki otrzymaliśmy rano, informował o 5 osobach zakażonych w powiecie kołobrzeskim. Były to: dziecko, kobieta w średnim wieku, starsza kobieta i 2 starszych mężczyzn. Niestety, i ten raport jest nieaktualny. Po południu potwierdzono kolejny pozytywny wynik u starszej osoby z Kołobrzegu. Rodzina zastosowała odpowiednie procedury, chora czuje się dobrze i jest otoczona opieką przez najbliższą rodzinę.

Tekst i fot. Małgorzata Abramowicz