25 lat minęło jak jeden dzień – urodziny VSDS

5 września Vigor Dance Styl Studio obchodziło 25 lat działalności. Z tej okazji składamy nie tylko gratulacje, życzenia dalszych sukcesów, ale przypominamy również historię tego zespołu, spisaną przez nich samych. 

Jest rok 1995. Z inicjatywy ówczesnego kierownika klubu Mirosława Tessikowskiego powstaje zespół VIGOR, którego instruktorami zostają Gosia Grotto i Grzegorz Jasiński. I tak 5 września 1995 roku w Klubie Garnizonowym w Kołobrzegu na sali kinowej odbyły się pierwsze zajęcia zespołu. Pierwsze grupy to VIGOR I i VIGOR II. Tutaj musimy wspomnieć i podziękować Jurkowi Blachowskiemu i Joannie Kowalczyk, którzy z nami współpracowali przez długi czas. Kilka lat później Małgorzata Grotto otwiera Styl Dance Studio, które wkrótce zostaje połączone z VIGORem i tak zaczynamy etap VSDS czyli VIGOR STYL DANCE STUDIO. Trenujemy na scenie w sali kinowej, do dzisiaj zastanawiamy się jak na tak małej przestrzeni udawało nam się tworzyć choreografie. Później przenosimy się na parter budynku na dużą salę z lustrami. To na tej sali następuje rozkwit VSDS. Tańczymy od rana do wieczora, a i czasami zdążają się nocki w Klubie. Zmiana sali to również zmiana stylu tańca. Nasze pierwsze choreografie opierają się na tańcu współczesnym, podstawach baletu, jazz’ie i modernie, następnie dochodzi disco dance.

W 2004 roku telewizja VIVA tworzy pierwszy program taneczny w Polsce. Paulina Harris trener VSDS od 2001 roku, bierze udział w castingu do „Selection The Carefree Dance Academy”, tam poznaje choreografa Jay Select i po raz pierwszy tańczy hip hop’ową choreografię i już wie, że hip hop to jest to co jej w duszy gra. I tak następuje hip hop’owa era w VSDS. W telewizji króluje „You can dance”, dzięki czemu wszyscy chcą tańczyć, nigdy przedtem ani potem nie było tak wielkiego tanecznego BOOM w Polsce. Dlatego szkolimy się i wprowadzamy nowe style tańca do VSDS m.in. : oldschool, new age, street dance, krumping, house, baltimore, dancehall, waacking, voguing, high heels, locking, popping.

W ciągu 25 lat udało nam się zorganizować wiele warsztatów tanecznych z najlepszymi choreografami z Polski i ze świata. Na zaproszenie VSDS do Kołobrzegu przyjechali: Madzia Chanas, Gieorgij Grzegorz Puchalskii, Drake KaBson Vinetu, Mariusz Maniek Kotarski, Sandy Rzezniczak, Marcin Rębilas, Aleksandra Paola Magnus, Piotr Sypi Sypniewski, Anna Maria Jujka, Jacek Bajor, Aneta Gąsiewicz, Ula Fryc, Tao Petz, Czajna Funk, Sonya Konstancja, Paweł Gajos Gaj, Mariusz Crovid, Rafal Wojtko, Filip Gebel, Bartek Marszałek, Ewelina Nidzgorska, Maciek Sheva Mołdoch, Karol Polak, Serdar Bogatekin (Niemcy), Nelson (Angola) , Popping Junior (Brazylia), Wa Mbombo Mbombo (UK), Damilola Odusote (UK), Sasha Agent-Marrier (USA) oraz warsztaty online Sisi (USA), Sporek i Hanu.

W międzyczasie trenujemy w Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta oraz w Milenium Kołobrzeg, na kilka lat przenosimy się na Trzebiatowską 40, a następnie do Szkoły Podstawowej nr 7 im. Zjednoczonej Europy w Kołobrzegu, gdzie aktualnie tańczymy.

Przez 25 lat wzięliśmy udział w blisko 200 turniejach i festiwalach ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Kilkakrotnie braliśmy udział w Pucharze Polski oraz Mistrzostwach Polski. Przejechaliśmy ok. 80 000 km! Konin, Bydgoszcz, Inowrocław, Wrocław, Szczecin, Gdańsk, Lębork, Malbork, Kosakowo, Łeba, Warszawa, Poznań, Koszalin, Białogard, Nowogard, Stargard Szczeciński, Police, Choszczno, Grudziądz, Środa Wielkopolska, Człuchów, Piła, Lipno, Choceń, Częstochowa, Berlin, Bad Oldesloe, Ystad – to tylko część miast, w których mieliśmy okazję tańczyć.

Chociaż bardzo byśmy chcieli nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich otrzymanych nagród przez 25 lat. Nasze formacje, soliści, duety i mini formacje wielokrotnie zajmowały czołowe miejsca na zawodach tanecznych. W naszej kolekcji mamy złote, srebrne oraz brązowe medale, nagrody Grand Prix, nagrody za najlepszą choreografię, technikę tańca czy najlepszy pokaz, mnóstwo pucharów w tym Puchar Polski i kilka Aplauzów zdobytych na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie, w tym ten najważniejszy dla nas – ZŁOTY APLAUZ.

Od samego początku bierzemy czynny udział w wielu imprezach miejskich oraz szkolnych, corocznie wspieramy WOŚP. Kilkakrotnie wystąpiliśmy w porannych programach telewizyjnych promując taniec i miasto Kołobrzeg. Wiele razy braliśmy udział w „Otwarciu Lata w Kołobrzegu” , gdzie mieliśmy okazję wystąpić z gwiazdami polskiej telewizji i sceny muzycznej. Braliśmy udział w różnych imprezach sportowych związanych z koszykówką, piłką nożną, siatkówką czy MMA. Blisko 10 lat współpracowaliśmy z koszykarską Kotwicą Energa Kotwica Kołobrzeg tworząc CHEERLEADERS KOTWICA KOŁOBRZEG.
Stworzyliśmy dwa spektakle taneczne: „Honey” w reżyserii Pauliny Harris i „ Posłuchaj jak morze do siebie coś gada” w reżyserii Oksany Chodorowskiej-Gjurić, które zostały świetnie przyjęte i do dnia dzisiejszego są mile wspominane.

Od kilku lat VSDS wspiera Stowarzyszenie Taneczno-Sportowe VIGOR.
W 2018 roku VSDS oraz Paulina Harris zostali członkami Międzynarodowej Rady Tańca przy UNESCO w Paryżu.
W 2019 roku odbyła się pierwsza i z pewnością nie ostatnia edycja ogólnopolskich zawodów tanecznych zorganizowanych przez VSDS -„Kołobrzeski Konkret Taneczny”.
W tak wyjątkowym dniu chcielibyśmy podziękować wszystkim trenerom i asystentom, którzy razem z nami tworzyli VSDS przez 25 lat.
Gosia Grotto, Paulina Harris, Oksana Chodorowska-Grujić, Magdalena Sokołowska, Aleksandra Lech, Agnieszka Ustianowska, Anna Katarzyna Kotlęga, Marta Sulej, Patrycja Alenkuć, Wiktoria Rodź, Natalia Borowska, Sandra Radaszewska, Daria Grzesiak, Magdalena Łopucka, Alicja Rychlik, Anna Muciek, Dominika Kijuć, Izabela Bełczykowska, Iza Bogdańska, Pola Borkowska, Ewa Balza, Marta Herbowska, Agnieszka Pawlikowska, Alicja Maciulewicz, Iwona Oleczek, Julia Różycka, Marta Kałużna, Klaudia Chabowska, Iwona Katarzyna Balcerzak, Madzia Konieczna, Magdalena Panas, Tomasz Z Mazur, Tymon Sadowski, Damian Pilarski, Damian Hołub, Jakub Karpiński, Konrad Scimborski, Kuba Dziarsky Florek, Thomas TG Grotto,
Krystian Balcerzak, Philip Radomanczyk, Marek Szczołko.

25 lat VSDS to nie setki, ale już tysiące tancerzy z Kołobrzegu i okolic, którzy u nas tańczyli. Dziękujemy za wybór naszej szkoły tańca i z tego miejsca pozdrawiamy: VIGOR I, VIGOR II, VIGOR III, VIGOR DANCE, VIGOR JUMP, VIGOR MINI, VSDS YO MAMA, VSDS 3STYLES, VSDS G’s, VSDS STYLOWE DZIECI, VSDS COOL KIDZ, VSDS BOUNCE, VSDS YOUNG, VSDS MOONLIGHTS, VSDS MINI A, VSDS MINI B, VSDS COOL KIDS, VSDS 78100, VSDS CUKSY, VSDS FANNY PAK, VSDS BOOYA, VSDS MIX, VSDS SLASA FAMILY, VSDS GOLD, VSDS ZUMBA, VSDS POLE DANCE, VSDS POLE DANCE KIDS, VSDS FITNESS NA TRAMPOLINACH, VSDS COOKIES, VSDS SEASIDE GIRLS, VSDS CHEERLEADERS, VSDS SHAKE, VSDS TYMONKI, VSDS KIDS DANCE CLUB, VSDS BOUNCE KIX, VSDS KICKSY, VSDS YABISH, VSDS MINI CHEERLEADERS, VSDS WANTED, VSDS BOYS&GIRLS, VSDS FRESH, VSDS 4FUN, VSDS SHOCK, VSDS ENJOY, VSDS SALSA PICANTE, VIGOR DANCE MISSION, VSDS FIFTEEN, STYL I, STYL II, STYL III. Ależ tych grup się nazbierało!
Dziękujemy Rodzicom naszych byłych oraz obecnych tancerzy za opiekę na wyjazdach, zaangażowanie, ale przede wszystkim za zaufanie i wybranie właśnie naszej szkoły tańca.

Za nami 25 lat. 25 lat sukcesów, ale również wielu wyrzeczeń, treningów, wylanego potu i bardzo ciężkiej pracy. Przed nami nowe wyzwania, bo marzenia się nie spełniają – marzenia się spełnia! Tańczymy do końca świata i o jeden dzień dłużej !