Tomasz Tamborski pełniącym obowiązki przewodniczącego PO w Kołobrzegu? Według statutu to możliwe

To, że poseł Marek Hok oficjalnie składa rezygnację z pełnienia funkcji przewodniczącego struktur powiatowych Platformy Obywatelskiej, jest już podane do publicznej wiadomości. Jednak kto, do czasów oficjalnych wyborów w Platformie, będzie pełnił obowiązki przewodniczącego? Do tej pory wszystko wskazywało na to, że może to być Anna Mieczkowska, obecna prezydent miasta. Tymczasem może się okazać, że tę funkcję obejmie obecny starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski. 

Marek Hok już przed kampanią parlamentarną zapowiadał rezygnację z tej funkcji.

  • Czekałem tylko na koniec kampanii prezydenckiej, by dokończyć wszystko i zgodnie z tym, co zapowiadałem, złożę rezygnację – powiedział naszemu portalowi poseł Hok. – Uważam, że przez dziesięć lat zrobiłem niemało. Teraz czas na zmiany, potrzebny jest powiew świeżości, by Platforma dalej pełniła znaczącą rolę w naszym regionie. Z polityki się nie wycofuję, będę z pewnością mógł służyć radą i pomocą osobie, która będzie pełniła obowiązki przewodniczącego do czasów wyborów w Platformie – zapewnił poseł.

To, że taką funkcję może objąć starosta Tomasz Tamborski, wynika z przepisów samego statutu Platformy Obywatelskiej. W momencie, gdy poseł oficjalnie złoży rezygnację, co ma nastąpić we wtorek, 4 sierpnia, muszą zostać przeprowadzone wybory uzupełniające wiceprzewodniczących. Nie jest tajemnicą, że jednym z kandydatów na wiceprzewodniczącego jest Tomasz Tamborski. Kiedy zostanie wybrany na tę funkcję, rozdział XIV § 97 statutu Platformy Obywatelskiej  mówi wyraźnie: “W przypadku, gdy przewodniczący władz danego szczebla zrezygnuje z funkcji lub z innego powodu nie może trwale działać, jego prawa i obowiązki wykonuje wiceprzewodniczący najstarszy wiekiem” .

“Wiceprzewodniczącym najstarszym wiekiem” jest Mirosław Tessikowski- jednak, jak wiemy nieoficjalnie, rezygnuje z pełnienia obowiązków przewodniczącego. Pozostaje w kolejności Anna Mieczkowska – jednak w momencie, kiedy Tomasz Tamborski zostaje nowym wiceprzewodniczącym, automatycznie to on zajmuje jej miejsce. Jest bowiem (urodzony 10 stycznia) o dwa miesiące starszy od obecnej prezydent miasta (urodzonej 13 marca tego samego roku, co starosta), zatem to jemu właśnie przypadnie rola pełniącego obowiązki przewodniczącego struktur powiatowych w Kołobrzegu do czasów oficjalnych wyborów, które mają mieć miejsce jesienią przyszłego roku. Ostatecznie nowego pełniącego obowiązki przewodniczącego w regionie Kołobrzeg powinniśmy poznać już w przyszłym tygodniu.