Nadchodzi II Festiwal Wczesnośredniowieczny “Budzistowo – dawny Kołobrzeg” (wideo)

W jakim miejscu swą potęgę zaczął budować Kołobrzeg? Odpowiedź na to pytanie padnie 5 i 6 września 2020 r. W imieniu organizatorów zapraszamy na II Festiwal Wczesnośredniowieczny “Budzistowo – dawny Kołobrzeg”.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji są życie oraz tajemnice kołobrzeskiego podgrodzia. Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w Urzędzie Gminy Kołobrzeg, organizatorzy przedstawili ogólne założenia imprezy. Dyrektor Muzeum Aleksander Ostasz wyraził dumę, że może ogłosić drugą edycję festiwalu w Budzistowie. Wójt Włodzimierz Popiołek wyraził radość, że w tym szczególnym okresie, kiedy gmina musiała zrezygnować z wielu wydarzeń, to jedno udało się zorganizować, i to już po raz drugi. Tomasz Królikowski, zastępca przewodniczącego Rady Gminy zaznaczył, że jest mile zaskoczony, że Muzeum podjęło się zorganizowania tej imprezy.

  • Jako gmina udzielamy gruntu, miejmy nadzieję, że za tydzień żadne z ministerstw nie powie, że to się nie może wydarzyć, ale raczej nie. Zapraszamy wszystkich gorąco – dodał.

Michał Ostrowski, koordynator historyczny tego wydarzenia, przekazał szczegóły:

  • Cieszę się, że możemy się spotkać po raz drugi w Budzistowie, w dawnym Kołobrzegu. W tak zwanych środowiskach odtwórców ubiegłoroczna impreza spotkała się z bardzo dobrym odbiorem, kołobrzeska ryba przeszła już chyba do historii. W tym roku ograniczają nas obostrzenia związane z pandemią, ale stanowią też szansę dla pokazania trochę innego obrazu historii. Tak, jak w zeszłym roku pokazywaliśmy przede wszystkim siłę militarną Bolesława Chrobrego i Bolesława Krzywoustego, tak w tym roku pokażemy podgrodzia, czyli miejsca, gdzie żyli rzemieślnicy, gdzie zdobywało się jedzenie i produkowało różnego rodzaju przedmioty.

Zatem już w przyszły weekend zobaczymy reprezentacje rzemieślników z głównymi rzemiosłami: solnicy, garncarz, ryba, myśliwy, snycerz, wojownicy – będzie to jednak inna forma pokazu: nie będzie bitwy, a jedynie forma treningowa. Jest zaplanowany ponadto panel ekspercki.

Łukasz Gładysiak przypomniał, że wydarzenie będzie miało miejsce w tej samej lokalizacji co w zeszłym roku – przy ul. Kasztanowej. Wspomniał o dużym zapleczu edukacyjnym, gdzie będzie można się dużo dowiedzieć. Podczas wydarzenia czytana będzie książka “Gra w kości” Elżbiety Cherezińskiej.  O walory artystyczne zadbają wczesnośredniowieczni bardowie, a militarne: wojowie Bolesława Chrobrego.
Obozowisko funkcjonować będzie w sobotę, 5 września 2020 r. od godz. 11.00 do godz. 18.00 oraz w niedzielę, 6 września 2020 r. od godz. 11.00 do godz. 15.00.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. W związku z wytycznymi w zakresie Covid-19 przedsięwzięcie będzie realizowane w reżimie sanitarnym. Jednorazowo w strefie obozowej i miejscu pokazów przebywać będzie mogło maksymalnie 150 osób.

Organizatorzy:
– Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
– Gmina Kołobrzeg.
– Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae – Dziedzictwo Pomorza.
– Mohort Pokazy Historyczne.

Więcej szczegółów w materiale wideo.