Światowy Dzień Sybiraka

Kołobrzescy Sybiracy od lat kontynuują misję opisywania niełatwych losów mieszkańców kresów wschodnich Rzeczpospolitej. Tam bowiem zostawili swoje serca, domy rodzinne i groby bliskich.

  • Polki i Polacy spokojnie żyli sobie na wschodnich rubieżach II Rzeczpospolitej do dnia wybuchu II wojny światowej. Wydawało się, iż nic gorszego nie może się wydarzyć. A jednak. 17 września wojska Związku Sowieckiego przekroczyły granice Polski. Oznaczało to de facto IV rozbiór Polski. O tym wszystkim nie wolno, nam Polakom, zapominać – informuje Wanda Przybylska, prezes Zarządu Terenowego Koła Związku Sybiraków w Kołobrzegu.

Tegoroczne uroczystości obchodzone są pod hasłem:  “Budujmy przyszłość pamiętając o przeszłości”.

Z okazji Światowego Dnia Sybiraka kołobrzeskie środowisko zesłańców Sybiru zaprasza:

  • 13.09.2020. r.( tj. w niedzielę) o godz. 10.00 na Mszę Św. Bazylice katedralnej, gdzie poświęcony zostanie obraz Matki Bożej Syberyjskiej- Śnieżnej.
  • 16.09.2020 r.( tj. w środę) o godz.17.00 w Regionalnym Centrum Kultury odbędzie się koncert muzyki patriotycznej w wykonaniu zespołu Contra Mundum, występ Sybiracy szczególnie polecają młodzieży.
  • 17.09.2020 r.( tj. w czwartek) o godz.12.00 złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze pod Ścianą Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu.
  • 20.09.2020 r.( tj. w niedzielę) na godz.20.00 zapraszamy do Bazyliki melomanów muzyki klasycznej na koncert kwartetu smyczkowego dedykowanego kołobrzeskim Sybirakom.