Prawo i Sprawiedliwość podsumowuje działania na rzecz powiatu (wideo)

Dziś, tj. piątek, 10 lipca, kołobrzescy działacze Prawa i Sprawiedliwości z posłem Czesławem Hocem podsumowali działania rządu w sprawie pomocy dla powiatu kołobrzeskiego.

  • Powiemy, jaka była realna pomoc na rzecz mieszkańców, samorządów w czasie pandemii koronawirusa. Chcieliśmy przekazać jednoznacznie, że do dnia 6 lipca 2020 roku powiat kołobrzeski otrzymał 166 milionów 640 tysięcy złotych na pomoc dla lokalnych przedsiębiorców. To jest pomoc dla 907 firm z powiatu kołobrzeskiego, tyle firm skorzystało z Tarczy antykryzysowej. Ochroniliśmy tym samym miejsca pracy dla 7.486 pracowników – poinformował poseł Hoc.

Poseł wymienił głównych beneficjentów z powiatu kołobrzeskiego:

  • HNS 16 czyli New Skanpol, Shuum Hotel Agnieszka Trafas, Centrum Zdrowia i Relaksu “Verano”, Centrum Zdrowia i Wypoczynku “Ikar”, Pro-San – czyli Hotel Auarius Marian Jagiełka i Wiśniewski spółka jawna, Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologi sp.oo Gryf, Amberline sp z o.o., Grand Baltic Dźwirzyno czyli Hotel Havet, sanatorium San spółka z o.o, Diva – Hotel, spółka z o.o. i przedsiębiorcy Marlin z Grzybowa. To są główni beneficjenci z tych 907 firm z naszego powiatu do dnia 6 lipca. Być może będą jeszcze inni. To jest realna pomoc. Ponadto dodatkowe ekstra pieniądze dla Kołobrzegu dostaliśmy ponad 8 milionów na lokalne inwestycje, powiat natomiast ponad milion złotych – wyliczał poseł.

Poseł wspominał również o innych formach pomocy, jak ułatwienia w dyscyplinie finansów publicznych, zwiększenie rat subwencji ogólnej jeśli chodzi o oświatę, o środkach w ramach programu “Zdalna szkoła” na zakup laptopów dla dzieci i udogodnieniach w postaci umorzenia ZUS, wakacjach kredytowych i pożyczkach preferencyjnych.

Henryk Carewicz, przewodniczący Kołobrzeskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców, wspominał o marcowych konsultacjach społecznych z przedsiębiorcami. Problemy, o których rozmawiali, zostały zgłoszone do ministerstwa, a jak mówił Henryk Carewicz, reakcja była natychmiastowa:

  • Byliśmy przekonani, że będzie to trwało, a w ciągu 2-3 dni były pieniądze. W tych bardzo trudnych czasach mieliśmy z czego dołożyć do miejsc pracy dla pracowników – dodawał radny Sejmiku.

Henryk Bieńkowski, radny Rady Powiatu mówił o środkach dla Powiatowego Urzędu Pracy. Mikroprzedsiębiorcy z powiatu kołobrzeskiego partycypowali w środkach w wysokości 22 mln 394. 864 zł i skorzystało z tego 4. 482 mikroprzedsiębiorców.

  • Powiaty w całej Polsce były przekaźnikami tych pieniędzy. Miasto Warszawa miało kłopoty z przekazaniem tych środków, a inne powiaty sobie z tym dobrze poradziły. Mam nadzieję, że mali przedsiębiorcy wyszli z tego kryzysu, który spowodował wirus – mówił radny.

Maciej Bejnarowicz mówił o bonie turystycznym na kwotę 500 zł dla każdego dziecka.

  • Będzie on miał charakter bonu elektronicznego i będzie można tę usługę na terenie Kołobrzegu realizować. Czeka nas w związku z tym dużo pracy. Te pieniądze mogą być przeznaczone na obozy harcerskie, kolonie tak, aby różne wydarzenia turystyczne mogły być realizowane, a miejsca pracy zachowane – dodał.

Więcej w materiale wideo.

Nagranie dzięki uprzejmości e-kg.pl.

Za niedogodności  techniczne w czasie transmisji na żywo przepraszamy.