Kołobrzeg z rodzinnych fotografii: Port pasażerski ponad pół wieku temu

Funkcja portowa jest najstarszą funkcją miastotwórczą Kołobrzegu, choć miasto rozwijało się w oderwaniu od portu. 18 marca 1945 roku Fort Ujście w porcie był ostatnim punktem oporu wojsk niemieckich w czasie obrony Twierdzy Kołobrzeg, do ostatnich dni obrony poprzez port trwała ewakuacja niemieckich żołnierzy i cywilów. W 1964 roku Minister Żeglugi ustanowił formalnie w Kołobrzegu port morski. Tereny portowe położone są na obu brzegach Parsęty: po wschodniej stronie leży przystań handlowa i przystań pasażerska, na wyspie Solnej marina, a na zachodnim brzegu przystań rybacka i port wojenny.

Dziś w zasobach rodzinnych fotografii przedstawiamy zdjęcia z pierwszych lat działalności portu morskiego.

Kołobrzeski port pasażerski to miejsce, gdzie do dziś tętni życie. Nie zawsze jednak był tam taki ruch, jak obecnie. Po wakacjach wracamy do naszego cotygodniowego cyklu rodzinnych fotografii i na początek: port pasażerski z rodzinnych zdjęć, które robione były ponad 50 lat temu. Co się zmieniło…?

Podpisy nad zdjęciami zwrócą uwagę na konkretne szczegóły, które jak zwykle z Państwa pomocą zostaną  uzupełnione o dodatkową wiedzę.

Zdjęcie nr 1: miejsce znane dobrze do dziś, choć ze zdjęcia na pierwszy rzut oka trudne do rozpoznania. To część portu pasażerskiego. W tle latarnia morska (dalszy pan), w bliższym: ówczesne toalety. Dziś w ich miejscu stoi nowoczesny hotel. Widoczna również skrzynka elektryczna, z której korzystały cumujące przy nabrzeżu statki.

 

 

Na zdjęciu 2: Statek ratowniczy cumujący w porcie pasażerskim. Zdjęcie wykonane około roku 1965/1966. Na uwagę poza planem zasługuje wielka tablica po lewej stronie z napisem: kabel. Ma to głęboki sens wbrew pozorom, na przykład jako ostrzeżenie przed rzuceniem kotwicy w tym miejscu:

Zdjęcie nr 3: na tle pilota. Jak zwykle w tle widzimy drugą stronę portu, jakże inną od dzisiejszej. Na uwagę zasługuje wieża obserwacyjna na terenie Marynarki Wojennej – dziś wygląda ona zupełnie inaczej. Zwróćmy uwagę na nieistniejący już budynek na terenie Marynarki Wojennej, a także na szczyt ówczesnej techniki pojazdowej, jakim była Warszawa M-20. Zdjęcie wykonane najprawdopodobniej w roku 1966 lub 1967:

Zdjęcie nr 4: statek ratowniczy R-4. W połowie lat 50.  ubiegłego wieku Gdyńska Stocznia Remontowa Gdynia wybudowała cztery siostrzane jednostki „R-1”, „R-2”, „R-3” i „R-4”, przeznaczone dla Polskiego Ratownictwa Okrętowego. Ostatnim kutrem z tej serii był „R-4”. Wszystkie statki charakteryzowały się podobnymi parametrami.  R–4” był bliźniaczą jednostką dla „R-1”. Wprowadzono go do służby w 1957 roku i pełnił pogotowie ratownicze głównie w Kołobrzegu. Został wycofany ze służby w 1975 roku, lecz wykorzystywany nadal pod nazwą „Renata” jako baza nurkowa. W 1985 roku przekazano go do Muzeum Pomorskiego w Szczecinie. (źródło i więcej szczegółów: Statki ratownicze „R-1”, „R-2”, „R-3”, „R-4” – marynarskie wspomnienie Andrzeja Patro) Zdjęcie w porcie kołobrzeskim wykonane zostało najprawdopodobniej w roku 1966 lub 1967:

Zdjęcie nr 5: choć niezbyt wyraźnie, jednak widać niezagospodarowany teren portu pasażerskiego i wejście na główki portu:

Zdjęcie nr 6 pokazuje więcej tła. Widoczny cały budynek ówczesnego kapitanatu portu (teraz bosmanat), a także zabudowania po stronie Marynarki Wojennej. Zdjęcie wykonane pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku:

Zdjęcie nr 7: do dziś zdjęcia w porcie pasażerskim są niewątpliwą pamiątką z kurortu. To zdjęcie wykonane również pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku: